hrabáč

Rodina ušatých hrabáčů je zase pohromadě

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká ZOO v tomto roce odchovala hrabáče kapského prozatím coby jediná zahrada v České republice. Současně se připojila ke třem zahradám v Evropě, které letos slaví úspěch. Byť to ještě analýza DNA nepotvrdila, s největší pravděpodobností se jedná o samičku.

Ta se narodila matce Nyotě 8. dubna tohoto roku. V té době byl ale otec mláděte z vnitřní ubikace již oddělen, aby se zvýšila pravděpodobnost úspěšného odchovu. Od dnešního dne však návštěvníci mohou vidět celou hrabáčí rodinu zase pohromadě. „Samec ve své neobratnosti může malé mládě v umělé noře zalehnout, případně by mu mohl upíjet mléko. Mládě ale už není závislé pouze na mateřském mléku. Dnes přešlo na kaši, konzumuje i červy a jeho váha je natolik vysoká, že mu ani případná nechtěná neobezřetnost otce nemůže ublížit.

ZOO Olomouc odchovala hrabáče jako jediná v České republice!

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká ZOO odchovala hrabáče kapského coby jediná zahrada v České republice. Současně se připojila ke třem zahradám v Evropě, které letos slaví úspěch. Byť to ještě analýza DNA nepotvrdila, s největší pravděpodobností se jedná o samičku. Ta se narodila matce Nyotě 8. dubna tohoto roku.

„Měli jsme jisté obavy z odchovu, protože u hrabáčů nepochybně platí, že porodit ještě neznamená odchovat. Dnes můžeme říct, že se hrabáče odchovat podařilo. Jeho přibývání na váze bylo úctyhodné. Porodní váha činila 1530 g, za měsíc vystoupala na 6,8 kg, v necelých dvou měsících se těšil 10,9 kg a včerejší vážení ukázalo hmotnost 18,7 kg,“ uvádí zooložka Eliška Veselá.

Olomoucká ZOO chová hrabáče od roku 2017. První mládě, které se podařilo v ZOO Olomouc odchovat, se narodilo 26. března 2020.

ZOO Olomouc má mládě vzácného hrabáče!

Foto ZOO Olomouc

Samec pochází z Jekatěrinburgu, samice z Prahy. Tento chovný pár hrabáčů kapských se postaral o velkou radost, ale současně i o velkou starost pro chovatele v olomoucké ZOO. Nyota 8. dubna přivedla na svět malého mimozemšťana, ušatý zázrak, ošklivého až krásného, v cestopisech Emila Holuba kuťoše, ve svahilštině kukukifika. Tolika různých pojmenování se totiž hrabáči kapskému dostává.

„Měli jsme jisté obavy z odchovu, protože u hrabáčů nepochybně platí, že porodit ještě neznamená odchovat. V prvních dnech vyžaduje velmi intenzivní péči, která začíná ve 4 hodiny ráno, končí většinou krátce po půlnoci a podílí se na ní celý tým ošetřovatelů. Musí se pravidelně krmit, vážit, naolejovat-péče o ně v mnoha směrech připomíná péči o lidské miminko. Podobný je i hlas, kterým se malý hrabáč ozývá. I když se kdykoliv cokoliv může stát a musíme být stále ve střehu, přesto se naše obavy pomalu rozplývají.

Nosaté miminko roste jako z vody, hlásí Zoo Olomouc

foto ZOO Olomouc

Malý hrabáč, narozený 26. března v olomoucké zoo, už váží 24 kg. Ve věku čtyř měsíců je sice stále závislý na matce, ale pokud se týká výživy, už není plně odkázán na mateřské mléko.

 "V popisu svého dětství měl sice přejít z mateřského mléka na červy, ale patrně ho zaujala naše gastronomie a začal konzumovat dříve kaši. Poklidný průběh jeho vývoje hovořil pro to, aby se otec, který byl v zájmu úspěšného odchovu před porodem od partnerky oddělen, vrátil k mláděti a jeho matce," prozradila mluvčí zoo Iveta Gronská. Po intimní stránce o sebe ale zatím někdejší partneři nejeví zájem. "Těžko říct, komu odloučení vyhovovalo, ale věříme, že si k sobě, jakmile matka přestane kojit, zase cestu najdou.