komunální volby

Stížnost na průběh voleb ve Slatinkách jde k soudu

ilustrační foto tuklaty.cz

V Olomouckém kraji se k soudu dostalo hned několik stížností týkajících se výsledků voleb. Správní soud bude řešit například hlasování ve Slatinkách. Komise tam totiž zaměnila obálky pro komunální a senátní volby.

Podle vedoucího oddělení správních činností Petera Garláthyho mohla chyba komise voliče zmást. „Voliči byli v informačních letácích informováni o tom, v jakých volbách jakou barvu obálky mají použít. Tím pádem voliči mohli být zmatení tím, co zažili v té volební místnosti,“ uvedl.

Nové zastupitelstvo se sejde 30. října!

ilustrační foto

Nové zastupitelstvo města Prostějova by se ke svému prvnímu jednání mělo sejít 30. října.

"Pokud někdo nevznese k výsledku voleb námitky, termín platí," potvrdila informaci primátorka Alena Rašková. První jednání ale bude hlavně slavnostní, noví zastupitelé budou muset složit slib. (ber) 

Mým favoritem je Sokolová, říká zakladatelka Divadelního spolku Historia

Foto BP

Je šarmantní, nesmírně vzdělaná a moudrá. Díky ní vznikl Divadelní spolek Historia, jedinečné Dámské jízdy a Kloboukový klub. Má Prostějov pod kůží, miluje jeho historii a ráda ji přibližuje ostatním. Vychovala řadu umělců, vlastní unikátní sbírku historických oděvů a je nositelkou několika cen. Eva Suchánková kandiduje v  komunálních volbách za Korunu českou, která se spojila s Moravským zemským hnutím.

Proč jste si zvolila zrovna tuto stranu?

Celá naše rodina, včetně předků, měla a má v úctě monarchii. Pro nás je posledním vladařem císař Karel, nikdy jsme "netatíčkovali". Proto Koruna česká.

Jak vidíte dnešní politickou scénu?

Policisté chystají bezpečnostní opatření Volby 2018

ilustrační foto

V souvislosti s nadcházejícími volbami do Senátu Parlamentu České republiky a do zastupitelstev obcí na území České republiky ve dnech 5. a 6. října 2018, případně ve dnech 12. a 13. října 2018 pro druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky, je připraveno policisty Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje bezpečnostní opatření k zajištění nerušeného průběhu voleb.

Před jejich začátkem i po celou dobu voleb budou policisté monitorovat okolí volebních místností. Policisté budou rovněž úzce spolupracovat s jednotlivými okrskovými volebními komisemi, a to za účelem přijetí nezbytných opatření k odstranění nežádoucích jevů, které by mohly narušit důstojný průběh voleb. Spolupráce s volebními komisemi bude pokračovat i po uzavření volebních místností s cílem předejít případným komplikacím při sčítání či převozu volebních výsledků.

Voličské průkazy se nevydávají

ilustrační foto internet

Na konci tohoto týdne budeme znát vítěze a poražené strany, které se účastní komunálních voleb. Voliči, kteří budou v termínu hlasování hospitalizovaní v nemocnici mimo svůj volební okrsek, své kandidáty do zastupitelstva nejspíš nepodpoří. U komunálních voleb není možné vyřídit voličský průkaz.

Jste-li tedy hospitalizováni, nebo pobýváte v lázních, volit nebudete. „Technicky je zcela nereálné, aby byly ve volebních místnostech k dispozici hlasovací lístky i pro jiné obce z celé České republiky. Stejně nereálné by pak bylo i sčítání hlasů,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška:

Poškození předvolebních billboardů může být trestným činem!

ilustrační foto PvNovinky.cz

V průběhu pondělí 10. září 2018 přijali prostějovští policisté několik oznámení o poškození celkem šesti předvolebních billboardů na území města Prostějova.

"Všechny případy šetříme pro podezření z přečinu poškození cizí věci," informoval policejní mluvčí František Kořínek. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na devět tisíc korun. Pachatelům těchto skutků v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. (red)

Dnes byla vylosována volební čísla prostějovských stran

Foto David V.

Dnes dopoledne byla vylosována čísla, pod kterými do komunálních voleb nastoupí jednotlivé prostějovské strany. Přinášíme jejich pořadí. 

1. JAUNER Československo 2018 2. Občanská demokratická strana a nezávislé osobnosti města Prostějova 3. Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová 4. N a r o v i n u ! 5.  Komunistická strana Čech a Moravy 6. Česká strana sociálně demokratická 7. Pévéčko 8. Dělnická strana sociální spravedlnosti 9. Moravské zemské hnutí 10. Změna pro Prostějov 11. ANO 2011 12. Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura

Představujeme kandidáty do komunálních voleb 2018

ilustrační foto

V říjnu 2018 proběhnou v České republice volby do zastupitelstev obcí v Česku - komunální volby 2018. Samospráva se bude volit ve více než 6000 obcí po celé zemi, ve třetině okrsků dojde k volbám do Senátu ČR. Podívejme se, koho do kandidátek nominovaly prostějovské strany. Podařilo-li se nám s lídry spojit, najdete vždy jejich vyjádření u příslušné strany či hnutí.

KDU-ČSL

Zůstává u osvědčených jmen. Lídrem kandidátky je Petr Kousal, druhou v pořadí Zuzana Bartošová. Oba v současné době působí v zastupitelstvu. Třetí místo patři Tomáši Weberovi, následují Jana Tobolová a Jindřich Miklas. „Chceme podporovat iniciativu občanů jako zdroj inspirace pro rozvoj města a v zastupitelstvu naslouchat jeden druhému a ctít vzájemně své názory“, uvedl pro Prostějovské novinky Petr Kousal.

ANO 2011

Na otázku, kde bydlím, odpovím do 30 dnů. Písemně!

Foto archiv ber

 

Uvolněný radní Jaroslav Šlambor se stal v minulém týdnu hvězdou titulní stránky zpravodajského deníku MF DNES. Redaktor jej totiž vyfotil v místě jeho skutečného bydliště - ve Skalce. Podle místních tam žije dokonce už přes dva roky. K tématu se přes bouřlivou debatu odmítl vyjádřit i na včerejším zastupitelstvu. Část jeho členů žádala, aby byl právě z tohoto důvodu zbaven mandátu.

"Veškerá má dřívější vyjádření byla účelově překroucena. Nemám důvod tady veřejně něco vysvětlovat, odpovím písemně do 30 dnů," vyjádřil se radní Šlambor na otázku, kde skutečně bydlí. Trvalé bydliště má v Prostějově, v bytě svého syna.

Chcete vědět, kdo bude primátorem?

ilustrační foto

 

Přijďte na pondělní zastupitelstvo! Volba primátora je jedním z bodů jednání, stejně jako volba radních a náměstků. Na řadě budou ke schválení programu navrženy i další body, mimo jiné jezdecká kasárna.
Jan Navrátil předkládá návrh změny programu 1. zasedání zastupitelstva. Zabývat by se podle něj mělo mimo jiné zabezpečením objektů jezdeckých kasáren, situací kolem Manthellanu a transparetním účetnictvím.  Jednání začíná v obřadní síni radnice v 15 hodin. (ber)     .