Mlýnský náhon

Mlýnský náhon není popelnice, zlobí se magistrát

Foto Magistrát města Prostějova

Odpad do vody nepatří. Proto prostějovský magistrát žádá občany, aby nevhazovali do Mlýnského náhonu odpadky, listí, trávu a větve.

„Vše, co se dostane do náhonu se nachytá na česla, následně se zvedne hladina náhonu a může se stát, že se objeví voda ve sklepích domů poblíž toku,“ uvedla mluvčí radnice Jana Gáborová. Město každoročně vynakládá na čištění náhonu cca 400 tis. Kč. (red)

Mlýnský náhon se dočká odbahnění. Přijde na milion

Ilustrační foto ber

Radní na svém jednání schválili rozpočtové opatření ve výši 720 tisíc korun na dofinancování akce – odbahnění mlýnského náhonu.

„Půjde o odbahnění nezatrubněného koryta Mlýnského náhonu od vyústění zatrubnění v Domamyslicích po spadiště u Švalbova mlýna, dále od konce vyústění zatrubnění v Čechovicích po začátek zatrubnění před Krasickým rybníkem v celkové délce cca 900 m,“ upřesnila náměstkyně primátora Marcela Župková s tím, že odbahnění si vyžádá celkové náklady 944 tisíc korun. K odbahňování náhonu dochází v pravidelných 3–4letých intervalech po vyhodnocení stavu konkrétní části náhonu. (red)

Mlýnský náhon přemostí tři můstky pro pěší

ilustrační foto MMP

 

Suchou nohou přes náhon. Mnohdy nepříjemné přecházení náhonu v Kolářových sadech po zbytcích mostků vystřídá chůze po pohodlných lávkách. Rada města Prostějova schválila vypracovat projektovou dokumentaci potřebnou pro vybudování dřevěných mostků.

„Můstky budou bezbariérové a zpřístupní pěším okolí Mlýnského náhonu,“ uvedl náměstek Zdeněk Fišer s tím, že se zvýší atraktivita celého parku. Úpravy Mlýnského náhonu byly v Kolářových sadech prováděné v letech 2014 – 2015. Lidé tady dnes využívají novou loučku pro výběh psů, koryto bylo vyčištěno, upraveno a vydlážděno. V rozšířeném místě náhonu vzniklo místo pro vodní ptactvo a celá lokalita slouží pro k relaxaci. Celkové náklady činily 2,9 milionu korun. V rámci tohoto projektu už zbývá postavit zmíněné lávky.

Oprava mlýnského náhonu je u konce

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Opravy mlýnského náhonu finišují. Rekonstrukce by měla být hotova dřív, než stanoví smlouva, místo v říjnu již 30. září.

"Práce jsou stále v normě. Nemohly pokračovat v době, kdy pršelo. Na travnaté plochy nemohla vyjet těžká technika, aby se zbytečně nepoškodily," reagovala na četné dotazy stran nečinnosti stavebníků náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Voda v náhonu ale bude opět příští týden zastavena. "Musí se opravit část břehu u pozemku rybářského svazu," vysvětlila Hemerková.   Celkové náklady na revitalizaci náhonu dosáhnou 2,3 milionu korun, 1,6 milionu činí dotace, kterou město na akci získalo. (ber)

Příčinu úhynu kachen by měla odhalit pitva

ilustrační foto HZS

 

Jak PvNovinky informovaly, v mlýnském náhonu byla v minulých dnech nalezena tělíčka devíti uhynulých kachen. Situací v zejména u dětí velmi oblíbené kachní komunitě se zabývá magistrát.

„Uhynulé kachny odstranila firma ASA, byly převezeny do kafilerie. Jedna z nich byla předána Krajské veterinární správě k pitvě. Ta určí příčinu smrti,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Podle jejích slov budou výsledky známy v polovině příštího týdne. „Předběžně byla vyloučena infekční choroba. S velkou pravděpodobností se jedná o otravu. Zda za ní stojí nevhodné krmení nebo třeba mikroorganismy ze dna vodních toků, se dozvíme až po pitvě,“ dodala Hemerková.

V náhonu hynou kachny. Otrava nebo nemoc?

ilustrační foto HZS

 

Devět mrtvých kachních tělíček našli v minulých dnech v mlýnském náhonu na základě upozornění občanů prostějovští městští strážníci. Šíří se snad mezi veřejností velmi oblíbenou a odborníky odsuzovanou kachní populací smrtelná choroba? Nebo jde o úmyslný čin? Otazníky by měl vyřešit odbor životního prostředí magistrátu.  

„K uhynulým kachnám nás zavolali občané. Z původních čtyř nahlášených se jejich počet vyšplhal na devět,“ potvrdila informaci strážník Jana Adámková s tím, že některá tělíčka byla nalezena v nově budovaných meandrech.  Podle jejích slov se o jejich odstranění postarali pracovníci firmy ASA. Další postup je pak na odboru životního prostředí, kterému byl případ nahlášen.

Smutný pohled na Drozdovický rybník a mlýnský náhon

ilustrační foto

 

Jaro je tady a s ním ožívá příroda. Smutný pohled je však na vypuštěný mlýnský náhon v Kolářových sadech, který prochází revitalizací. Bez vody je také Drozdovický rybník. 

Škoda, že se nikdo nezamyslel a opravy se nerealizovaly v jiném období. Zvláště letos, když byla velmi mírná zima. Vždyť na jaře se kachny divoké, lidově zvané březňačky, zahnízďují. Místo klidu tu však pracují stavební stroje. Městský rybník, který byl s velkou slávou po revitalizaci otevřen 11. října 2013, je opět bez vody. Kde se stala chyba? Půlroční oprava nádrže tehdy přišla městskou kasu na téměř pět milionů korun. Již tehdy se ozvaly kritické hlasy. Uplynulo pár měsíců a dílo, které mělo vydržet alespoň deset let, se znovu opravuje. A kachny se brodí v bahně.