národní potravinová sbírka

Jsme solidární. Jarní sbírka pro potřebné vynesla 286 tun potravin

ilustrační foto SP ČR

V jarním kole celorepublikové Sbírky potravin se podařilo vybrat ve více než osmi stech prodejnách 286 tun potravin, z nichž lze připravit až 570 000 porcí jídla. Zákazníci rovněž přispěli 32 tunami základních drogerie a hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi také poskytují. Navíc až do 2. května mohou Češi darovat potraviny a drogerii také prostřednictvím on-line nákupů.

„Statistiky jasně ukazují, že počet lidí v nouzi, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narostl v loňském roce až o desítky procent. Důvodem je koronavirová pandemie, jež připravila mnoho obyvatel o práci. S tím pak souvisí nedostatek finančních prostředků, které by pokryly alespoň nejnutnější životní potřeby. Moc proto děkujeme všem dárcům, jimž není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. Obrovské poděkování rovněž náleží i všem zaměstnancům jednotlivých obchodů a samozřejmě také dobrovolníkům za jejich ochotu a obětavost.

V potravinové sbírce přispějete i klientům SOS Kompas Prostějov!

ilustrační foto ber

Jak PvNovinky informovaly, v sobotu 24. dubna se koná jarní kolo sbírky potravin. Zapojit se do něj můžete i v prostějovských prodejnách. Vaše dary, které poputují do centrálního skladu Potravinové banky Olomouc, pomohou klientům prostějovské a konické Charity a Azylového centra. Přímo pro SOS Kompas Prostějov se sbírka koná v Kauflandu v Olomoucké ulici.  

"Bohužel letos nebudeme u sbírky osobně přítomni, nakoupené věci si ale vyzvedneme. Děkujeme všem, kdo do sbírky přispějí. Dělají tak pro dobrou věc," sdělila PvNovinkám za SOS Kompas Regina Šverdíková.

Do sbírky se zapojí obě prostějovské prodejny řetězce Kaufland. Přispět můžete rovněž v obou Albertech, Lidlech a jako vždy v Tesco. Zapojeny jsou i prodejny drogerie Rossman.

Kaufland zapojí do potravinové sbírky všechny své prodejny

ilustrační foto potravinová sbírka

V sobotu 24. dubna se koná jarní kolo celonárodní Sbírky potravin. Kaufland poprvé v historii zapojí do sbírky všechny své prodejny.

“Víme, v jak extrémně složité situaci se nyní mnoho lidí nachází. Rozhodli jsme se proto sbírku uspořádat ve všech prodejnách. Naši zákazníci tak mohou během soboty udělat malý nákup pro velkou věc na kterékoliv prodejně Kaufland,” vysvětluje Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti.

Vybrané potraviny a drogerii obdrží poté prostřednictvím regionálních potravinových bank konkrétní neziskové organizace, jež pomáhají například opuštěným seniorům, matkám samoživitelkám, rodinám v krizi, lidem bez domova nebo lidem s psychickým a tělesným postižením.

Prostějov pořádá potravinovou sbírku

ilustrační foto ber

Město Prostějov vyhlašuje ve dnech 3. 12. (13:00 – 17:00) a 4. 12. (08:00 – 12:00) potravinovou sbírku (trvanlivých potravin).

„Kvůli aktuální pandemické situaci se mnoho lidí dostává do krizových situací a potřeba trvanlivých potravin se zvyšuje. Potravinová banka proto stále přijímá potraviny. Přijmout lze trvanlivé potraviny, které zatím nebyly rozbaleny,“ upřesnil primátor města Prostějova František Jura.

Občané mohou darovat zejména: konzervy (masové, zeleninové), paštiky, instantní polévky, přílohy – rýže, těstoviny, čočka, dětské příkrmy – sunary, přesnídávky. Vítané jsou rovněž hygienické prostředky, pleny a prací a čisticí prostředky.

Lidé darovali rekordní množství zboží po potřebné

ilustrační foto ber

V sobotní sbírce potravin v Česku lidé v obchodech darovali 440 tun zboží pro potřebné. Z toho 396 tun potravin a 44 tun hygienických potřeb. Je to dosud nejvíc v této akci, uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. 

Jarní Sbírka potravin se nekonala, takže potravinové banky přišly o velký zdroj tolik potřebných potravin a hygieny. I proto hlavní organizátoři rozhodli, že akce se na podzim uskuteční.

V Olomouckém kraji se do sbírky zapojilo 23 prodejen napříč všemi obchodními řetězci. Přispět stále můžete při on-line nákupech. Na portálech Rohlík.cz a iTesco je možné přispět do 1. prosince. (ber)

Potravinová sbírka je ohrožena. A s ní statisíce lidí v nouzi

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Zásoby potravinových bank se vzhledem k aktuální situaci ztenčují. Dochází jídlo, ale narůstá poptávka potřebných. Pravidelná potravinová sbírka v obchodních řetězcích se má konat již 21. listopadu. Projev solidarity byl snadno dostupný pro běžné spotřebitele, kteří vyrazili třeba jen nakoupit. Jenže vzhledem k nouzovým opatřením je sbírka ohrožena.

„Děláme maximum pro to, aby se Sbírka potravin mohla konat, i za velmi přísných mimořádných opatření a minimální účasti dobrovolníků. Bude mnohem více záležet na solidaritě nakupujících a informovanosti veřejnosti, než kdy dříve. Situace se zásobami v potravinových bankách je kritická. Pokud by se Sbírka nekonala (což v tuto chvíli nezvažujeme), nebude možné poskytovat potravinovou pomoc tisícům lidí v nouzi,“ sdělila PvNovinkám Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Národní potravinová sbírka se 10. listopadu zaměří na samoživitelky!

ilustrační foto sbírka

Již pošesté může každý z nás pomoci nákupem trvanlivých potravin a drogistického zboží lidem, kterým schází. Jedna z nejvýznamnějších tradičních podzimních charitativních akcí – Národní potravinová sbírka – proběhne letos v sobotu 10. listopadu od 8.00 do 18.00 hodin ve více jak 660 prodejnách po celé České republice. Trvanlivé potraviny a drogistické zboží pak putují například matkám samoživitelkám, seniorům, lidem v azylových domech a dalším potřebným. Každoroční vlnu solidarity podtrhují také dobrovolníci, kteří pomohou sbírku uskutečnit.

Cílem celonárodní charitativní akce Národní potravinové sbírky je již tradičně dát možnost projevit lidem solidaritu s těmi, kterým nezbývá dost prostředků na základní trvanlivé potraviny či drogistické zboží. Nákupem mohou lidé nejen pomoci, ale současně ukázat, že si uvědomují, že jsou mezi námi lidé v tíživé životní situaci.

Češi věnovali při národní sbírce rekordní množství jídla!

Foto ber

Obyvatelé České republiky věnovali podle předběžných odhadů společnosti Byznys pro společnost v sobotu při 5. ročníku Národní potravinové sbírky rekordních 387 tun trvanlivých potravin a drogistického zboží. Minulý rok akce vynesla o 70 tun méně.

Sbírka zajistila 886 000 porcí jídla, které pomohou před Vánoci v domácnostech osamělých seniorů, samoživitelek a jejich dětí, rodin ve finanční tísni, v azylových domech. Loni to bylo o 110 000 porcí méně. Letos se zapojilo 750 prodejen z řetězců Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Albert, Lidl, Billa, Makro, DM drogerie a Rossmann.

Potravinová sbírka končí až ve dvacet hodin!

Foto ber

Na dobrovolníky v modrých zástěrách dnes narazíte v Bille v Plumlovské ulici a v Tescu v Konečné. Přispějte jim do košíků! Potraviny a drogistické potřeby poputují  lidem v nouzi v našem regionu. Sbírka trvá až do dvaceti hodin.

"Těstovin máme víc než dost, uvítali bychom něco k nim, třeba masové konzervy," sdělila redakci vedoucí prostějovského střediska SOS Kompas Dětské vesničky Regina Šverdíková. Dárci jsou podle ní i její kolegyně Mirky Ticháčkové štědří. "Dokonce už máme i adventní čokoládové kalendáře, které nám věnoval jeden starý pán. Určitě naše děti moc potěší," dodala Mirka Ticháčková.

"Dal jsem nějakou rýži, luštěniny, pár konzerv a sladkosti. Sám jsem byl nějaký pátek bezdomovec a vím, jak to mají lidé v nouzi těžké," vysvětlil důvod darování pan Tomáš.   

Zítra můžete přispět do potravinové sbírky. Prostějovským organizacím a potřebným!

ilustrační foto

Jak PvNovinky informovaly, v sobotu 11. listopadu se uskuteční v České republice Národní potravinová sbírka. Charitativní akce, za kterou stojí nevládní platforma Byznys pro společnost, si klade za cíl pomoci lidem postiženým chudobou. V Prostějovských obchodech můžete přispívat pro prostějovské organizace, Azylové centrum a SOS Kompas.

V den sbírky máte možnost zakoupit trvanlivé potraviny a vybrané drogistické zboží a darovat je těm, kteří jsou na pokraji hmotné nouze. 

"Prostějovskému Azylovému centru máte možnost darovat potraviny a drogerii v obchodním domě Billa na Plumlovské ulici v Prostějově," vzkazuje ředitel Jan Kalla.