silný vítr

Meteorologové stále varují před nebezpečným větrem!

Foto ČHMú

Nejen v pondělí, ale i v úterý v Česku hrozí extrémně nebezpečný vítr, uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v aktualizované výstražné zprávě.

Výstraha platí s výjimkou jihozápadu Čech pro všechny kraje České republiky od pondělního poledne do úterních šestnácti hodin.

„Vítr bude ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku zesilovat během pondělního odpoledne. Nejsilnější bude od pondělního večera do úterního rána,“ uvedli meteorologové.

Vichřice se Prostějovu nevyhnula. Škody jdou do statisíců

ilustrační foto HZS

Nedávná vichřice Herward, která dne 29. října 2017 potrápila celé Česko, se nevyhnula ani Prostějovu. Vichr kromě jiného poškodil zastřešení Městských lázní, které teď čeká oprava v hodnotě téměř 260 tisíc korun (včetně DPH). Vše by mělo být opraveno do půlky prosince 2017.

„Škodu na majetku města po vichřici budeme následně řešit s pojišťovnou v rámci pojištění majetku. Je třeba ale říci, že to není jediná škoda, kterou orkán městu způsobil. Kromě lázní máme poškozené reklamní plochy v ulicích Moravská, Svolinského, Dolní, Netušilova, Vrahovická a Hacarova. Dále vítr poškodil oplocení areálu bývalých jezdeckých kasáren. Zničený kontejner na tříděný odpad má zase na svědomí pád stromu,“ vyjmenoval náměstek primátorky Jiří Pospíšil a odhadl škodu zhruba na necelých 300 tisíc korun.

Fotopostřeh: Následky vichřice jsou stále v ulicích

Foto ber

Vítr, který o víkendu zasáhl i Prostějovsko, si vybral svou daň zejména na zeleni.

Následky ničivé síly jsou k vidění v ulicích města ještě dnes. Stejně, jako vyvrácený smrk v ulici Marie Pujmanové. (ber)

 

Hasiči stále v terénu!

ilustrační foto HZS Ol. kraje

Dnes v sedmnáct hodin ohlásil HZS Olomouckého kraje průběžný počet výjezdů. Bylo jich celkem 418. V Jeseniku 9, Olomouci 135, Prostějově 102, v Přerově 88 a v  Šumperku 81. O pětačtyřicet minut později už jich bylo 451. 

Během poslední hodiny opět vyjely profesionální i dobrovolné jednotky k dalším několika desítkám událostí, v drtivé většině šlo o popadané stromy, většina jednotek je stále v nasazení a postupně přejíždí od událostí k novým případům. Uvolněné plechy či části střech zůstávají i nadále v souhrnu výjezdů.

Silný vítr má v kraji na svědomí dvě zranění! Škodovku přimáčkl strom!

Foto HZS Ol. kraje

Přes čtyři sta dvacet výjezdů mají od rána v Olomouckém kraji za sebou profesionální a dobrovolní hasiči. Silný vítr kácí stromy, trhá střechy, bourá zdi. Bohužel už má na svědomí i zranění. Na Přerovsku spadl strom na projíždějící škodovku. Dva lidé skončili v nemocnici.

"V Opatovicích na Přerovsku došlo k nárazu osobního vozidla do stromu a následnému zranění dvou osob s nutným vyproštěním. Jednotka z Hranic okamžitě ukončila zásah u spadeného stromu a vyrazila k místu nehody. Při něhodě došlo ke zranění dvou osob, po vyproštění byly zraněné osoby předány do péče ZZS," popsal událost mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. 

Silný vítr dorazil i na Prostějovsko

Foto čtenář

Výstraha meteorologů se vyplnila. Olomouckým krajem se prohání silný vítr, terý neminul ani Prostějovsko. S jeho následky se potýkají hasiči.  

Už v 8,30 hodin dosáhl  počet výjezdů HZS třiadvacet, drtivá většina jsou spadené stromy na komunikacích. Většina výjezdů je na Šumpersku a Prostějovsku. "Jen za posledních dvacet minit se počet výjezdů zdvojnásobil, hasiči v Hranicích řeší uvolněně plechy hrozící pádem na chodník," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Vzrostlý stříbrný smrk vyvrátil vítr v dvorním traktu domů v ulici B. Němcové. Strom spadl do zahrad, domu se naštěstí vyhnu. (red)

 

Fotopostřeh: Vítr páchá škody i v Prostějově

Foto ber

Vítr, který se od včerejška prohání Prostějovem, za sebou zanechává viditelné stopy v podobě popadaných stromů a větví. Pochutnal si i na střechách garáží v Lidické ulici.

"Pokud znáte majitele garáží, dejte jim vědět," připsal k fotografii výzvu pan Jiří. Pokud tedy víte, čí garáže v blízkosti starého vjezdu do areálu nemocnice jsou, dejte jim vědět, než bude škoda ještě větší. (ber)

Hasiči se v noci nezastavili! Na Prostějovsku velký počet zásahů!

foto HZS OLK

 

Přes Olomoucký kraj se krátce po 22 hodině přehnala vlna silného větru s deštěm, z výčtu událostí hasiči nejvíce zasahovali na Olomoucku a Prostějovsku. Vítr vyvracel stromy, docházelo k pádům i na dráty elektrického napětí a telekomunikace. 

"V Bědihošti na Prostějovsku došlo dokonce k pá

Astronomická zima začala silným větrem

ilustrační foto cumbres.cz

 

V noci na pondělí nastal dvě minuty po půlnoci zimní slunovrat a s ním přišla astronomická zima. Sníh a mráz se však Česku zatím vyhýbají. Meteorologové očekávají pokles teplot až během vánočních svátků. ČHMÚ vydal výstrahu na čerstvý západní až jihozápadní vítr, který může mít v nárazech 90 km/h.

ČHMÚ vydal výstrahu před silným větrem, který zasáhne téměř celé území republiky. Výstraha platí až do dnešního odpoledne pro všechny kraje kromě Zlínského a Jihomoravského. V Olomouckém kraji hrozí silný vítr jen v okresech Jeseník a Šumperk. Vítr může mít v nárazech rychlost 55 až 90 km/h. Na horách to může být až 110 km/h. (red)

Vítr prozatím moc škod na Prostějovsku nenapáchal

ilustrační foto HZS Ol. kraje

 

Silný vítr zatím hasiče na Prostějovsku příliš nezaměstnal. V neděli po čtvrté ráno zasahovali  mezi Malým Hradiskem a osadou Okluky, kde komunikaci zatarasil spadlý strom. 

„Ve 4:14 hodin jsme dostali oznámení o spadlém stromu přes celou komunikaci mezi Malým Hradiskem a Oklukami,“ uvdla mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Od sobotního do nedělního rána zaznamenal Záchranný hasičský sbor Olomouckého kraje celkem sedm výjezdů zapříčiněných silným větrem. Převážná většina z nich se odehrála na Šumpersku. (red)