Spolek za Staré Vrahovice

Spolek za staré Vrahovice slaví dvacetiny

ilustrační foto FB Spolek za staré Vrahovice

Oslava 20 let vzniku Spolku za staré Vrahovice se koná v sobotu 23. září v podvečer v Arboretu Vrahovice a na železniční zastávce ve Vrahovicích.

„V 17:30 hodin se potkáme v Arboretu Vrahovice, kde vás čeká prohlídka místa přímo s jeho autorem Tomášem Pekou; v 18:15 se přesuneme do železniční zastávky, kde si řekneme něco o historii našeho spolku a můžete se podívat na naše sbírky; od 18:45 bude promítání fotek, na kterém vám chceme ukázat, co všechno jsme za těch 20 let zažili,“ posílá za spolek pozvání Martin Hájek. (red)

Tomáš Peka je nominován na prestižní cenu Josefa Vavrouška

Foto https://www.cenajosefavavrouska.cz/

Environmentální cenu Josefa Vavrouška uděluje každoročně Nadace Partnerství. Jejím smyslem je ocenit konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. Josef Vavroušek byl první federální ministr životního prostředí, který prosazoval koncept udržitelného života v Česku i v rámci evropské spolupráce a OSN, a univerzitní učitel. Mezi moninovanými je letos obyvatel města Prostějova, místní části Vrahovice, Tomáš Peka, předseda Spolku za Staré Vrahovice. 

Jeho největším projektem, za který je nominován, je vybudování Arboreta Vrahovice, se kterým začal v roce 2010 a dokončil jej v roce 2015. Podařilo se mu získat nevyužívané pozemky, vymyslel projekt arboreta a spolu se svými přáteli ze Spolku za staré Vrahovice svůj nápad realizoval. Podařilo se mu nadchnout lidi, kteří mu s tím pomáhali, a získávat drobné dárce, kteří to pomohli zafinancovat. Bylo za tím velké úsilí a hodně práce celé dny o víkendech. V okrajové části Prostějova díky jeho iniciativě a práci vznikl okrasný park s řadou vzácných stromů, prvek zeleně, jaký tu chyběl.

Spolek za staré Vrahovice zveřejňuje historické fotografie Vrahovic

ilustrační foto

Spolek za staré Vrahovice se rozhodl zareagovat na koronavirovou epidemii a pokusí se lidem zpříjemnit jejich sociální izolaci. V následujících dnech bude zveřejňovat historické fotografie Vrahovic ze svých sbírek.

„Náš spolek je hodně zaměřený na veřejné akce. Pořádáme exkurze v Arboretu Vrahovice, vlastivědné procházky, výstavy, ale třeba i úklidy přírody. Snažíme se zapojovat lidi. Současná doba nám neumožňuje pořádat veřejné akce, a tak se snažíme hledat alternativy,“ sdělil předseda Spolku za staré Vrahovice Tomáš Peka.

Ukliďme Vrahovice, zve spolek

ilustrační foto Vrahovice

Spolek za staré Vrahovice zve na sobotu 4. dubna ke společné akci v rámci projektu Ukliďme Česko.

„Budeme uklízet přírodu v okolí Vrahovic - U Sarkandera, Vévoz, cihelna,“ uvedl za organizátory Tomáš Peka.

Sraz je ve 14 hodin na železniční zastávce Vrahovice. (red)

 

Spolek za staré Vrahovice zve na procházku. Nedělní

ilustrační foto

V pořadí již třetí vlastivědná procházka povede tentokrát po polích a přírodě v okolí Vrahovic. Projdeme se z Vrahovic do Čechůvek a zpět, a pokud bude chuť, tak i do Držovského háje.

Cesta povede trochu horším terénem a bude trochu náročnější. Na procházce se dozvíte, kde stávala socha sv. Jana Sarkandera a co se s ní stalo, uvidíte, kde se nacházela přírodní rezervace, kudy vedly podzemní chodby a co zajímavého se stalo u Čechůvek. Provádět bude jako vždy Martin Hájek.

Sraz zájemců je v neděli ve třináct hodin na železniční zastávce Vrahovice. (red) 

 

Máte staré fotografie Vrahovic? Věnujte je spolku!

Foto archiv Spolek za Staré Vrahovice

Spolek Za staré Vrahovice buduje fotografickou sbírku už od počátku vzniku spolku. Dodnes se mu podařilo sesbírat několik stovek fotografií, které dokumentují život ve Vrahovicích od počátku 20. století až do současnosti. Stále ale hledá další dokumenty dob minulých. 

"Naše sbírky jsme prezentovali na třech výstavách, mnohé z nich jsme dávali na FB, nebo jste je mohli vidět u nás v naší klubovně. Do budoucna plánujeme všechny fotografie zveřejňovat a zpřístupňovat široké veřejnosti," říká Martin Hájek.

Spolek za staré Vrahovice zve na oslavy zastávky

Foto Spolek za Staré Vrahovice

Spolek za staré Vrahovice se rozhodl uspořádat oslavu u příležitosti 70 let od otevření železniční zastávky ve Vrahovicích. Akce se koná v sobotu 8. října od 14 do 20 hodin.

„Během oslav se bude konat den otevřených dveří, takže budete mít možnost si zastávku prohlédnout. Současně si budete moci prohlédnout staré fotografie Vrahovic a podebatovat s členy spolku,“ přidal pozvání jeden z organizátorů Martin Hájek.

Pro návštěvníky bude přichystáno občerstvení. Vstupné je dobrovolné. „Více informací o celé akci budeme zveřejňovat na https://www.facebook.com/events/591509237688514/,“ dodal Hájek. (red)

OBRAZEM: Arboretum Vrahovice má nového obyvatele

Foto Spolek za Staré Vrahovice

Arboretum Vrahovice se chlubí dalším přírůstek. Je zelený, ale patří do úplně jiné říše.

„Místní řezbář Josef Dostál nám věnoval sochu vodníka. Chtěli bychom mu tímto poděkovat,“ vzkazuje Spolek za staré Vrahovice. (red)

Máte stromek v Arboretu Vrahovice? Zalejte ho!

Foto Spolek za Staré Vrahovice

Vypadá to, že letos bude opět hodně suché jaro a léto. Arboretum Vrahovice má proto prosbu ke všem, jimž na zeleni záleží. Přijďte zalévat.

"Kdybyste měli čas a chuť, jděte prosím jednou týdně zalít alespoň "svůj" stromek nebo keřík. My je samozřejmě zaléváme pravidelně všechny, ale jakákoliv vláha navíc jim v těchto dnech opravdu škodit nebude,“ zve Arboretum. Tak konve sebou a hurá do Vrahovic! (red)

Vrah z Tovačova dostal 24 let

ilustrační foto

Jak PvNovinky několikrát informovaly, došlo 17. června 2015 v Tovačově k dvojnásobné vraždě. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Francl z Prostějovska tehdy zavraždil své prarodiče. Krajský soud v Olomouci jej včera odsoudil k 24 letům vězení.

Dědečka a babičku údajně zavraždil proto, že mu „bouchlo“ v palici. Z bytu následně ukradl nejméně 50 tisíc korun, které odjel utratit.

O svém činu řekl hned po vraždě třem dívkám. Až ta poslední, bývalá přítelkyně, kontaktovala policii. (ber)