záchranka

Pád ze sedmého patra. Muž přežil

ilustrační foto ZZS

Ve čtvrtek odpoledne vyjížděli záchranáři a policisté do Lutína. Ze sedmého patra výškového domu tam spadl muž. Pád přežil.

"Pětačtyřicetiletý muž utrpěl těžké zranění, se kterým byl převezen do nemocnice na ošetření," uvedla policejní mluvčí Irena Štrbáková. Zda šlo o plánovaný čin, nebo nešťastnou náhodu, policisté šetří. (ber)

 

Cestou z flámu spadl do řeky. Tahali ho hasiči

ilustrační foto PČR

Brzo ráno měli napilno hasiči i záchranka. Z řeky Moravy vytáhli 22letého mladíka. Skončil v nemocnici.

"Do fakultní nemocnice jsme převezli ještě před rozbřeskem dvaadvacetiletého muže. Silně podchlazeného jej z řeky Moravy vytáhli hasiči," potvrdil informaci mluvčí záchranky Pavel Vysloužil. Mladík zachráncům řekl, že se vracel z párty a neví, jak se do řeky dostal. (red)

Záchranka hledá personalistu. Máte zájem?

ilustrační foto ZZS

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje, příspěvková organizace, vypisuje výběrové řízení na pozici personalista Zdravotnické záchranné služby.

Pokud se chcete o místo ucházet, musíte mít mimo jiné magisterské vzdělání se zaměřením na personalistiku nebo řízení lidských zdrojů a praxi v oboru HR minimálně 3 roky. Bližší informace najdete na http://www.zzsol.cz/data/volna_mista/personalista.pdf

Profesní životopis zasílejte do 26.2. 2016 na info@zzsol.cz. (red)

Tragický den. Dva mrtví muži

ilustrační foto

U dvou tragických případů dnes odpoledne zasahovaly posádky ZZS z Olomouce. V prvním případě zemřel muž v popelářském voze, v druhém zřejmě spáchal sebevraždu.

Krátce před půl druhou odpoledne policisté a záchranáři vyjížděli do sběrného dvora v Olomouci Na Sezníku. „Zaměstnanci, kteří dopoledne prováděli kontrolu svezeného papíru k recyklaci, nalezli ve svozu značně zdeformované mužské tělo, dosud neznámé totožnosti.

Posádky záchranky dnes asistovaly hned u dvou případů úmrtí

ilustrační foto

Hned u dvou případů úmrtí dnes asistovaly posádky ZZS Olomouckého kraje.

K prvnímu případu vyjela dnes v noci posádka ZZS z Olomouce. Na trávě před Hotelovým domem na Velkomoravské ulici v Olomouci ležel bez známek života dvaatřicetiletý muž. Záchranáři konstatovali smrt, podle povahy zranění muž zemřel nejspíše po pádu z okna.

"K druhému případu vyjížděla jesenická posádka. Lidé našli v potoce Vidnávka v Žulové ležet před polednem utonulého muže. I v tomto případě lékař nemohl muži, kterému bylo kolem 60 let (neměl u sebe doklady), pomoci", popsal druhý případ Pavel Vysloužil, mluvčí ZZS Olomouckého kraje.

Narazil čelně do stromu, skončil ve fakultní nemocnici!

ilustrační foto ZZS

Dne 30. 1. 2016 před šestnáctou hodinou na silnici mezi obcemi Alojzov a Prostějovičky došlo k dopravní nehodě osobního vozidla VW Bora. Mladý řidič narazil čelně do stromu. Skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

"Jednadvacetiletý řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a stavu komunikace, následně vyjel mimo silnici, kde narazil čelně do stromu. Při nehodě utrpěl těžké zranění, se kterým byl převezen do Fakultní nemocnice v Olomouci," konstatoval policejní mluvčí Josef Bednařík s tím, že dechová zkouška byla negativní. Okolnosti dopravní nehody jsou stále předmětem šetření. Škoda na vozidle činí 81000 Kč. (red)

Záchranka dnes zachraňovala ženy. Jednu pořezanou a tři sražené autem

ilustrační foto ZZS

Ke dvěma méně obvyklým případům dnes vyjížděly posádky Zdravotnické záchranné služby v Olomouckém kraji. V prvním případě to byla pořezaná žena, v druhém hned ženy tři. Ty srazilo na přechodu auto.

Operační středisko ZZS OK dnes dopoledne řešilo vážný případ v Kokorách nedaleko Přerova, kde lidé nalezli na autobusové zastávce ženu pořezanou na krku a ruce. Než na místo dorazila přerovská posádka, jeden z kolemjdoucích s pomocí dispečera ženě, kterou nebylo možno identifikovat, poskytoval první pomoc. "Záchranáři pacientce v bezvědomí a s poraněnou dýchací trubicí ošetřili krvácející ránu na krku a předloktí a co nejrychleji ji dopravili na urgentní příjem olomoucké FN," uvedl mluvčí záchranky Pavel Vysloužil s tím, že případ převzala policie.

Záchranná služba loni vyjížděla více než v 50 tisících případech!

ilustrační foto ZZS

Lékaři a zdravotničtí záchranáři z Olomouckého kraje loni více než v 50 tisících případech nasedali do sanitek a vrtulníků, aby pomohli lidem, jejichž život či zdraví byly v ohrožení. Denně tak z šestnácti výjezdových základen v pěti okresech vyrážely posádky v průměru 136krát. Celkem se v loňských statistikách objevilo 50 575 výjezdů, o rok dříve se počet zastavil na čísle 46 998.

"Počet výjezdů má v posledních letech celorepublikově vzrůstající tendenci," komentoval statistické výsledky vedoucí lékař zdravotnického operačního střediska a náměstek ředitele záchranné služby Břetislav Bolard. Podle něj nárůst počtu výjezdů má na svědomí obecně známý fakt rostoucích nároků společnosti na zdravotnickou péči, mimo jiné zvyšováním počtu transportů z důvodu centralizace speciálních léčebných výkonů (např.

Záchranáři vyjížděli k pádům na náledí, nehodám i otravě oxidem uhelnatým

ilustrační foto ZZS

Celkem osm desítek výjezdů evidují zatím od dnešního rána zdravotníci ZZS Olomouckého kraje.

"V souvislosti s náledím řešili záchranáři například čtrnáct pádů, při kterých lidé utrpěli zranění nohou a hlavy. Ošetřovali také dva cyklisty, kteří se i přes nepříznivé počasí vydali na kolo. Lehká zranění utrpěli i dva lyžaři. Záchranáři byli přivoláni ke třem dopravním nehodám, při nichž se střetla vždy dvě osobní auta (jeden případ ve Šternberku, druhý v Horní Loděnici, třetí v Dobromilicích). Nehody si vyžádaly celkem čtyři zraněné, kteří byli převezeni do nemocnice, jednalo se ale spíše o lehčí poranění. Vyjížděli také do Hluboček, kde se oxidem uhelnatým přiotrávila 79letá žena.

Začali jste topit? Pozor na otravu oxidem uhelnatým, varují záchranáři

ilustrační foto ZZS

Nástup podzimních plískanic, pokles teplot a první mrazíky si lidé většinou zpříjemní posezením v příjemné atmosféře vyhřáté místnosti. Není divu. Praskání ohně v krbu dokáže vykouzlit atmosféru opravdu vánoční. Bohužel, podle zkušeností zdravotnických záchranářů, zahájení topné sezóny přináší také výrazná negativa v podobě zvýšeného výskytu intoxikací oxidem uhelnatým. Každý rok do smutných statistik přibude v rámci celé ČR několik tragických případů. Většině z nich se ale dalo předejít. Stačí znát několik důležitých informací.

Oxid uhelnatý je bezbarvý neviditelný plyn bez zápachu a je lehčí než vzduch. Je přítomen prakticky u každého hoření, závisí pouze na jeho koncentraci. Má na svědomí více úmrtí, než všechny ostatní intoxikace dohromady. Při nadechnutí se v organizmu váže na krevní barvivo hemoglobin, které za normálních okolností roznáší po těle kyslík. Protože CO se však s hemoglobinem váže 200x lépe, kyslíkové vazby jsou omezeny a dochází k vnitřnímu dušení. Příznaky otravy jsou nespecifické a dají se snadno zaměnit například s chřipkou nebo obyčejnou únavou.