zvíře

Strážníci zachránili malého rorýse

Foto MPP

Sedmého července 2022 chvíli po dvanácté hodině bylo oznámeno na linku 156 nalezené mládě rorýse na ulici Krokova v Prostějově.

Vyslaná hlídka mladého opeřence od nálezkyně převzala. "Jelikož nedokázal sám vzlétnout, byl rorýs následně předán pracovníkům Ekocentra Iris, kteří se zabývají ochranou přírody a o mladého ptáčka se dokáží postarat," doplnil komisař Petr Zapletal. (red)

U Olšan našli mrtvou šelmu. Nejspíš vlka

Foto AOPK

V pondělí 17. ledna 2022 byl místně příslušnému mysliveckému spolku Olšany – Hablov ohlášen nález mrtvé psovité šelmy s podezřením, že se jedná o vlka. O nálezu byla také informována Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Její pracovníci zvíře převzali, potvrdili, že se pravděpodobně jedná o vlka, z kadáveru odebrali část tkáně na analýzu DNA. Ta potvrdí druhovou příslušnost a v případě, že bude vlk potvrzen, určí, k jaké evropské populaci vlka nalezený jedinec náležel.

„Informace o výskytu vlků na Olomoucku jsou ve srovnání s jinými kraji zatím velmi sporadické, jedná se o příležitostné záznamy patrně migrujících jedinců. Z genetické analýzy bychom mohli získat zajímavé poznatky o pohybu vlků na území České republiky,“ vysvětluje Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Zraněná poštolka skončila v záchranné stanici

Foto MPP

Devatenáctého srpna během služby vyjížděla hlídka prostějovských strážníků na odchyt mláděte poštolky. Oznamovatel ptáče s poraněným křídlem nalezl ve dvorním traktu domu.

Strážníci na místě za pomocí odchytových pomůcek malého dravce přemístili do klece a převezli na služebnu. "Poté následovalo jeho předání pracovníkovi ze stanice handicapovaných zvířat Němčice nad Hanou," doplnila strážník Jana Adámková. (red)

Městem se potlouká drak. Vousatá agama zdrhla ze zahrady

ilustrační foto pixabay

Devatenáctého srpna před polednem přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení od chovatelky, že hledá svého ještěra - agamu vousatou.

Asi  60 cm dlouhá agama utekla ze zahrady. "Není nebezpečná, živí se hmyzem," uvedla strážník Jana Adámková s tím, že zatím se ještěra objevit nepodařilo. (red)

Štěně nedorazilo. Důvěřivec ale přišel o 19 tisíc

ilustrační foto ber

Zábřežští policisté prověřují další případ podvodného jednání související s nedodáním štěněte a patáliemi při zajištění jeho přepravy k budoucímu majiteli. Tentokrát se na policisty obrátil mladý muž, kterého na českém inzertním portálu zaujala nabídka prodeje štěněte německého trpasličího špice.

„Prostřednictvím e-mailu zkontaktoval prodávající, údajně z Karlovarského kraje, od které se dozvěděl, že se musí postarat o svou nemocnou dceru a nezbývá jí, než se štěňat vzdát. Následně obdržel fotografie několika štěňat, ze kterých si mohl vybrat. Slovo dalo slovo, zájemce se pro jedno ze štěňat rozhodl a přišla na přetřes otázka jeho přepravy. Bylo dohodnuto, že jakmile prodávající obdrží na svém účtu pět tisíc korun za prodej štěněte, obratem zajistí jeho přepravu, a to prostřednictvím přepravní společnosti.

Hasiči chytali koně. Po nehodě u Olšan

Foto PČR

Kuriózní nehodu řešili hasiči ve čtvrtek ráno na D46 u Olšan. Havaroval tam osobní vůz s přívěsem na převoz koní.

„Uvnitř byli dva koně, kteří po nehodě utekli na dálnici. Hasiči je odchytli a bezpečně přemístili za svodidla. Přivolali jsme veterináře, aby je prohlédnul a zhodnotil jejich stav. Naštěstí vyvázli bez zranění,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Střílel po psovi ze vzduchovky. Jorkšírek na následky zranění uhynul

ilustrační foto FB

Minulý týden v pátek se na služebnu dostavil muž, který oznámil, že mu neznámý pachatel zranil psa. K útoku mělo dojít koncem dubna na dvoře rodinného domu v Přerově Předmostí.

"Jakmile poškozený zjistil, že pes, rasy Yorkshire, není v pořádku, vzal ho na kontrolu k veterináři. Tam se zjistilo, že byl zasažen dvěma diabolkami, jednou do oblasti páteře a druhou v okolí tlamy. Jeden z projektilů mu navíc zůstal v těle. Přibližně o čtrnáct dní později šestiletý pes na následky zranění uhynul," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Majiteli tím vznikla hmotná škoda 12 000 Kč, citelnější je pro něho ovšem ztráta zvířecího člena rodiny.

Peníze skončily v rovníkové Africe. Štěně ovšem žena neuvidí

ilustrační foto ber

V minulém týdnu si třicetiletá žena z Prostějovska na české internetové stránce poskytující inzerci zvířat vyhlédla inzerát nabízející štěně labradorského retrívra. Při on-line komunikaci se s prodejcem dohodla na zaplacení částky přesahující jedenáct tisíc korun bezhotovostní platbou prostřednictvím platební karty.

"Cenu dle dohody s prodejcem uhradila ve dvou platbách, ale psa, ani další komunikace, se již nedočkala. Když následně ve své bance zjistila, že platba odešla do afrického Kamerunu, teprve pochopila, že se stala obětí podvodu a věc přišla oznámit na obvodní oddělení do Němčic nad Hanou," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že varováním pro ženu nebyla ani komunikace lámanou češtinou, která napovídala, že by se mohlo jednat o cizince. 

Prasátko vyrazilo na procházku. K drozdovickému rybníku

ilustrační foto pixabay.com

V sobotu dopoledne bylo na tísňovou linku 156 přijato netradiční oznámení. Majiteli zřejmě uteklo velké černé prase domácí a pobíhá v Drozdovicích.

Vyslaní strážníci našli vepře u městského rybníka. „Při pokusu jej odchytit se na místo dostavil vlastník zvířete, který čuníka uklidnil a odvedl domů. Hlídce přislíbil, že prase lépe zabezpečí, aby nedocházelo k dalším útěkům,“ doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Podzimní sbírka pro ježky trvá do konce listopadu

ilustrační foto ber

Pokud vám není lhostejný osud nalezených malých či zraněných ježků v záchranné stanici, můžete se opět zapojit do podzimní sbírky pro ježky a další zvířecí obyvatele záchranné stanice v Němčicích nad Hanou.

Nalezení malí ježci se potřebují před zimním spánkem dostatečně vykrmit. „Proto každoročně vyhlašujeme sbírku potravin pro tyto i další obyvatele stanice. Nosit můžete především krmení pro kočky (kapsičky, konzervy, granule),“ vypočítala Eva Zatloukalová. Vše můžete odevzdat v Ekocentru Iris do 30. listopadu každé úterý a čtvrtek od 13 do 16 hodin. (ber)