ČSOP

Přijďte uspat ježky! Již zítra!

ilustrační foto ber

V pátek 9. listopadu pořádá Ekocentrum Iris benefiční akci na pomoc ježkům. Beseda bude doplněna ukázkou živých bodlináčů.

Zájemci se dozví vše o ježcích, jejich životě a zimním spánku. „Povídání bude doplněno ukázkou živých ježků. Dozvíte se, jak ježek dělá klubíčko, kolik má bodlinek, jestli má ocásek a jaký má zrak. Společně zjistíme hmotnost ježků, podíváme se do ježčího kalendáře a dozvíme se, jestli by tito ježci v přírodě přežili zimu,“ uvedla Eva Zatloukalová. Průvodcem bude odborník na zvířata, vedoucí Stanice pro handicapované živočichy v Němčicích nad Hanou Drahoš Kňourek.

Vstupné v podobě kočičí konzervy nebo 15 korun bude věnováno na podporu ježků, přezimujících ve stanici.

Do projektu 72 hodin se zapojili i prostějovští ochránci přírody

Foto IRIS

V první polovině října se prostějovští ochránci přírody z Ekocentra Iris zapojili hned dvakrát do celostátního projektu 72 hodin. Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají již po sedmé. Kdykoliv během těchto 72 hodin (od čtvrtka 11. října 12:00 do neděle 14. října 12:00) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Projekt koordinuje Česká rada dětí a mládeže. Ochránci o víkendu sázeli ovocné stromy v sadu na Kosíři a upravovali studánku Svatá voda u Drahanovic.

Sobotního sázení se zúčastnilo celkem 38 dobrovolníků. Tradičně se kromě rodin s dětmi zapojil i dětský přírodovědný oddíl ze ZŠ Smržice vedený paní učitelkou Gulakovou, letos se k organizátorům přidali i odborníci ovocnáři - Antonín Pařez z nedalekých Čelechovic a paní Zahradníková, vedoucí ovocné školky v Litenčicích. "Společně jsme vysadili 25 stromků třešní. Na závěr akce jsme si opékali dobroty na ohýnku, poté všichni účastníci obdrželi nejen pamětní list, ale i tričko projektu 72 hodin spolu s náramky a plackami", sdělila Eva Zatloukalová za Iris. 

Iris zve na sázení stromů na Kosíři

Foto Eva Zatloukalová

V sobotu 13.10.2018 budou členové ČSOP Iris Prostějov sázet ovocné stromy na Kosíři. Můžete se přidat!

„V rámci projektu 72 hodin vysadíme pětadvacet sazenic třešní v sadu na okraji Přírodní památky Vápenice,“ uvedla za organizátory Eva Zatloukalová.

Sraz všech účastníků je v 8:30 hodin u žel. zastávky Kaple.

Akce je vhodná pro rodiny s dětmi. Cestou na místo sázení budou pro děti připraveny hravé aktivity. „Nářadí a pracovní rukavice zajistíme. Na závěr chystáme opékání dobrot na ohýnku a drobné občerstvení. Všichni účastníci obdrží pamětní list, ti nejaktivnější i tričko projektu 72 hodin,“ dodala Zatloukalová.

Oslavte Den Hloučely tuto sobotu u bistra Hloučela "U Matesů"!

ilustrační foto plakát

Hravé i poučné odpoledne v biokoridoru Hloučela je v sobotu 3. června připraveno u bistra Hloučela v ulici Pod Kosířem. 

"Od 14 hodin budou pro děti i dospělé připraveny hravé, sportovní i výtvarné aktivity na téma Živáčkové na Hloučele. Během celého odpoledne se vám představí živá zvířata (obojživelníci a plazi, zvířata ze záchranné stanice, vodní bezobratlí), připraveny jsou nízké lanové aktivity, čeká na vás kulturní program (mažoretky Krokodýlek, břišní tance Jahanara, kroužek gymnastiky) a živá hudba Tom + Tugi. K večeru je možno opékání dobrot na ohýnku," zvou organizátoři ze základní organizace ČSOP Hloučela. (red)

Den Země a Ekojarmark se blíží!

ilustrační foto plakát

Ochránci přírody, Regionální sdružení Iris ve spolupráci se Zdravým městem Prostějov se připojují k akci Den země. Uskuteční se v sobotu 22. dubna na náměstí TGM v Prostějově.

Sobotní kulturní program doplní Ekojarmark. V nabídce návštěvníci kromě zdravé výživy najdou i ukázku dravců a sov, obojživelníků, budou mít možnost zajezdit si na koni nebo koupit výrobky z proutí. O hudební doprovod se postará Tom a Tugi.

Akce se uskuteční v době od 8 do 13 hodin. (red)

Iris zve na vycházku či mýdlování

ilustrační foto IRIS

Přemýšlíte, co dělat ve volném čase? Ekocentrum Iris nabízí hned několik variant. 

O víkendu 21. ledna se s ochránci můžete vydat na Putování za Zimní královnou. Vycházka zimní krajinou je určena nejen pro rodiny s dětmi. „Cestou nás čeká objevování krás zimní přírody, hravé úkoly pro děti i dospělé a ledové překvapení,“ zvou pořadatelé. Sraz je na vlakové zastávce ve Ptení v 8.30 (odjezd vhodného vlaku v 8.02 z Prostějova). Návrat do Prostějova vlakem z Běleckého mlýna ve 13.21.

Iris nabízí příměstský jarní tábor. Včas děti přihlaste!

ilustrační foto IRIS

V době od 6. do 10. března od 7:30 do 16 hodin nabízí Kovárna Ekocentra Iris, Husovo nám. 67, Prostějov pětidenní příměstský tábor. 

„Čeká nás týden plný her, tvoření i dobrodružství. Každý den aktivity uvnitř i venku, vyrábění z přírodních materiálů, hádanky, soutěže,“ vyjmenovávají pořadatelé. Na akci je nutné se přihlásit na iris@iris.cz.

Cena 1500 Kč (v ceně program, materiál na tvořivou činnost, pitný režim, oběd, 2 svačiny, pedagogický dozor,...). (red)

Ochránci přírody představují obojživelníky. Nyní!

Ilustrační foto Ivan Zwach

Besedu spojenou s promítáním si na dnešní odpoledne připravili prostějovští ochránci přírody z Ekocentra Iris. V 16 hodin se představí odborník na slovo vzatý, Ivan Zwach.

Zaměří na druhy obojživelníků, které se vyskytují nejen na Prostějovsku, ale i v celé České republice. Dozvědět se můžete spoustu zajímavostí z jejich života a seznámit se s tím, jak jim můžete v přírodě zlepšit podmínky života. „Těšit se můžete i na ukázku živých obojživelníků,“ zvou organizátoři. (red)

Kam o víkendu? S ochránci přes Kartouzku na Svatý Kopeček

ilustrační foto turistika.cz

Na sobotu 13.2.2016 připravili prostějovští ochránci přírody lesní vycházku. Vypravit se s nimi můžete z Dolan na Svatý Kopeček.

„Začneme prohlídkou zříceniny kláštera Kartouzka, pokračujeme po naučné stezce k osadě Nové Sady, odtud vystoupáme ke studánce Jiřího Wolkera a k blízkému vyhlídkovému altánu. Lesními cestami dojdeme až na Svatý Kopeček, kde vycházka končí,“ zvou organizátoři.

Účastníci vycházky mohou individuálně navštívit ZOO a baziliku na Svatém Kopečku, anebo se rovnou vrátit do Olomouce a Prostějova. Délka trasy je asi 5 km.

Ráno sraz v 8:20 na hlavním nádraží v Prostějově; odjezd rychlíkem v 8:35 do Olomouce, odtud autobusem do Dolan. (red)

Přijďte uspat ježky!

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

V pátek 20. listopadu pořádá Ekocentrum Iris benefiční akci na pomoc ježkům. Beseda bude doplněna ukázkou živých bodlináčů.

Zájemci se dozví vše o ježcích, jejich životě a zimním spánku. „Povídání bude doplněno ukázkou živých ježků. Dozvíte se, jak ježek dělá klubíčko, kolik má bodlinek, jestli má ocásek a jaký má zrak. Společně zjistíme hmotnost ježků, podíváme se do ježčího kalendáře a dozvíme se, jestli by tito ježci v přírodě přežili zimu,“ uvedla Eliška Kulhavá. Průvodci budou pracovníci Stanice pro handicapované živočichy v Němčicích nad Hanou.
Vstupné v podobě kočičí konzervy nebo 20 korun bude věnováno na podporu ježků, přezimujících ve stanici.