Keltové

Letošní Keltská noc slaví dvacetiny!

Foto Keltská noc

20. ročník Keltské noci se v plumlovském kempu Žralok uskuteční ve dnech 20. až 22. července 2023.

Festival bude již třídenní, a zabere čtvrtek, pátek a sobotu.

„V jaké formě bude čtvrteční den KN, o tom ještě povedeme diskuzi, ale loňský ročník ukázal, že čtvrtek bude určitě fungovat a všichni, co se ho zúčastnili, byli nadšení. To, že KN 2023 bude jubilejní 20., je nejen hrdost a radost, že jsme dokázali festival dovést od zrodu až k dospělosti, ale také velký závazek a chtěli bychom, aby byl nezapomenutelný,“ říká za organizátory Tom Somr.

Informace o programu pořadatelé průběžně zveřejňují na FB a webové stránce.

Čerti rozsvítí keltský telegraf 19.března

Foto https://www.keltskytelegraf.cz/

Smyslem Keltského telegrafu je propojit místa a ty, kteří se telegrafování zúčastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec. U nás budou plameny vysílat poselství z keltského oppida ve Starém Hradisku u Plumlova. Signály vyjdou v sobotu 19. března z kopců Velká Javořina na moravsko-slovenském pomezí a Bílý Kámen u Velkých Popovic. Těm, kdo budou signály zajišťovat, se říká čerti.

Proč čert? „V keltské společnosti byl čert hodnost, postava spjatá s ovládáním živlových sil, také s pohřbíváním, ale zejména s ohnivým poselstvím. Nejdůležitější pro přežití Keltů byly právě ohně. Čert je musel umět zapálit za každého počasí. Když Římané překročili u Basileje Rýn, dozvěděli se to díky ohnivému řetězu Keltové ve Frísku za tři minuty. I kdyby za deset nebo patnáct, byl to nepochybně geniální způsob, jak upozornit na nebezpečí.

Dnes nás čeká magická Filipojakubská noc. Čarujte a ploďte děti

Ilustrační foto pixabay.com

Filipojakubská noc, Valpuržina noc, Beltine nebo prostě pálení čarodějnic. Noc z 30. dubna na 1. května, tajemná a záhadná. Otevírá poklady a přináší šťastné děti.

Historie této noci začíná u Keltů. Beltine byl jeden ze čtyř keltských hlavních svátků. Oslavoval plodnost a příchod světlé části roku. V každé vesnici se rozhořela veliká vatra, ve které lidé spalovali všechny nepotřebné věci. Obydlí se zdobila jarními květy, bez přestání se tančilo a noc byla i ve znamení sexuálních hrátek. Skákalo se přes oheň, ženy a dívky si myly obličej studenou vodou a pletly věnečky z kvítí, aby se zalíbily bohům a zajistily si zdraví a krásu po celý další rok.

Do Prostějova přibyla kamenná energie již uctívaná Kelty

ilustrační foto

 

Pokud jste si v posledních dnech všimli nevšedního ruchu na Kostelecké ulici v Kolářových sadech, vězte, že jste byli svědky průkopnické akce. Město totiž v obou lokalitách umístilo kamennou energii v podobě obrovských menhirů. 

"Chceme do Prostějova vnést nové přírodní prvky," řekla PvNovinkám náměstkyně primátora Ivana Hemerková, která má celou akci "na svědomí". V Kolářových sadech byl osazen největší 9,6 tuny vážící kámen a spolu s ním skupina dalších, které budou spojeny dubovými kládami. "Chceme celé prostranství osadit kapradinami, popínavými rostlinami, šalvějí a podobně, aby to dostalo ucelený přírodní vzhled," vysvětlila Hemerková.