rady

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají. Čtěte rady dTestu

ilustrační foto d Test

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Jelikož si je však většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká tak velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké jsou nejčastější případy neoprávněných zákazů? A co pronajímatel zakázat může, ovšem pouze za určitých podmínek?

Typickým protizákonným ujednáním v nájemní smlouvě je zákaz chovu domácího mazlíčka v bytě. Občanský zákoník výslovně povoluje nájemci chov zvířete v bytě za podmínky, že tím nevznikají obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Toto ustanovení se považuje za tzv. kogentní, nelze se od něj tedy smluvně odchýlit. Pokud je ve smlouvě obsaženo, nebude se k němu přihlížet.

Předvánoční varování Pana Prokoukla. Vyzrajte na podvodníky

Foto Policie ČR

Období adventu přímo nahrává podvodníkům všeho druhu. Důvod je jasný. Abychom mohli prožít Vánoce plné klidu a pohody, předchází jim mnohdy trošku hektičtější období příprav a nakupování. Období, ze kterého díky naší neopatrnosti těží právě podvodníci. Důležité je to ale vědět a nedat jim šanci! Proto je tu Pan Prokoukl se svou předvánoční výzvou, která zní: „Obdarujme raději své blízké, nežli internetové podvodníky!“

V listopadu podvodníci z občanů Olomouckého kraje vylákali přes 13 900 000 korun. Na policejní služebny zavítalo 125 nešťastných lidí. Domnívali se, že jim se nic takového stát nemůže, ale STALO! Pojďme společně tentokrát my vyzrát nad podvodníky, nenaletět a pokusit se snížit počty podvedených lidí i výši způsobené škody! Kdo je připraven, není zaskočen! Proto věnujme pozornost následujícím případům, s nimiž se v listopadu potýkali lidé napříč celým Olomouckým krajem.

„Podvody spojené s investicemi“

Vánoční kapr musí mít jasné oči. Jinak si nepochutnáte

Ilustrační foto pixabay.com

Štědrý den se kvapem blíží a vyvstává kapří otázka – osmažit, upéct na másle nebo zvolit nějakou modernější úpravu…. Ať se rozhodnete jakkoliv, způsob úpravy není tím nejdůležitějším. Na prvním místě je totiž vždy kvalita ryby.

Pouze živý kapr je zárukou absolutní čerstvosti a nezávadnosti. Nejkvalitnější kusy koupíte při výlovu rybníků, můžete navštívit sádky. Kvalitní živé ryby koupíte i ve větších supermarketech, rybárnách a u kádí na ulici.

V první řadě se zaměřte na káď nebo nádobu s kapry. Ryby musí mít dostatek místa a voda musí proudit, aby byla okysličená.

Poradíme, jak vybrat vánoční stromek

Ilustrační foto pixabay.com

Vánoce se kvapem blíží a začíná být jasné, že musí padnout rozhodnutí také ohledně jednoho z hlavních aktérů, tedy vánočního stromku. Někdo to vyřešil umělou variantou, někdo nedá dopustit na stromek živý. Poradíme, jak zařídit, aby vydržel co nejdéle.

Upřednostněte spíše venkovní prodejce, stromkům je v chladném prostředí výrazně lépe. Při výběru se vždy podívejte na jehlice, které by měly být svěží a při doteku rozhodně zůstat na stromě. Zkontrolujte i větve, zda nejsou poničené. Pokud nevlastníte sekerku, nechte si kmínek seříznout. Pozor ale na kůru na kmínku, stromek „pije“ prostřednictvím pletiva pod ní. Pokud jej odstraníte, zabráníte příjmu vody.

Jablečný ocet. Všestranný pomocník nejen při hubnutí

Ilustrační foto pixabay.com

Existuje několik potravin, které nám pomáhají s hubnutím, a jednou z nejúčinnějších je jablečný ocet. Můžeme ho užívat pravidelně a dlouhodobě. Stačí dodržovat jen pár pravidel a kýžené výsledky se dostaví.

Zdraví prospěšné účinky jablečného octa jsou známé už tisíce let. Jednou z důležitých informací je, že snižuje hladinu cukru v krvi.

Jablečný ocet se vyrábí fermentačním procesem a tradiční výroba trvá asi měsíc. Kyselina octová je jeho hlavní aktivní složkou a tvoří zhruba 5–6 %. Jedna polévková lžíce (15 ml) jablečného octa má asi 3 kalorie a neobsahuje žádné sacharidy.