zvíře

Extrémně vyhublý kůň z Hrušky má nový domov

Foto SVS ČR

Koně, trpícího podvýživou, objevili pracovníci Státní veterinární správy (SVS) v březnu u chovatelky v Hrušce. SVS kvůli tomu podala městu Prostějov podnět k projednání přestupku a navrhla umístit extrémně vyhublého koně do náhradní péče. Chovatelka, které hrozila pokuta až půl milionu korun, koně prodala.

Kontrola z olomoucké krajské správy SVS podle mluvčího Petra Vorlíčka zjistila, že kůň je extrémně vyhublý. „Viditelné byly žeberní oblouky, silně vystouplý kohoutek, páteř a rovněž křídla obratlů. Kůň navíc neměl žádnou hmatatelnou vrstvu podkožního tuku a osvalení koně bylo minimální," popsal stav zvířete. Na desetibodové stupnici, kde jednička znamená vyhublost a desítka obezitu, byl kůň veterináři zhodnocen stupněm dva. „Takovéto omezování výživy považujeme za zcela nevhodné pro chov koně, neboť dochází k narušení zdravotního stavu.

Morče v krabici. Majitel ho vyhodil na cyklostezce

Foto MMP

Třicátého května 2018 v ranních hodinách přijali prostějovští strážníci telefonické sdělení o nálezu morčete v krabici na cyklostezce na Letecké ulici, směrem na Bedihošť.

Vyslána hlídka morče našla. "Bílo - hnědo - černý hlodavec byl převezen a umístěn do prodejny drobných živočichů. Kdo krabici se zvířetem na místě ponechal, se zjistit nepodařilo," dodala strážník Tereza Greplová. (red)

 

Muž týral třináct psů, dva zemřeli

ilustrační foto ber

Vše se mělo dít v rodinném domě v malé obci na Zábřežsku. Šedesátiletý muž zde v nevyhovujících podmínkách choval třináct psů menšího vzrůstu. Psům se však nedostávalo dostatečného množství potravy ani vody. Kvůli tomu v domě dva psi zemřeli.

U ostatních psů policisté shledali známky špatného výživového stavu a asociálního chování. U uhynulých psů byla nařízena pitva, zbývající skupina kříženců malého až středního vzrůstu se nachází v kotcích zábřežského Ekoservisu. „Zvířata jsou nyní v karanténě, po uplynutí této doby mohou být nabídnuta k adopci,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí zábřežské radnice Květoslava Hýblová.

Nález mrtvého psa u Romže řeší policie

Foto Barbora Sivcová

Na redakci PvNovinek se obrátila jedna ze čtenářek s tím, že u Romže ve Smržicích byl nalezen mrtvý pes a požádala o sdílení fotografie, aby mohl být vypátrán původní majitel. Případ řeší policie. 

"Oznámení týkající se této věci jsme obdrželi. Konkrétně ve znění, že oznamovatelka na sociální síti zjistila informaci o tom, že byl nalezen mrtvý pes plus nějaké podrobnosti. V současnosti toto oznámení šetří policisté z obvodního oddělení Prostějov 2," sdělil PvNovinkám policejní mluvčí František Kořínek s tím, že to je v tuto chvíli vše, co se dá k dané věci uvést.

Pes, který zabil mezi svátky roční dítě, je v karanténě

ilustrační foto ber

Kříženec rotvajlera a argentinské dogy, který v pátek v Přerově zabil ročního chlapečka, je v útulku v karanténě. Co s ním bude dál, je nejasné.

„Pes je nyní v útulku v Přerově v karanténě, kde bude po celou trvání trestního řízení," sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Miluše Zajícová. Po skončení řízení  policie rozhodne o jeho dalším osudu. "Jak s ním bude naloženo, nechci předjímat. Vše záleží na výsledku vyšetřování, které ale potrvá  týdny," dodala Zajícová.

Matka dítěte pro Blesk.cz uvedla, že syn musel psa vyprovokovat, protože zvíře bylo na děti zvyklé. Otec chlapce a jeho babička pro stejný server uvedli, že pes byl problémový a nezvladatelný. (ber)

 

Labuť budila soucit. Skončila v záchranné stanici

ilustrační foto ber

V úterý 14. listopadu během čtyř hodin přijali prostějovští strážníci na lince 156 tři oznámení o labuti ve špatném zdravotním stavu. Pták se nacházel na břehu městského rybníka. 

Po prvním telefonátu byla vyslána na místo hlídka, která nemocného ptáka nalezla a informaci předala ochráncům přírody. "Bylo zjištěno, že se v tomto období jedná o běžnou reakci přírody. Všem volajícím bylo sděleno, že jde o přirozenou selekci. Poslednímu oznamovateli se opeřence zželelo a sám zkontaktoval pracovníka ze Záchranné stanice v Němčicích na Hané, se kterým se dohodl na převozu labutě do zařízení," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

 

Srážka osobního vozidla s koněm

Foto HZS Olomouckého kraje

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v odpoledních hodinách v úterý 12.9.2017 u nehody osobního vozidla po střetu s koněm na komunikaci u obce Tovéř na Olomoucku. Informaci o události převzalo operační středisko HZS Olomouckého kraje krátce po šestnácté hodině s upřesněním zranění osob. 

K události vyrazila profesionální jednotka požární stanice Olomouc a také nedaleká jednotka hasičů Dolany. "Bohužel po střetu s osobním vozidlem kůň zahynul. Nehoda si vyžádala zranění řidiče osobního vozidla, ale také jezdkyně. Dle získaných informací došlo k poplašení koně, které vedlo k této nepříjemné události", popsal smutnou událost mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Mýval špacíroval po městě. Nechytili ho

ilustrační foto

14. srpna odpoledne přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení o mývalovi, který se pohybuje v zahradě jedné kancelářské budovy.  

"Mýval byl v koruně vzrostlého stromu a nebylo možné ho odchytit. Žádné nebezpečí nehrozilo, proto byl medvídek na místě ponechán," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

 

Tříletou dívenku pokousal vlk. Policii se ozvali svědci

ilustrační foto ZOO Olomouc

V neděli 16. července v ZOO na Svatém Kopečku pokousal tříletou dívku vlk. Policistům se na základě výzvy ozvali svědci události. 

"Za dosud přesně nezjištěných okolností zde došlo k pokousání malé dívenky (2014) vlkem, který se nacházel za oplocením ve svém výběhu. Dívenka utrpěla zranění," popsala před časem incident policejní mluvčí Irena Urbánková. Na výzvu o pomoc při objasnění celého incidentu zareagovalo několik svědků. „Jednalo se o několik svědků a jejich informace analyzujeme a prověřujeme.

Tříletou dívenku pokousal vlk. Policie hledá svědky!

ilustrační foto ZOO Olomouc

Policisté územního odboru Olomouc, obvodního oddělení Velká Bystřice, se obrací na širokou veřejnost se žádostí o pomoc při objasnění události, k níž došlo v neděli 16. července kolem čtrnácté hodiny v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Tříletou dívku pokousal vlk.

"Za dosud přesně nezjištěných okolností zde došlo k pokousání malé dívenky (2014) vlkem, který se nacházel za oplocením ve svém výběhu. Dívenka utrpěla zranění," popsala incident policejní mluvčí Irena Urbánková. Policisté se událostí zabývají a veškeré okolnosti a souvislosti zjišťují.