zvíře

Labutího tátu někdo zabil

ilustrační foto MP Plzeň

V úterý 2. 4. 2019, v odpoledních hodinách, přijali olomoučtí policisté oznámení od náhodného kolemjdoucího o tom, že někdo neznámý usmrtil labuť, která hnízdila společně s další labutí u rybníku mezi obcemi Příkazy a Hynkov.

"Podle prvotních informací se mělo v případě usmrcené labutě jednat o labutího samce. Druhá z labutí – labutí samice, byla společně s vejci převezena do záchranné stanice," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková s tím, že policisté se případem zabývají, po neznámém pachateli pátrají a prověřují všechny doposud získané informace a poznatky. Případ prověřují pro podezření ze spáchání přestupku dle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. "Za ten lze uložit pokutu až do výše 500 000 korun," dodala mluvčí. (red)

Týraní husky půjdou do adopce

ilustrační foto Voříšek.org

Jak PvNovinky před několika dny informovaly, osmnáct kříženců plemene hasky skončilo v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Na smrt vyhublí psi pocházejí z Ponikve u Konice. Jejich majitel, Johan V. H. (63), nechal hlady pojít další zvířata, šest psů a pět koz. Informují o tom Blesk Tlapky.

Co se v domě, který patří Johanovu bratrovi, přesně dělo, nikdo z okolí netuší, není jasné ani to, proč chovatel nechal psy dlouhodobě hladovět a žíznit. Na to, v jakém stavu jeho zvířata jsou, se přišlo poté, co jej záchranka odvezla v kritickém stavu do nemocnice. Jeho bratr, který přijel ze zahraničí, pak zavolal na Krajskou veterinární správu. Podle úředníků mu ale nešlo o záchranu zvířat, spíše se jich chtěl zbavit.

Venčila psa. Ten způsobil dopravní nehodu

Foto FB

V pátek po sedmnácté hodině řídila jednapadesátiletá řidička vozidlo VW Golf po dálnici D46 směrem z Prostějova na Vyškov. Když míjela 21. kilometr, v blízkosti čerpací stanice jí z pravé strany do jízdního pruhu vběhl pes. Žena již nedokázala střetu zabránit. 

"Policisté zjistili, že pes utekl při venčení jednatřicetileté ženě," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. U řidičky, která nebyla zraněna, byla provedena orientační dechová zkouška na přítomnost alkoholu s negativním výsledkem. Škoda na vozidle byla odhadnuta na 40 000 korun. "Policisté projednali dopravní nehodu na místě," dodal mluvčí. (red)

Hasiči zachránili psa. Uvízl v potrubí

Foto HZS Olomouckého kraje

V pátek 24. srpna 2018 byli v 7:19 hodin požádáni přes Krajské operační a informační středisko HZS Olomouckého kraje profesionální hasiči o pomoc při vyproštění psa, který uvízl v odtokové trubce pod rodinným domem v Dolním Újezdu.

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Lipníku nad Bečvou a Přerova, kteří po příjezdu zjistili, že pes uvízl v odtokové trubce od vody, která vedla asi jeden metr pod domem. Podle prvotních odhadů hasičů byl pes v hloubce asi patnácti metrů. Velitel zásahu si proto na místo události vyžádal speciální techniku - štěrbinovou kameru z Olomouce.

Dobrovolníci zachránili dalších pět stovek raků říčních!

Foto čtenář David

Další, v pořadí již třetí záchraná akce, na odběr a přemístění raků říčních proběhla právě dnešní odpoledne. Na dvanáct dospělých a pět dětí sbíralo do kyblíků raky na horním toku řeky Hloučely mezi Hamry a Soběsukami.

"Dnes přišli sbírat zase noví lidé, je skvělé, že se stále najdou jedinci, kteří pomáhají živočichům přežít v takových velkých vedrech a suchách. Dnes jsme přemístili do Hloučely pod přehradou na 521 raků", nechal se slyšet pan Petr, který byl přítomný všem třem záchranným akcím.

Akce se konala se souhlasem odboru Životního prostředí Magistrátu města Prostějova v souladu s § 114. (red)

Záchrana raků říčních proběhne i ve středu v pět!

ilustrační foto čtenář

Velké sucho ohrožuje i vodní tvory. Nedávno skupinka obyvatel města zachraňovala z mlýnského náhonu malé rybky, nyní se již po dva dny konala záchranná akce raků říčních. Ty dobrovolníci sbírali v téměř vyschlé Hloučele mezi Hamry a Soběsukami a našli jich kolem dohromady kolem devíti stovek.

První záchranná akce proběhla v pátek 17. srpna, druhá následovala v neděli devatenáctého. "Rád bych, aby se další lidé vypravili na místa ještě jednou, nezapršelo, bude potřeba rakům pomoci. Sraz by byl opět na konci Žárovic proti produ řeky, s sebou holínky a kyblíky", informoval Prostějovské novinky Petr Podhorný, který výpravu dobrovolníků vedl již dvakrát a tentokrát prosí o pomoc další osoby.

Akce se koná se souhlasem odboru Životního prostředí Magistrátu města Prostějova v souladu s § 114. (red)

Za dva dny zachráněno téměř devět stovek raků říčních!

Foto David Ř.

Velké sucho ohrožuje i vodní tvory. Nedávno skupinka obyvatel města zachraňovala z mlýnského náhonu malé rybky, nyní se již po dva dny konala záchranná akce raků říčních. Ty dobrovolníci sbírali v téměř vyschlé Hloučele mezi Hamry a Soběsukami a našli jich kolem dohromady kolem devíti stovek.

První záchranná akce se rozběhla již v pátek v odpoledních hodinách, kdy záchranáři přemístili do tekoucí vody na tři sta dvacet raků, dnes se na základě výzvy Petra Podhorného konala druhá. "Jelikož nezapršelo, bylo nutné se vypravit na místa opět. Dnes jsme zachránili neuvěřitelných 541 raků ve věku nula, což jsou letošní mláďata, až po osmileté dospěláky. Akce se zúčastnilo devět dospělých lidí a dvě děti. Těm raci jistě velmi děkují za záchranu", uvedl Petr Podhorný, který tímto velmi děkujeme všem pomocníkům. (red)

Dobrovolníci zachraňovali raky z Hloučely

ilustrační foto

Nejen rybky bez vody, které dobrovolníci zachraňují z tůněk, kde přežívají, ale i raci. Úmorné sucho ohrožuje vodní tvorstvo stále více. Fotografie mrtvých raků říčních ve vyschlé Hloučele mezi Hamry a Soběsukami se včera objevila na FB skupiny Prostějov bez cenzury, kam jej vložila s žádostí o pomoc Milada Sokolová.

Že lidé nejsou nevšímaví a pomoc druhým jim není cizí, kvituje s povděkem Petr Podhorný, který se raky vydal zachraňovat. "Velmi děkuji všem dobrovolníkům, sešlo se nás dvanáct dospělých a tři děti. Zachránili jsme kolem tři sta dvaceti raků ve stáří od jednoho do šesti let", poděkoval pan Petr.

Raci skončili v Hloučele níže, kde bylo již vody více. "Pokud nezaprší, další záchranná akce se uskuteční v neděli v 16:30. Sraz opět na konci Žárovic proti proudu řeky. Kbelíky a holínky vítány", dodal Petr Podhorný. (red)

Pes střet s nákladním vozem nepřežil

Foto PČR

V pátek 20. července po poledni došlo na komunikaci mezi obcemi Nectava a Dzbel ke střetu nákladního automobilu značky Iveco s volně pobíhajícím psem. Ke zranění osob nedošlo. Pes byl při střetu usmrcen.

Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 26 tisíc korun. "Na místě se nacházela čtyřicetiletá majitelka, která si psa převzala. Protože si psa nezajistila, je podezřelá z přestupku podle zákona o silničním provozu," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Příčiny, okolnosti i míra zavinění dopravní nehody jsou předmětem dalšího šetření. (red)

 

Extrémně vyhublý kůň z Hrušky má nový domov

Foto SVS ČR

Koně, trpícího podvýživou, objevili pracovníci Státní veterinární správy (SVS) v březnu u chovatelky v Hrušce. SVS kvůli tomu podala městu Prostějov podnět k projednání přestupku a navrhla umístit extrémně vyhublého koně do náhradní péče. Chovatelka, které hrozila pokuta až půl milionu korun, koně prodala.

Kontrola z olomoucké krajské správy SVS podle mluvčího Petra Vorlíčka zjistila, že kůň je extrémně vyhublý. „Viditelné byly žeberní oblouky, silně vystouplý kohoutek, páteř a rovněž křídla obratlů. Kůň navíc neměl žádnou hmatatelnou vrstvu podkožního tuku a osvalení koně bylo minimální," popsal stav zvířete. Na desetibodové stupnici, kde jednička znamená vyhublost a desítka obezitu, byl kůň veterináři zhodnocen stupněm dva. „Takovéto omezování výživy považujeme za zcela nevhodné pro chov koně, neboť dochází k narušení zdravotního stavu.