Keltská noc 2024 je v plné fázi příprav

Keltská noc 2024 je v plné fázi příprav
Foto Keltská noc
Další fotky: 
Keltská noc 2024 je v plné fázi příprav

Mezinárodní hudební festival Keltská noc Plumlov je jednou z nejprestižnějších kulturních akcí Prostějovska. Jak probíhají jeho přípravy, a na co se letos můžeme těšit, jsme se zeptali zakladatele a hlavního organizátora akce, kterým je známý hudebník Tomáš Somr.

Keltská noc je festival, který je nedílnou součástí kulturního léta Prostějovska. V kterém roce se vlastně uskutečnil poprvé a co bylo důvodem jeho vzniku?

Je těžké uvěřit, jak ten čas letí, ale první Keltská noc se uskutečnila v roce 2002 a letos proběhne její 21. ročník. Tehdy proběhly 2 samostatné večerní koncerty s názvem Keltská noc, jeden v Olomouci na „Pevnůstce“ a druhý na Pláži „U vrbiček“ na Plumlovské přehradě. Původcem nápadu byl můj tehdejší kolega dánské v kapele, irský kytarista Dave Hennessy, který si chtěl moc zahrát v České republice a tím mě inspiroval k zorganizování těchto koncertů, které daly základ budoucímu festivalu.

Na co se můžeme letos těšit a jsou v programu opět nějaké novinky?

Keltská noc je již od loňska 3denní festival, letos v této nové tradici pokračujeme a věříme, že to tak již zůstane. Festival proběhne v termínu 18. - 20. 7. 2024 (čt, pá, so) opět v kempu Žralok na Plumlově. V letošním programu vystoupí 30 hudebních, tanečních, historických a jiných souborů, celkem na 150 umělců z 12 zemí. Co se týká novinek letošního ročníku, tak poprvé v historii byl program KN uzavřen již v prosinci loňského roku a zároveň spuštěn i předprodej vstupenek. Novinkami samotného programu jsou letos IRISH ELEMENTS THE SHOW (UK, IRL, SK) - tanečně hudební live show, ve kterém vystupují kromě skvělých hudebníků také tanečníci, GROGGY DOGS (ESP) - pirátská skupina ze španělského města Sevilla, která přiveze kromě rumu také svůj zemitý rock na bázi starých irských hospodských a námořnických songů. Novinkou bude i nový mezinárodní projekt holandské multi instrumentalistky a zpěvačky LOES VAN SCHAIJK Band (NL, IRL, CZ). Další novinkou je uvedení živého divadla na podiu KN s názvem NEVĚSTA PRO PADDYHO, které proběhne během čtvrtečního programu.

To vypadá velmi zajímavě a návštěvníci letošní Keltské noci se tedy mají na co těšit. Kromě novinek přijedou jistě i soubory, které jsou vašemu publiku již známé.

Jedna skupina drží absolutní rekord a na Keltské noci letos vystoupí již po 20! Irská skupina z Dublinu SLIOTAR. Bez nich si nikdo z nás, organizátorů, a ani návštěvníků Keltskou noc neumí vůbec představit. Dále je to samozřejmě i TOMÁŠ KOČKO a Orchestr, který snad s výjimkou 2 nebo 3 ročníků v programu nikdy nechyběl. Dalšími zahraničními hvězdnými stálicemi jsou CELTICA PIPES ROCK (AUT, UK), CISAL PIPERS (ITA), SELFISH MURPHY (HUN, ROM), CELTYCKI WROCLAW (PL). Z českých a moravských skupin jsou to vynikající ČESKÉ SRDCE, DELORAINE, BRAN, VINTAGE WINE, QUANTI MINORIS, HAPPY TO MEET, MALEMIRISH, GWALARN, HAKKA MUGGIES, WOLFARIAN, BARBAR PUNK a EMERALD SHINE. Irské tance předvedou ERIU (PL), DÉMÁIRT (CZ) FIACH BÁN (CZ). Nebude chybět pravý keltský tábor a keltská řemesla v podání historické skupiny LATENART a ohňové show AKÁDA – ohně, meče, blesky. V programu budou i různé workshopy a přednášky. (red)

Poslat nový komentář