Pampeliška neboli smetanka lékařská. Prospěšná od květu po kořen

Pampeliška neboli smetanka lékařská. Prospěšná od květu po kořen
Foto ber

Pampeliška neboli také smetánka lékařská je trvalka, kterou najdete růst v podstatě na každé volné ploše. Používá se i jako salátová rostlina, ale pěstuje se také cíleně k farmaceutickým účelům, protože má prokazatelné antibiotické vlastnosti. Dále podporuje látkovou výměnu, zlepšuje trávení a pomáhá regenerovat žlučník a játra.

Je výrazně močopudná, její užívání se doporučuje zejména při poruchách ledvin a močových cest, protože vyhání a částečně dokáže i rozpustit ledvinové či močové kameny. Mimoto snižuje hladinu cukru v krvi, příznivě působí i při různých kožních chorobách a používá se jako antirevmatikum.

Často se přidává do bylinných směsí, kombinuje se zejména s březovým listem, kořenem petržele nebo celeru, čekankou, měsíčkem, přesličkou a šalvějí.

Nejvýraznější léčivé vlastnosti má kořen pampelišky. Abychom jich z něj měli co nejvíc, sbíráme ho časně zjara v březnu před rozkvětem nebo na podzim v říjnu a listopadu, kdy se všechny prospěšné látky stahují z rostliny do kořene, a ten je proto doslova nabitý živinami. Lze ho sbírat i mimo tato období, jen je potřeba počítat s tím, že jeho účinky budou o něco slabší. Kořen obsahuje celou škálu prospěšných látek, mimo jiné hořčiny, triterpeny, třísloviny, aminokyseliny, silice, inulin a minerální látky – z nich především měď. Používá se čerstvý i sušený. Nejlepší je zpracovávat dvou a víceleté rostliny, jelikož kořen je u nich silnější a snáze se s ním dál pracuje. Po vyrytí ho obratem umyjeme, očistíme kartáčkem a co nejdříve zpracujeme.

Odvar z kořene pampelišky působí detoxikačně a pomáhá propláchnout ledviny. Připravíte ho tak, že čerstvý kořen pokrájíte, zalijete vychladlou převařenou vodou a přivedete k varu. Povaříte zhruba minutu a vypijete. Doporučují se 3 šálky odvaru denně po dobu jednoho týdne s jednodenní přestávkou uprostřed.

Listy obsahují podobné látky jako kořen, navíc ještě kyselinu křemičitou nebo vitamin C. Sbírají se na jaře těsně před rozkvětem nebo na začátku květu, kdy má rostlina nejvíc šťávy. Čerstvé se používají do jarních salátů, čaj připravíte jak z listů čerstvých, tak sušených – podobně jako z kořene. Čaje a odvary z listů se používají nejvíce při zánětu močových cest a ke zmírnění revmatických obtíží.

V květech najdeme flavonoidy, karotenoidy a silice. Nejčastěji se používají k přípravě oblíbeného pampeliškového sirupu, o kterém se často mluví i jako o pampeliškovém medu.

Sirup z pampelišek

Na zhruba 1,5 litru sirupu budete potřebovat přibližně 200 květů pampelišky. Může se to zdát hodně, ale nezoufejte, sbírání vám zas takovou dobu nezabere. Otrhané květy rozprostřete na noviny a nechte je 15 minut ležet, aby z nich vylezli broučci. Květy lehce opláchněte, vložte do hrnce a přelijte litrem studené vody. Omyjte důkladně citron, nakrájejte na kolečka a přidejte do hrnce. Vzniklou směs dejte vařit – od chvíle, kdy dosáhne varu, vařte ještě 10 až 15 minut. Hrnec odstavte, přiklopte poklicí a nechte do druhého dne louhovat. Druhý den šťávu přeceďte přes plátýnko, přidejte 1 kg cukru a vařte zhruba hodinu, během které vznikající sirup často míchejte. Hotovo je ve chvíli, kdy dosáhne tekutina konzistence podobné medu.

Užijte si léčivé účinky pampelišky, vaše zdraví to jistě ocení. (red)

Poslat nový komentář