Hluchavka bílá. Jedlý všelék

Hluchavka bílá. Jedlý všelék
Ilustrační foto pixabay.com

Hluchavka je rozšířená po celé Evropě. K nalezení je zejména v lesích, křovinách, v příkopech, ale i na loukách a rumištích. Preferuje stín nebo polostín a díky jejímu hojnému rozšíření není potřeba ji pěstovat, ale stačí ji sbírat. Hluchavka je bohatá na slizové látky, třísloviny, saponiny, glykosidy, antioxidanty, éterické oleje a cukry. Specifická je u ní slizově nasládlá chuť, která se mění na hořkou.

U sběru hluchavek buďte opatrní, sbírají se pouze bílé pyskaté koruny bez kalichu a neměly by se při sběru pomačkat, protože by vám zhnědly. Sběr provádějte za suchého počasí a nejvhodnějším způsobem sušení je rychlé sušení na prudkém slunci, případně umělým teplem a v tenké vrstvě. Jakmile jsou usušené, je třeba je skladovat v hermeticky uzavřeném obalu. Pokud by se k sušeným hluchavkám dostala vlhkost, zhnědly by a ztratily své léčivé účinky.

Čaj používejte zejména při menstruačních poruchách, zánětu močového měchýře, močovodů nebo ledvin, při nespavosti a anémii. Využijete ho i v případě onemocnění dýchacích cest, protože pomáhá rozpouštět hleny a usnadňuje odkašlávání.

Zevní použití je obzvláště účinné na rány, křečové žíly, hemeroidy, otoky a ekzémy. Dále hluchavka podporuje funkci jater a ledvin, je močopudná a využijete ji i při detoxikaci organismu. Užívá se i při trávících obtížích, včetně zácpy a podrážděného žaludku. Hojně ji užívají starší lidé, protože snižuje problémy s prostatou, inkontinencí a podporuje funkci reprodukčních orgánů.

Mladé listy můžete přidat jako ozdobu a chuťové zpestření do salátů, pomazánek či polévek. Z konzumace syrových listů nemusíte mít obavy, jsou jedlé a zdravé. (ber)

Poslat nový komentář