Vrazi a sebevrazi na přechodech. Přechod není azyl, vážení

Vrazi a sebevrazi na přechodech. Přechod není azyl, vážení
ilustrační foto

Absolutní přednost na přechodu? Omyl. Pokud uvěříte tomuto tvrzení, můžete se dostat do potíží. Policisté varují. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.

Kvílení brzd a rozzuřený řidič. Chodec naprosto bez rozmyslu z chodníku pokračuje na silnici. Poctivě si hlídá, aby šel přesně po přechodu. To, že jej málem zajelo auto si všimne až když slyší jekot brzd. Mnohdy se ale stává, že jde dál a vůbec netuší, co mu právě hrozilo. Pohled z druhé strany je stejně smutný. Stačí, aby jeden řidič pouštěl chodce a na druhé straně silnice, v opačném směru, ho smete jiný. Známe předpisy a víme jak se chovat na přechodech? Je skutečně pravdou často tvrzené, že chodec má, na takzvané zebře, absolutní přednost? Zeptali jsme se policistů a ti jsou jiného názoru.

Dopravní policisté se, v rámci různých preventivních akcí, stále častěji zaměřují na přechody pro chodce. Důvod je prostý, co nejvíce lidem vysvětlit, jak lehce se mohou stát na „zebře“ účastníkem dopravní nehody.  Nejvíce jsou, podle Aleny Nedělníkové z územního odboru prostějovských policistů, ohroženy děti a staří lidé. Rada je prostá, pomoci mohou například reflexní prvky na oblečení.

„Pro vyšší bezpečnost doporučujeme vybavit reflexními prvky oblečení, boty, u dětí i aktovky,“ míní Nedělníková a odkazuje na základní ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 5. Ten říká, že: “Řidič je povinen… … umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky; proto se musí řidič takového vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, a pokud je to nutné, je povinen před přechodem pro chodce zastavit vozidlo.“ Znění tohoto nařízení má ale pokračování - „Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.“ Co dodat? Opatrnost nezaškodí na všech stranách. (kaa)

Ilustrační foto: archiv

Místo zločinu: 
Javascript is required to view this map.

Poslat nový komentář