Jak to dělám já: Chilli con carne

Jak to dělám já: Chilli con carne
ilustrační foto

Dnes zahajujeme novou rubriku o vaření, receptech a gastronomii. Hlavně na facebooku čte PvNovinky hodně mladých, kteří většinou nemají příliš velké zkušenosti s vařením. Chceme jim pomoci, poradit, jak se přenést přes různá úskalí v kuchyni a v neposlední řadě předat zkušenosti těch, kteří se do vaření vrhli s nadšením a uspěli.

 

Dnešní recept nám věnoval čtenář Pavel. "Nikdy jsem nevařil, ale najednou jsem měl pocit, že by mě to mohlo bavit. První cenné rady mi dala máma a hlavně brácha, který je profesionálním kuchařem. Jinak jsem hodně hledal na internetu, ale většinou si recepty upravím či spíše zjednoduším, podle svého. Chilli con carne jsem dělal už několikrát a vždy s úspěchem. Je trochu pikantnější, takže spíš jen pro dospělé.

Připravím si předem z bujonu vývar, budu potřebovat asi 2 - 3 decilitry. Dvě cibule (brácha říká, že cibulí se nic nepokazí, takže klidně větší) nakrájím a osmahnu. K cibuli přidám asi 4 stroužky česneku nakrájeného na plátky (používám český česnek, pokud máte česnek supermarketový, dejte víc), přidám lžičku chilli pasty (pokud nemáte, stačí chilli koření), na kostičky nakrájenou červenou papriku, trochu kmínu, lžičku mleté sladké papriky a lžičku pálivé. Přidám půl kilogramu mletého masa. Správně má být hovězí, ale já jsem několikrát použil napůl s vepřovým a bylo to super.

Do okamžiku vložení mletého masa postupuji rychle, třeba paprika se nesmí moc dlouho smažit v tuku, zhořkla by. Proto si všechny uvedené věci předem nachystám.

Teď je třeba směsí v kastrolu míchat, dokud se maso neorestuje a nezhnědne. Pak přidám vývar, nasekaná rajčata - 3 až 4 podle velikosti, používám domácí ze zahrady, ty je ale třeba spařit a oloupat. Jo, a semínka pryč. V zimě kupuji sekaná rajčata v konzervě. Osolím, opepřím a přidám lžičku cukru. Pak mám volno, směs se dusí skoro hodinu, ale nezapomínám občas zamíchat. Jakmile se směs vydusí, přidám konzervu červených fazolí. Lze použít fazole ve slaném nálevu, ale skvělé jsou v chilli. Do pokrmu dávám samotné fazole, bez nálevu. Úplně nakonec nechám ve směsi rozpustit 4 čtverečky mléčné čokolády.

Toto chilli con carne je skvělé s rýží posypané zelenou petrželkou, ale můžete jako přílohu použít i těstoviny nebo prostě chléb. Nechte si chutnat a dejte vědět, jak se vám to podařilo.

Pokud máte vy, milí čtenáři, specialitku či oblíbený recept, se kterým vždy u stolu uspějete, napište nám na redakční email. Budeme se těšit. (ok)

 

 

Poslat nový komentář