Úžasné smrkové výhonky. Na kašel, revma, do lázně i na steak!

Úžasné smrkové výhonky. Na kašel, revma, do lázně i na steak!
ilustrační foto

Možná jste nikdy nepřemýšleli o tom, že se dá jíst i smrk. Ale ano, dá! Nic se vám nestane, naopak. Do vašeho těla se s mladými smrkovými výhonky dostane nezanedbatelné množství prospěšných látek.

Zvyk okusovat mladé smrkové výhonky k nám pravděpodobně doputoval ze severních lesů Skandinávie, kde se využívaly všechny přírodní zdroje vitamínů. Dnes si inspiraci z lesů a kapradí berou vyhlášení šéfkuchaři, kteří se mladé smrčí neostýchají zapojit do receptů i moderních kompozic na talíři.

Až do konce května bude ta pravá sezona mladých smrkových výhonků. Neměli byste sbírat výhonky delší než 5 centimetrů a rozhodně nejezte tmavě zelené staré smrkové větve. Řeč je o světle zelených koncích větviček, které se „narodily“ letos na jaře. Jsou jemné, křehké a nepíchají!

Ukrývá se v nich obrovské množství vitamínu C, který, jak známo, výrazně posiluje imunitu a umí zatočit s toxiny v těle.

Z mladých větviček si můžete udělat sirup, čaj, med, zavařeninu i lázeň. Čaj skvěle pomáhá proti zánětům dásní, koupel z mladých smrkových výhonků pomůže překonat problém s nespavostí. Obklady s tinkturou jsou vyhlášené na bolesti kloubů a revmatické potíže.

Dokonce můžete výhonky smíchat se solí a udělat si opravdu delikátní marinádu na steak!

Pokud si vyrobíte sirup, budete mít po ruce účinného společníka proti kašli, na posílení imunity a likvidaci zánětů v těle. V parném létě, smíchaný s ledovou vodou a citronem, nabídne superosvěžující nápoj, ale můžete ho užívat i jen tak po lžičkách jako medicínu.

Smrkový sirup

Na výrobu smrkového sirupu budete potřebovat 1–2 citrony v bio kvalitě, natrhané smrkové výhonky, třtinový cukr.

Do zavařovací sklenice vrstvěte výhonky, cukr a plátky citronů. Nejvyšší vrstvu by měly tvořit výhonky, těch se nebojte dát pořádnou porci. Vše zasypejte cukrem, proložte citronem a znovu opakujte. Když máte sklenici plnou, uzavřete ji a nechte stát na nějakém teplém a slunném místě. Za 14 dní až tři týdny máte sirup určený k přímé konzumaci. Pro příjemnější užívání ho můžete přecedit a pak už uschovejte v lednici, aby vydržel. (ber)

Poslat nový komentář