léčivé účinky

Úžasné smrkové výhonky. Na kašel, revma, do lázně i na steak!

ilustrační foto

Možná jste nikdy nepřemýšleli o tom, že se dá jíst i smrk. Ale ano, dá! Nic se vám nestane, naopak. Do vašeho těla se s mladými smrkovými výhonky dostane nezanedbatelné množství prospěšných látek.

Zvyk okusovat mladé smrkové výhonky k nám pravděpodobně doputoval ze severních lesů Skandinávie, kde se využívaly všechny přírodní zdroje vitamínů. Dnes si inspiraci z lesů a kapradí berou vyhlášení šéfkuchaři, kteří se mladé smrčí neostýchají zapojit do receptů i moderních kompozic na talíři.

Až do konce května bude ta pravá sezona mladých smrkových výhonků. Neměli byste sbírat výhonky delší než 5 centimetrů a rozhodně nejezte tmavě zelené staré smrkové větve. Řeč je o světle zelených koncích větviček, které se „narodily“ letos na jaře. Jsou jemné, křehké a nepíchají!

Nedoceněná petržel. Pomáhá očím, srdci i žaludku

ilustrační foto

Tuto skvělou bylinku, která se používá k ozdobení pokrmů, byste nikdy neměli nechat ležet na okraji talíře. Ve skutečnosti totiž může být tou nejvýživnější součástí pokrmu.  Kořen petržele obsahuje vitamíny A, C, B1, B2, B3, B6, E, kyselinu listovou, z minerálních látek vápník, hořčík, draslík a fosfor.

 V léčebných dávkách (nebo při pravidelné konzumaci) snižuje krevní tlak, čistí trávicí trakt a zlepšuje trávení, je užitečný při nemocech ledvin a rozrušování ledvinových kamenů. Díky vyššímu obsahu vitamínu A, beta-karotenu a favonoidů, zeaxantinu a luteinu je nať vhodná pro posílení zraku a oční nemoci, jako je šeroslepost, záněty zrakového nervu či slábnutí zraku.