sirup

Violka léčí, posiluje, uklidňuje a voní

Foto ber

Něžné, krásně vonící fialové květy violky vonné, lidově také fialky, jsou symbolem lásky od nepaměti. Kromě jemného vzhledu a příjemné vůně se violka pyšní léčivou silou. V jejím případě platí, že čím silněji voní a květy jsou fialovější, tím je rostlina léčivější. Jejích účinků si byly vědomi již staré národy. Řekové ji používali při bolestech hlavy, nespavosti a závratí. Římané si oblíbili kořen na projevy dny a Keltové zase míchali květy do kozího mléka a koupali se v něm, aby byli krásnější.

Dnes už violka patří mezi zdomácnělé rostliny a narazíme na ni nejen v přírodě, kde je častou součástí listnatých lesů, křovin, ale také na okrajích cest, v parcích, sadech a poblíž lidských sídel. Původně se však vyskytovala v jižní a jihozápadní Evropě, severní Africe a také na Kavkaze, odkud se rozšířila do ostatních částí Evropy a také do Číny, Severní Ameriky a na Nový Zéland. Vyhovují jí spíše teplejší oblasti, a proto ji méně potkáme v chladnějších krajích.

Úžasné smrkové výhonky. Na kašel, revma, do lázně i na steak!

ilustrační foto

Možná jste nikdy nepřemýšleli o tom, že se dá jíst i smrk. Ale ano, dá! Nic se vám nestane, naopak. Do vašeho těla se s mladými smrkovými výhonky dostane nezanedbatelné množství prospěšných látek.

Zvyk okusovat mladé smrkové výhonky k nám pravděpodobně doputoval ze severních lesů Skandinávie, kde se využívaly všechny přírodní zdroje vitamínů. Dnes si inspiraci z lesů a kapradí berou vyhlášení šéfkuchaři, kteří se mladé smrčí neostýchají zapojit do receptů i moderních kompozic na talíři.

Až do konce května bude ta pravá sezona mladých smrkových výhonků. Neměli byste sbírat výhonky delší než 5 centimetrů a rozhodně nejezte tmavě zelené staré smrkové větve. Řeč je o světle zelených koncích větviček, které se „narodily“ letos na jaře. Jsou jemné, křehké a nepíchají!