bouře

Průtrž mračen ukončila hokejový zápas

Foto Domovní správa Prostějov

Silná bouřka, která se ve středu přehnala i přes Olomoucký kraj, zastavila v Prostějově i hokejový zápas. Déšť byl tak intenzivní, že odhalil netěsnosti v letité střeše a voda prokapala až na ledovou plochu. Utkání druhé nejvyšší soutěže tak kvůli kalužím skončilo už po první třetině a bude se dohrávat v náhradním termínu.

Přívalový déšť zasáhl ve středu odpoledne oblast Prostějovska a přinesl i neobvyklou komplikaci v oblasti profesionálního sportu. Zápas 1. kola Chance ligy mezi LHK Jestřábi Prostějov a B-týmem Dynama Pardubice se nedohrál kvůli loužím vody na hrací ploše. Po první třetině už rozhodčí na nezpůsobilý led hráče nepustili. „Jednalo se o technické problémy. Zbývající dvě třetiny se tak budou dohrávat v náhradním termínu, který se pokusíme co nejdříve dohodnout s naším soupeřem. Vstupné na dohrávku tohoto utkání bude zcela zdarma,“ uvedli zástupci prostějovského klubu na svém webu.

Dzbelem se včera prohnala přívalová bouřka

Foto FB

Silná bouřka a voda valící se z polí zaplavila ve středu 13. září odpoledne jednu ulici v obci Dzbel na Prostějovsku i její okolí. Dostala se i do některých rodinných domů, sklepů a garáží a poškodila také komunikaci za obcí. Přívalový déšť zasáhl také sousední obce Ponikev a Ladín.

Voda z pole zaplavila jednu z ulic, rodinné domy a okolí vsi. Dle obyvatel zde teklo půl metru vody. Na místě zasahovalo 6 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, které čistily těžkou technikou propustky, aby voda mohla odtékat. Po jejím opadnutí čerpali hasiči vodu ze sklepů a garáží a čistili komunikace od naplavenin.

Přívalový déšť poškodil komunikaci za obcí, kterou do poloviny podemlel. Ve spolupráci se silničáři bylo rozhodnuto o jejím částečném uzavření. Škody na železniční trati bude zjišťovat Správa železnic.

Bouřka poznamenala i park zámku v Čechách pod Kosířem

Foto FB

K velké lítosti zámeckých návštěvníků, a hlavně pamětníků, nedělní bouře vyvrátila v parku zámku v Čechách pod Kosířem strom, rostoucí na břehu jednoho ze zámeckých rybníků.

 

Na stromě byla dlouhá léta umístěna houpačka, kterou při koupání využívaly hlavně děti. V rybníku se naučil plavat i Josef Mánes.  

„Dnes je rybník bohužel silně zabahněný. Odkaliště na obci zaniklo již před mnoha lety. Navíc jde do rybníku při velkých deštích odpad z obecní kanalizace,“ doplňuje kastelán Martin Váňa s tím, že od 90. let se na rybníky prakticky nechytilo.

Meteorologové předpovídají silné bouřky

ilustrační foto

Pro celou ČR - od pátku 8.6. dvanácti hodin do neděle desátého června 2018 dvaadvacet hodin meteorologové předpovídají silné bouřky.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

V pátek 8.6. v odpoledních hodinách se začnou místy tvořit bouřky, které budou ojediněle i silné, doprovázené přívalovými srážkami kolem 35 mm a kroupami. Bouřková činnost jen částečně zeslábne z pátku na sobotu. Během soboty (9.6.) a v neděli (10.6.) zejména v odpoledních hodinách se opět budou místy tvořit bouřky ojediněle i silné, doprovázené přívalovými srážkami kolem 40 mm a kroupami - informuje Český hydrometeorologický ústav.

OBRAZEM: Následky bouřky v Prostějově

Foto čtenář

Hasiči během dnešního rána zasahovali v Olomouckém kraji u více než devadesáti následků prudkého větru a bouřky. Plno práce měli i v ulicích Prostějova.

Několikametrová větev spadla i na ulici Boženy Němcové. Naštěstí nikoho nezranila a spadla na "dobrou" stranu, směrem k chodníku. Z druhé strany stromu totiž parkují vozidla. (red)

 

Bouřka pokládala stromy a zapalovala oheň

ilustrační foto

Přes Olomoucký kraj se včera po 19 hodině přehnala prudká bouře. Její následky si vyžádaly několik desítek výjezdů hasičů. Vydatné srážky a silný vítr s sebou přinesly popadané stromy, zkraty elektroinstalací, požár trávy či přerušené dodávky proudu.

Více než tři desítky výjezdů hasičů, to byla včerejší noční bouře. Linka tísňového volání nepřetržitě přijímala nové žádosti o pomoc v různých místech kraje.

„Statisticky nejvíce událostí kolegové řešili na Šumpersku, Prostějovsku a později také Olomoucku,“ popsal noční bouřku krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. V drtivé většině šlo o popadané stromy, větší haluze a dráty elektrického vedení na komunikacích. Motorové pily se nezastavily, napilno měli také energetici.