čáp

Černý elegán shlížel na svatou Annu

ilustrační foto Makov - Záchranná stanice živočichů

V letošním roce probíhá opět po 10 letech celostátní sčítání čápů černých. Hlavním cílem je odhadnout aktuální počet hnízdících párů na celém území ČR. Hlavním organizátorem sčítání je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) ve spolupráci s Českou společností ornitologickou (ČSO) a státním podnikem Lesy ČR (LČR) a Českým svazem ochránců přírody (ČSOP). A my můžeme přihlásit hned prvního jedince. Radek Šindelář vyfotil krásný exemplář v minulých dnech na sloupu veřejného osvětlení v lokalitě U svaté Anny.

Na začátku 20. století čáp černý vymizel z části střední Evropy, ve 30. letech začal znovu osídlovat původní území. Znovuosídlení probíhalo ze severovýchodu, koncem 40. let 20. století byla prokázána hnízdění na severní a střední Moravě, v roce 1952 bylo nalezeno první hnízdo v Čechách v Krkonoších a přibližně o 10 let později již hnízdil v Čechách na více místech, především v pohraničních horách a v zachovalých lesních porostech chráněných území. Počet černých čápů rychle narůstal – v roce 1966 byl odhadován na 50 párů, v letech 1973-77 to bylo již 150 párů.

Hasiči zachránili čápata

Foto HZS Olomouckého kraje

V Rapotíně zachránili profesionální hasiči ve spolupráci s ornitologem ze záchranné stanice v Rudě nad Moravou tři týden stará čápata.

„Jednoho z rodičů srazilo auto, bohužel na místě uhynul. Přeživší pták by péči o mláďata sám nezvládl a ta by uhynula. Využili jsme výškovou techniku a z hnízda je přemístili do bezpečí,“ doplnila mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová. Poté byla čápata převezena do záchranné stanice, kde jim bude poskytnuta náležitá péče. Zasahovala jednotka ze stanice Šumperk. (red)

Bíločerný elegán čeká na svou paní. V Krasicích na komíně Galy

ilustrační foto ber

Pozor, pozor čápi letí, všude bude plno dětí. Kdo má srdce ze zlata, tomu nesou trojčata. Tuhle dětskou říkanku si asi budeme moci notovat i v Prostějově. Po loňské „nehnízdící" návštěvě to letos vypadá, že Prostějovu přibydou noví obyvatelé.

Na komíně v areálu Galy v Krasicích je již několik dnů k vidění čapí samec, který zřejmě usoudil, že nově upravené hnízdo je hodné i jeho družky. „Před dvěma lety jsem se obrátila na ředitele Galy Michala Preiningera, zda by bylo možné s komínem "něco" udělat, což se nám v loňském roce společnými silami podařilo,“ uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová. Úpravy komína, včetně statistického zajištění hnízda, proběhly na podzim loňského roku a vyšly na 150 tisíc korun, 60 tisíc z toho věnovali členové místní buňky ODS.  

Ornitologové sledují čápata na hnízdech. Přidejte se

Ilustrační foto ber

Na více než 140 čapích hnízdech byla již letos pozorována vzrostlá čapí mláďata. Kde jsou další? Ornitologové vyzývají veřejnost k zapojení do sledování čapích hnízd a zadání pozorování na www.birdlife.cz/capi. Právě informace o velkých mláďatech trénujících let jsou totiž klíčové pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdění.

 

Průběh hnízdění čápů bílých sleduje Česká společnost ornitologická za pomoci mnoha dobrovolníků již od roku 2014. „V letošním roce máme naději poprvé v historii zlomit počet 700 zapojených dobrovolníků! A to sezóna teprve vrcholí. To hlavní – zjištění počtu mláďat, která hnízdo zdárně opustí – máme teprve před sebou,“ upozorňuje Gabriela Dobruská, koordinátorka programu Čapí hnízda. Jde o rozsáhlý projekt občanské vědy, kdy se široká veřejnost zapojuje do získání dat pro odborné zpracování. Letos bylo již dobrovolníky zkontrolováno více než 1300 hnízd, na 438 byla zjištěna malá mláďata.

Fotopostřeh. Čáp černý v Drozdovicích

Foto čtenář

V pátek se na jedné ze střech rodinného domu v Drozdovicích usadila nevídaná návštěva. Čáp černý.

"Bála jsem se, že jej vyplaším, takže jsem fotila z okna na mobil. Fotky nejsou nic moc, ale byl to stoprocentně čáp černý. Poprvé v životě jsem jej viděla ve volné přírodě, předtím pouze v zoo," napsala k fotografii čtenářka.