dobrovolní hasiči

Vrahovičtí hasiči zachránili život mamince dvou dětí

ilustrační foto JSDH Vrahovice

U dopravní nehody, která se stala v sobotu 18. 1. 2020 v trase od Vrbátek směr Prostějov, zasahovala jako první Jednotka dobrovolných hasičů Vrahovice společně s jednotkou HZS OLK stanice Prostějov. Díky jejich pomoci byla řidička mimo ohrožení života.

„Ráda bych touto cestou poděkovala hasičům, kteří se na zásahu u dopravní nehody podíleli. Dík patří konkrétně veliteli družstva Petru Bohanesovi, strojníku Janu Sedláčkovi a hasičům Janu Otáhalovi, Jakubu Fojtíkovi, Richardu Otáhalovi a Vítu Otáhalovi. Poděkování patří také všem, kteří se celkového zásahu účastnili. Zraněné řidičce přeji plné uzdravení,“ uvedla náměstkyně primátora Alena Rašková. (red)

Dostavba a rekonstrukce požární zbrojnice Vrahovice přijde na devět milionů korun

ilustrační foto

Statutární město Prostějov získalo z rozpočtu Olomouckého kraje finance na dostavbu a rekonstrukci požární zbrojnice pro jednotku sboru dobrovolných hasičů Vrahovice. Jde o 450 tisíc korun. 

„Jedná se o další zdroj spolufinancování k již schválené dotaci na dostavbu a rekonstrukci zbrojnice z rozpočtu ministerstva vnitra ve výši téměř 4,1 milionu korun. Celková částka za opravu je 9,388 milionu korun (vč. DPH). Stavební práce plánujeme ukončit do 31. 5. 2019,“ konkretizoval primátor města Prostějova František Jura. Předmětem projektu je přístavba k současnému objektu požární zbrojnice a kompletní rekonstrukce stávajících prostor včetně zateplení tak, aby byly naplněny normy a požadavky na akceschopnost jednotky.

Dobrovolní hasiči na Prostějovsku dostanou cisterny!

ilustrační foto HZS

V pondělí 19. února se uskuteční na krajském ředitelství Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje slavnostní předání hasičských cisteren. 

"Jednu cisternu převezme Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, další tři cisterny, které doposud sloužily jako výjezdová vozidla Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, budou předány jednotkám sborů dobrovolných hasičů obcí Štíty (Šumpersko), Přemyslovice a Hvozd (Prostějovsko)," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Rallye Hamry 2017 ovládli plumlovští hasiči

Foto HZS Ol. kraje

V sobotu 24. června uspořádal Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje ve spolupráci s Českou asociací hasičských důstojníků v Plumlově - Hamrech a okolí 14. ročník soutěže Rallye Hamry. V letošním ročníku s pořadateli spolupracovala Střední zdravotnická škola Prostějov, která zajistila figuranty a jejich věrohodné maskování. Na trať se tentokrát vydalo osm posádek z Prostějovska, Přerovska a Olomoucka.  tejně jako loni se jednotky pohybovaly po trati pomocí CAS a používaly vybavení z vlastního vozidla, které využívají i při reálných zásazích.

Jako již tradičně se dobrovolné jednotky sjely do výcvikového a skladovacího zařízení HZS Olomouckého kraje, kde proběhla prezence a proškolení velitelů. Poté se rozjely na jednotlivá stanoviště v okolí.

Hasiči v Domamyslicích získají klubovnu a garážové stání

ilustrační foto

Dobrovolní hasiči v Domamyslicích se mohou těšit na více místa pro jejich potřebu. Rada města Prostějova totiž odsouhlasila zpracování projektové dokumentace na úpravu budovy prádelny právě pro potřeby hasičů.

„Projektová dokumentace bude navazovat na již zpracovanou dokumentaci z roku 2014 a řešit rozšíření stávajícího půdorysu objektu prádelny. Vznikne tak prostor pro klubovnu a zároveň i garážové stání pro stávající automobil,“ nastínil první náměstek primátorky Zdeněk Fišer s tím, že na základě zkušenosti s projektovými zakázkami obdobného charakteru a rozsahu se odhaduje finanční náročnost na zhotovení zmíněné projektové dokumentace ve výši 150 tisíc korun (včetně DPH).

„Hasiči tady existují ve stísněných podmínkách a více prostoru si skutečně zaslouží,“ uzavřel Fišer. (red)

Video o dobrovolných hasičích z Loštic vidělo už přes 155 tisíc lidí

ilustrační foto Hasiči Loštice

Zdeněk Hošák, mluvčí záchranářů, je i zdatný videotvůrce. Jeho spoty, věnující se činnosti záchranného sboru, si zdatně vedou na sociálních sítích a získaly si nemalou oblibu. Ten aktuální se věnuje činnosti dobrovolných hasičů z Loštic, kteří soutěží v klání o nejlepší sbor roku.

Videospot pro loštické hasiče vznikl na podporu v anketě Dobrovolní hasiči roku. “Připravil jsem tým, dohodl spolupráci hasičů, záchranky a dalších. Výsledkem je klip, který od čtvrtka na sociálních sítích oslovil více než půl milionu uživatelů. Klip samotný vidělo neuvěřitelných sto padesát pět tisíc diváků - což je rekordní číslo doposud pro mě nevídané,“ konstatoval Zdeněk Hošák.

OBRAZEM: Soutěž v požárním sportu zná svého vítěze

Foto Lubomír Kaprál

V neděli 22. června od třinácti hodin se v Otaslavicích uskutečnila soutěž v požárním sportu osmého okrsku za účasti dobrovolných hasičů z Otaslavic, Kelčic, Určic, Alojzova a Seloutek.

Soutěžilo se ve třech disciplínách, v běhu na 100 m s překážkami, ve štafetě 4x100 m a v požárním útoku. Nejvíce se dařilo domácímu sportovnímu družstvu, které vyhrálo a vybojovalo si postup do okresního kola. Gratulujeme!

Lubomír Kaprál

Hasiči se tužili!

Foto Lubomír Kaprál

V sobotu 16. dubna se v Určicích uskutečnilo velké cvičení dobrovolných hasičů z obcí Určice, Seloutky, Alojzov, Dětkovice, Myslejovice, Kelčice a Otaslavice.

Na Starém hřišti a okolí bylo zřízeno sedm stanovišť, na kterých jednotlivá družstva odpovídala na otázky z oblasti požární ochrany nebo plnila různé úkoly, jako například doplňování automobilové cisterny od hydrantu, používání ručních hasících přístrojů, zdravověda, zásah u dopravní nehody, zásah u požáru a další. 

Lubomír Kaprál

Hlasujte pro Dobrovolné hasiče roku

Foto SDH Brodek u Prostějova

V anketě Dobrovolní hasiči roku 2015 v kategorii o nejlepší jednotku sboru dobrovolných hasičů obce soutěží i dva zástupci Prostějovska. Dejte svůj hlas dobrovolníkům z Brodku u Prostějova či Kostelce na Hané.

Myslíte si, že dobrovolní hasiči si zaslouží stejné uznání, jako ti profesionální? My tedy rozhodně ano. Stačí se podívat do fotogalerie SDH Brodek u Prostějova. Zdejší jednotka jen letos mimo jiné zasahovala u nálezů munice, nejrůznějších autonehod, požárů pole, nakladače či rodinných domů.
Výhradním vyhlašovatelem a organizátorem ankety je zapsaný spolek Svatý Florián – Dobrovolní hasiči roku.
Hlasovat můžete zde: http://www.adhr.cz/hlasovani/ (ber)

OBRAZEM: Rozloučení s prázdninami v Seloutkách

Foto Lubomír Kaprál

 

Na poslední prázdninový víkend připravili dobrovolní hasiči ze Seloutek pro děti rozloučení s prázdninami. Rozloučení proběhlo ve Žlibku.

Rozloučení začalo v sobotu dopoledne. "Nejprve si děti za pomocí dospělých postavili stany. V poledne se k obědu podával výborný kotlíkový guláš. Odpoledne proběhla hra pro děti nazvaná „Hledání pokladu". Po setmění následovala „Stezka odvahy". Noc v přírodě ve stanech strávilo 20 dětí a stejný počet dospělých", uvedl k průběhu akce Lubomír Kaprál. (red)