Evropská unie

Fotopostřeh: Evropa financuje leccos. Třeba cestu do pekel

Ilustrační foto LČR

Na dotace může dosáhnout každý, stačí jen najít ten správný titul. Takže se o ni zdárně ucházelo i peklo a nechalo si vydláždit cestu.

Samozřejmě je to jen slovní hříčka, ve skutečnosti o dotace z Evropského zemědělského fondu požádaly Lesy České republiky a opravily za ně turistické stezky v údolí Robečského potoka na Českolipsku v Libereckém kraji, vedoucí lesním porostem v národní přírodní památce Peklo. Stezka je turisty hojně navštěvována hlavně na jaře, a to díky množství nádherně kvetoucích bledulí. Takže čerty tam nehledejte. (ber)

 

Šance pro podnikatele na venkově, žádejte o evropské peníze

ilustrační foto

V červnu se přijímají žádosti o dotace z Programu rozvoje venkova na Zakládání a rozvoj mikropodniků. Je určen pro fyzické nebo právnické osoby do 10 zaměstnanců, mající provozovnu v obci do 2 000 obyvatel. Výhodou projektu je platnost i na nově založené společnosti bez podnikatelské historie.

Dotace je poskytována až do výše 60% investice, maximálně 10 milionů korun. Je vyplácena zpětně proti zaplacené faktuře. Žadatel si tedy musí zajistit profinancování projektu, a to z vlastního nebo cizího kapitálu. Vztahuje se například na  rekonstrukci nebo novou výstavbu provozoven, nákup základního vybavení a nezbytné pořízení výpočetní techniky. Program není určen pro podnikatele v zemědělství.

Sdružování obcí pomáhá dosáhnout na evropské dotace

Partnerské MASky se setkávají a přibližují si život a tradice regionu.
Partnerské MASky se setkávají a přibližují si život a tradice regionu.

Národní síť Místních akčních skupin ČR zveřejnila svá doporučení pro aplikaci komunitně vedeného místního rozvoje v prostředí České republiky. Vidí v něm budoucnost rozvoje venkova pomocí metody LEADER. 

Projekt LEADER představuje jeden z úspěchů Evropské unie. Přináší pracovní příležitosti, zlepšení přirozeného životního prostředí a nové služby. Jako celek přispívá ke zlepšení života lidí, dává dohromady místní obyvatele a stimuluje je k tomu, aby si pomocí nových nápadů a nových forem partnerství pomohli z nesnází sami. Je v rozvoji venkova na místní úrovni „zavedenou skutečností“ a jedničkou. Národní síť Místních akčních skupin ČR (MAS) vydala dokument, který shrnuje doporučení pro využití metody LEADER a struktury místních akčních skupin při rozvoji českého a moravského venkova.

Dotace z Programu obnovy venkova opět zlepší tvář řadě obcí a měst

Mořice byly první obcí na Prostějovsku, které obstály v evropské konkurenci /na snímu starosta Jaroslav Knap)

Finanční prostředky z fondů Olomouckého kraje využívá stále velký počet obcí, měst i jejich sdružení. Kraj v minulosti podpořil řadu projektů a v dotacích bude pokračovat i v letošním roce. 

Obce do dvou tisíc obyvatel, dobrovolné svazky obcí a místní akční skupiny získají v letošním roce z krajského rozpočtu šedesát milionů korun. Oproti loňskému roku si z programu Obnovy venkova Olomouckého kraje polepší o patnáct milionů korun. Celých 48 milionů korun kraj rozdělí na výstavbu a rekonstrukci obecního majetku, 7,2 milionu na aktivity svazků obcí a 4,8 milionu korun na územní plánování. Nově oproti minulému roku mohou obce žádat o příspěvek na protipovodňová opatření. Svazky obcí a místní akční skupiny získají krajské peníze i na neinvestiční akce.