fotografování

Fotografové, nezapomeňte na fotosoutěž Prostějovského léta!

ilustrační foto

Členové Komise pro kulturu a cestovní ruch Rady města Prostějova se rozhodli pro novinku. Jde o fotosoutěž, která probíhá od 7. 6. do 31. 8. 2018. Vyhlášení výsledků se uskuteční v průběhu měsíce září.

Předmětem soutěže je pořídit co nejzajímavější záběr z akce konané v rámci Prostějovského léta. Fotografie musí být autentická a musí z ní být zřejmé, že byla pořízena na některé z akcí pořádané v rámci programu. Přihlásit se do soutěže může každý bez ohledu na věk a není ani podmínkou být občanem města Prostějova. Stačí, když zašlete svou fotografii na e-mail: soutezpvleto@seznam.cz, připojíte své jméno a kontaktní telefon a napíšete stručný popis, kde a kdy byla fotografie pořízena.

Milujete fotografování? Pak je tu prostějovská fotosoutěž právě pro vás!

ilustrační foto prostejov.eu

Jako každým rokem,bude i letos probíhat Prostějovské léto. Členové komise pro kulturu a cestovní ruch rady města Prostějova se rozhodli pro novinku, a tou je fotosoutěž, která bude probíhat v době od 7. 6. do 31. 8. 2018. Vyhlášení výsledků pak proběhne v průběhu měsíce září.

Předmětem soutěže je pořídit co nejzajímavější záběr z akce konané v rámci Prostějovského léta. Fotografie musí být autentická a musí z ní být zřejmé, že byla pořízena na některé z akcí pořádané v rámci programu. Přihlásit se do soutěže může každý bez ohledu na věk a není ani podmínkou být občanem města Prostějova. Postačí, když zašlete svou fotografii na e-mail: soutezpvleto@seznam.cz, připojíte své jméno a kontaktní telefon a napíšete stručný popis, kde a kdy byla fotografie pořízena. Z doručených fotografií budou vybrány tři nejzajímavější záběry, které budou oceněny hodnotnými cenami.

Fotografie z cest mohou ubližovat divokým zvířatům

Foto Lucie Čižmářová

Ačkoliv raketově se rozvíjející globální turistický ruch může přinášet živobytí obyvatelům mnohdy i velmi odlehlých exotických oblastí, pokud není provozován zodpovědně, může s sebou nést i značné negativní dopady na místní přírodu, živočichy a rostliny. Česká organizace The Kukang Rescue Program proto zveřejnila upozornění s informacemi o tom, jak být při cestování v exotických koutech světa vůči divokým a ohroženým zvířatům co nejohleduplnější.

V dnešní době sociálních sítí a populárních „selfie“ fotografií jsou mnohé, především pak vizuálně atraktivní druhy živočichů, ohroženy držením v nepřirozených a neodpovídajících podmínkách pouze za účelem získávání peněz za vyfotografování se s daným zvířetem. Velmi často se jedná o ohrožené, či dokonce kriticky ohrožené druhy, jejichž držení či obchod s nimi je nelegální, jako je tomu právě v případě outloňů, orangutanů, tygrů a dalších.

Líný fotograf úřadoval na zámku v Čechách pod Kosířem

Foto ber

Známý prostějovský fotograf Petr Sládek sám sebe označuje za líného. Jeho snímky od sebe totiž dělí poměrně dost dlouhý čas. Před nedávnem představil další panoramatickou fotografii známé osobnosti. A zamířil za ní do zámku v Čechách pod Kosířem.

V krásném interiéru zámku zvěčnil jeho kastelána Martina Váňu.

Mladí lidé mají možnost účastnit se mezinárodní soutěže "Mladí fotografují památky"

ilustrační foto zámek Čechy pod Kosířem

Soutěž, která je dnes jedna z největších světových akcí pro mladé na poli kulturního dědictví organizuje Sdružení historických sídel, Čech, Moravy a Slezska (dále jen Sdružení). Určena je pro žáky a studenty základních a středních škol, kteří do sekretariátu Sdružení zašlou fotografie, které budou vyjadřovat hlavní myšlenky Dnů evropského dědictví ( www.ehd.cz ).

Celá akce má podpořit zájem a znalosti našeho kulturního dědictví, podpořit znalosti historických budov a zahrad, venkovských a městských krajin uznávané památkové hodnoty či neobvyklé krásy. Soutěž není pouhou „fotografickou” akcí, ale spíše zážitkem spojeným s uměleckým a památkovým dědictvím. Je proto třeba vyhnout se námětům, které přes svou možnou fotografickou zajímavost neodpovídají takovému záměru.

Technické specifikace soutěže pro rok 2018:

Pro vkládání fotografií je uzávěrka 18. 3. 2018.

Nejraději fotím živé lidi, říká Gita Čopáková

Foto Gita Čopáková, ber

Usměvavá, pohodová, vyzbrojená ideálním okem fotografa. Před objektiv jejího fotoaparátu usedají hlavně lidé, fotí ale i zvířata. Jen do krajinek se nežene. „Mám ráda živé lidi,“ říká prostějovská fotografka Gita Čopáková. Profesionálnímu fotografování se věnuje od roku 2008, vždy ale bylo jejím koníčkem. Zajímat se o něj začala v době studií na střední škole propagačního výtvarnictví. Dnes fotografuje nejvíce miminka a rodinné portréty. Věnuje se ale i dalšímu oboru, proměnám.

Umíte fotit opravdu kde koho. Když jsem se dívala na „miminkovské“ fotky, napadlo mne, jak to děláte, že své modely dokážete zklidnit?

Většinou se domluvím s rodiči a dítko nechám dělat, co chce. Každé se časem unaví (smích). Ale ne, poradila jsem si zatím s každým a vzhledem k tomu, že rodiče byli spokojeni s výsledkem, udělala jsem to dobře.

Jinak mám pro rodiče radu – pokud máte na fotografa vyhrazen jen určitý čas, nechte svého potomka před fotografováním důkladně vyspat a odpočinout. I vám jde úsměv líp, když jste v pohodě.