jeskyně

Tip na sobotu. V Javoříčských jeskyních se budou 25. března probouzet netopýři

Foto caves.cz

Chcete se dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech? Zajímá vás, jak vypadá odborný výzkum těchto zajímavých nočních létajících savců? Chcete vidět netopýra zblízka?  Správa jeskyní České republiky ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR zve na tematicky zaměřené prohlídky Javoříčských jeskyní na Olomoucku, a to v sobotu 25. března 2023 v 10 a 13 hodin v Javoříčských jeskyních.

Netradiční prohlídka jeskyně s průvodcem seznámí s množstvím zajímavostí ze života těchto tajemných živočichů. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr.

Akce se koná za každého počasí. Je dobré nezapomenout na teplé oblečení. V jeskyních je 8 °C a zájemci tam stráví necelé dvě hodiny. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem na tel. čísle 730 575 924, e-mailem:  javoricko@caves.cz. Vhodné pro dospělé a odrostlejší děti (6+).

Tip na výlet. Jeskyně Výpustek

Foto FB Výpustek

Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka. Otevřena je celoročně, v zimě od úterý do neděle s prohlídkami v 10, 12 a 14 hodin.

Podle záznamů jej navštěvovali již v 17. století mastičkáři, kteří zde nacházeli kosti pravěké zvířeny.

Tip na výlet: Zbrašovské aragonitové jeskyně doplnila světelná výstava DNA

Foto caves.cz

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy.

Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14,5 °C. Byly objeveny na přelomu let 1912/13 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší zatopená propast světa a nejhlubší propast ČR, „Hranická propast".

Výcvik prověřil hasiče. Při záchraně v jeskyních

Foto HZS Olomouckého kraje

Jeskyně. Tajemné, záhadné, děsivé? Pro hasiče a speleologické záchranáře znamenají jeskynní komplexy jednu z největších záchranářských výzev, jakou si dovedete představit. Hasiči si nekladou malé cíle a turistická sezona se blíží, takže se vydali na výcvik do systému Javoříčských jeskyní.

S místními speleology se ponořili do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná. V propastech a dómech, kde jim dělali společnost jen netopýři, si vyzkoušeli záchranu zraněného turisty. Téměř z 50 metrů pod zemí ve speciálních nosítkách SKED klikatými a úzkými dutinami vytahovali na sluneční světlo figuranta.

Tip na výlet. Jeskyně Průchodnice u Ludmírova

ilustrační foto

Pokud přemýšlíte, kam se vypravit o tomto víkendu, zamiřte na Konicko. Kousek od Ludmírova se nachází velmi zajímavá přírodní rezervace, nazvaná Průchodnice. Skalnatý vrch vás okouzlí dvěma tunelovitými průchozími jeskyněmi s mnoha bočními chodbami a také krásným prostředím, kde stojí za to udělat si táborák a opéct třeba buřta.

K Průchodnici se lze dostat po červené turistické značce od silnice mezi Ludmírovem a Hvozdem, kde je i malé parkoviště. Přírodní rezervaci tvoří původní bučiny a smíšené porosty se skalními útvary devonských vápenců. Jde o oblast nedaleko Javoříčských jeskyní, která je zimovištěm chráněného druhu netopýra černého. V létě zde lze najít řadu vzácných druhů rostlin, třeba lilii zlatohlávek.