otravy

Houbaři znáte to, co sbíráte?

ilustrační foto

Prostějovská nemocnice musela letos hospitalizovat už čtyři pacienty otrávených po konzumaci hub. U všech případů se jednalo o otravu muchomůrkou tygrovanou. Informace by mohla být dostatečným varováním pro ty, co houby alespoň trochu neznají.  Jaké jsou první projevy otravy a co lidem následně hrozí? Zeptali jsme se mluvčí nemocnice Hany Szotkowské.

Podle prostějovských lékařů je největším nebezpečím, které může houbaře po snězení jedovaté houby potkat, těžké poškození funkce jater, jež ve své nejtěžší podobě končí selháním jater a smrtí. To je typické například pro otravu muchomůrkou zelenou. Jiné druhy hub mohou významně ovlivnit funkce nervové soustavy a psychiku. Další jedovaté houby, například některé holubinky, způsobují „pouze“ zvracení a průjem za krátkou dobu po snězení.

Prostějovan druhý na mistrovství v abaku!

Víte, jak se hraje abaku?

Další úspěch si připsal Prostějov na poli logických dovedností, a to tentokrát v soutěži ve hře zvané Abaku. Prostějovský reprezentant v celostátní soutěži hráčů této logické hry Patrik Parobek obsadil  skvělé druhé místo.

"Abaku je ve zkratce něco jako matematický scrabble," popsal hru, ve které se soutěžilo, modetátor dnešního klání a další prostějovský protagonista soutěže Tomáš Blumenstein. Ten se jako celostátní šéf Mensa ČR zhostil role moderátora. Dnešní celostátní finále proběhlo v Praze pod záštitou tří organizátorů - Mensa ČR, Abaku a serveru seznam.cz. Právě na tomto serveru se samotné finále odehrávalo.