pampeliška

Pochutnejte si na plevelech. Pampeliška lékařská

ilustrační foto pixabay.com

Pampeliška má ráda společnost lidských sídel. Roste hojně na smetištích, u domů a chodníků, na loukách, v zahradách, roste především na půdách bohatých na živiny. Vyskytuje se od nížin až do hor. Vyčistíte si hlavu, cévy i střeva, z pampelišky využijete každý kousek. Čerstvé listy pampelišky jsou na jaře zásobárnou vitamínů, minerálů a stopových prvků. Sbírány jsou kořen či nať s kořenem, a to před rozkvětem, v době květu jsou potom používány i listy a květy.  Z pampelišek můžete připravit med, sirup, salát a také je naložit jako kapary.

Pampeliškový salát je ideální připravit z pampelišek, které ještě nekvetly, protože listy jsou pak chutnější. Smíchejte dva díly pampeliškových listů se stejným dílem baby špenátu nebo kopřivy, jedním dílem naklíčené červené čočky a nasucho opečenými vlašskými ořechy. Posypte šesti nadrobno nasekanými ředkvičkami, zalijte bílým jogurtem, pokapejte citronem a posypte petrželkou nebo medvědím česnekem.

Pampeliškové kapary

Žlutý zázrak. Pampeliška lékařská

ilustrační foto

Kéž by se dal zastavit čas rozkvetlých pampelišek. Pro jednoho plevel, pro druhého léčivka. Známe ji také jako smetanku lékařskou. Najdeme ji na úrodných loukách, pastvinách, polích a jiných zaplevelených plochách. Rozšířila se po celém světě, někde se pěstuje i na salát.

Nať se sbírá od časného jara až do konce dubna. Za zmínku stojí, že všechny části této rostlinky jako je kořen, listy, stopky i květy jsou jedlé a léčivé. Listy jsou na jaře zásobárnou vitamínů, stopových prvků a spolu s doma vypěstovanou řeřichou si můžeme připravit celkem chutný salát - hotovou vitamínovou bombu.

Velmi léčivý je i kořen pampelišky. Tuto drogu si můžeme koupit i v lékárně.