Přijdu včas

OBRAZEM: Projekt Přijdu včas funguje již i v Bedihošti

Foto MJLM

Projekt Přijdu včas v pátek slavnostně odhalil hodiny s bezpečnostním hlásičem v nedaleké Bedihošti. Účastnil se ho mimo jiné i generálmajor Hynek Blaško, patron celého projektu, či starosta Bedihoště Jiří Zips.

"Naše hodiny jsou kromě časomíry vybaveny i hlásiči pro případ nouze, úrazu nebo jiného nebezpečí. Tato zařízení nám rovněž pomohou potlačit vandalismus dětí a mládeže, zjednoduší se také složité vysvětlování lokace dítěte a tolik důležitá pomoc může přijet dříve. Rodiče malých dětí mě rovněž často upozorňují na nedostačující malé odpadkové koše na hřištích. Na toto jsme pamatovali umístěním odpadkového koše ve spodní části hodin, koš je opatřen pro děti atraktivním vzhledem," " uvedla předsedkyně spolku Přijdu včas Jana Kostelníková. (ber)

 

Projekt Přijdu včas míří do Bedihoště

Foto projekt Přijdu včas

Projekt Přijdu včas instaluje hodiny s bezpečnostními hlásiči již osmým rokem. Čtvery jsou v Prostějově, nyní přibudou další v nedaleké Bedihošti. Již v pátek 1. prosince.

"Diky starostovi Jiřímu Zipsovi a sponzorům bude mít Bedihošť také jeden hlásič. Slavnostní odhalení je naplánováno na deset hodin a zúčastní se ho mimo jiné i generálmajor Hynek Blaško," uvedla předsedkyně spolku Přijdu včas Jana Kostelníková.

Nikdy se se smrtí svého syna nesmířím, napsal do redakce generálmajor Hynek Blaško

Foto Přijdu vča

Do redakce PvNovinek doputoval dopis generála Hynka Blaška. Muž, který dodnes truchlí nad tragickou smrtí svého malého syna, je patronem prostějovského spolku Přijdu včas. 

Za posledních pár dnů od atentátu v Berlíně jsem byl, stejně jako ostatní občané, masírován různými politiky, Jandy a jemu podobnými existencemi, jak si musím zvykat na skutečnost, že terorismus se stává součástí mého života a nezbývá mi než se s tím smířit. To je tak šílené, až z toho mrazí. V této souvislosti použiji svůj případ, kdy pedofil zavraždil mého syna a já opět stojím nad jeho rakví a je mi strašně těžko, hledám možná vysvětlení, proč zrovna on. Stojím nad rakví a nenávidím tento svět, který se nedokáže vypořádat s takovým lidským odpadem jako je jeho vrah.

Hodiny Přijdu včas prochází údržou a jsou zase jako nové

Foto Jana Kostelníková

Čtyři stojany s hodinami a bezpečnostními hlásiči, které na území města Prostějova v průběhu několika let instalovalo Občanské sdružení Přijdu včas, jsou zase jako nové. V těchto dnech prošly očistou i opravami.    

"Úplně první stojan, který si naši žáci vystávkovali v roce 2009 a je umístěn na Neumannově náměstí, se celý nově natřel a je zase v perfektním stavu," sdělila redakci předsedkně sdružení Jana Kostelníková. Nefunkční hlásič musel být opraven v Kolářových sadech i na sídlíšti E. Beneše. "Vypadalo to, že nefunguje, ale vzápětí přijela Městská policie a strážníci říkali, že jim to ukazuje volání, takže se přijeli podívat, co se děje," dodala Kostelníková.

Jana Kostelníková: Přijdu včas děkuje svým partnerům!

ilustrační foto archiv PvNovinky

Jménem našeho spolku Občanského sdružení „ PŘIJDU VČAS“ děkujeme všem našim sponzorům, kteří nám pomohli dokončit dvouletý projekt v našem městě Prostějov.

Olomoucký kraj s námi spolupracuje od roku 2009 a vždy nás finančně podpořil. Jedná se již o šestou akci a je tak příkladem pro další kraje naší republiky. Velkým přínosem pro zdar akcí byl vstřícný postoj zastupitelstva města, bez kterého bychom nedosáhli na finanční podporu magistrátu Prostějova a nedostali povolení k instalaci. Též bez podpory našich firem a podnikatelů by nebyla možná realizace projektu. Obzvláště v dnešní době se snažíme oslovovat nové podnikatelské subjekty, abychom dali možnost i ostatním spolkům s nimi spolupracovat.

OBRAZEM: Přijdu včas spustilo další hodiny. Již čtvrté

Foto Přijdu včas

Občanskému sdružení Přijdu včas se podařilo umístit již čtvrtý bezpečnostní stojan u dětského hřiště na sídlišti Eduarda Beneše v Prostějově. Jeho slavnostní spuštění proběhlo ve středu 23. 9. 2015 od devíti hodin, za dohledu žáků ZŠ E. Valenty. Jejich provoz "posvětil" i generál Hynek Blaško, který je patronem celého projektu.

V Prostějově jsou bezpečnostní hodiny na Neumannově náměstí,v Kolářových sadech a v Mathonově ulici. Občanské sdružení Přijdu včas hlásiče s hodinami instalovalo v řadě měst v rámci celé republiky. Najdeme je mimo jiné v Čáslavi, Kolíně, Pardubicích či České Třebové. „Zásluhu na tom má i Hynek Blaško. On sám přišel o syna Jakuba. Toho v roce 2008 zavraždil pedofil, když si chlapec šel hrát na dětské hřiště,“ uvedla zakladatelka projektu Jana Kostelníková.

Schválili jsme precedens!, upozornil primátor

ilustrační foto prijduvcas.cz

 

Na pondělním jednání zastupitelstva města Prostějova se mimo jiné projednávalo prodloužení čerpání veřejné finanční podpory občanskému sdružení Přijdu včas. Jana Kostelníková nakonec obdržela další rok na vyúčtování svěřených finančních prostředků.

Podle radních měla necelých dvacet sedm tisíc korun vrátit zpět, protože nesplnila podmínky a celý příspěvek nevyčerpala. „Dostala jsem peníze na instalaci dvou hodin a zatím jsem stihla postavit jen jedny. Hodiny neděláme pro sebe, ale pro naše děti," hájila se Kostelníková. Její požadavek podpořili mimo jiné zastupitelé Milada Sokolová, Jan Navrátil či Zuzana Bartošová. "V minulosti Jana Kostelníková bojovala několikrát o podporu tomuto projektu, a když se jí to konečně podařilo, nechme ji hodiny postavit, ačkoliv s ročním odstupem i termínem vyúčtování", uvedla Sokolová.

U nemocnice stojí hodiny s hlásičem, spustil je generál

Foto ber

 

Občanské sdružení Přijdu včas umístilo v Prostějově další hodiny s bezpečnostním hlásičem pro městskou policii a záchrannou službu. Ve středu byly instalovány na autobusové zastávce u nové nemocnice a dnes slavnostně uvedeny do provozu. Jejich provoz "posvětil" i generál Hynek Blaško, který je patronem celého projektu.

O umístění hodin vedlo sdružení dlouhotrvající boj s městem. Původně totiž měly stát u vlakového nádraží, městu se ale zdály být příliš „dětské“. Nakonec sdružení nabídlo jinou možnost umístění.

Boj o hodiny opět prohrála

ilustrační foto Přijdu včas

 

Jana Kostelníková z OS Přijdu včas, opět narazila Na jednání zastupitelstva znovu přednesla návrh, aby v blízkosti autobusového a vlakového nádraží byly umístěny hodiny právě jejího sdružení. Zastupitelé ale trvají na klasické časomíře kulatého tvaru. Kostelníkové ale nabídli možnost umístění na dětském hřišti či u nové nemocnice.

Od Olomouckého kraje dostalo sdružení na hodiny dotaci, ve spolupráci s místními firmami nechalo vyrobil i symboly vláčku a autobusu. Podmínkou všech je ale umístění již vyrobených  hodin právě v těchto dvou lokalitách. „Nerada bych dotaci vracela,“ uvedla Jana Kostelníková.

Zastupitelé ale její přání znovu smetli ze stolu. „V současnosti běží výběrové řízení na dodavatele dvou klasických kulatých hodin,  které se na nádraží více hodí. Vyčleněno na ně máme 180 tisíc korun,“ připomněla náměstkyně primátora Alena Rašková.

Boj o hodiny prohrála, město dar odmítlo

Zde mohly stát zajímavé hodiny

I když Jana Kostelníková bojovala za svůj projekt hodin i na zastupitelstvu, návrh neprošel ani tentokrát. Zastupitelé dali přednost tradičním kulatým tvarům.

Suma, kterou město na instalaci a pořízení dvou hodin v blízkosti vlakového a autobusového nádraží vyčlenilo, činí 180 tisíc korun. "Hodiny jsme chtěli nadstandardně doplnit symboly vlaku a autobusu a řadou dalších vylepšení. Dostali jsme na tento projekt čtyřicetitisícovou dotaci z Olomouckého kraje, což by byl dar našeho sdružení městu," popsala svůj záměr předsedkyně občanského sdružení Přijdu včas.