teplota

Rosničkáři varují před dnešními bouřkami. Jsou nebezpečné!

ilustrační foto pixabay.com

Moravu a Slezsko zasáhnou dnes velmi silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí. V přívalových deštích může napršet až 50 milimetrů, v bouřkách bude navíc vát silný vítr.

Výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí před bouřkami vydali meteorologové pro celý Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj a pro většinu Olomouckého kraje, nikoli však pro oblast Jeseníků. Tato výstraha platí dnes až do osmnácti hodin.

Kromě přívalových dešťů, při kterých může spadnout kolem 50 milimetrů srážek, bude silně foukat, v nárazech bude mít vítr rychlost kolem 90 kilometrů za hodinu. Hrozí proto vytopení sklepů, ale i pády stromů, hrozí úrazy poletujícími předměty a také bleskem.

Netěšme se. Duben budeme trávit za kamny

ilustrační foto pixabay.com

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pravidelný měsíční výhled počasí. Pro ty, kteří se těšili na teplé jarní počasí, ale nepřinesl dobré zprávy.

Zbytek dubna a začátek května totiž budou podle meteorologů chladnější a také o něco deštivější než bývá běžně. V prvním dubnovém týdnu (5.4.-11.4.) můžeme očekávat podprůměrné teploty, které se budou pohybovat maximálně kolem 9 °C. Co se týče srážek, tak bude pršet více než je v tuto dobu běžné.

Druhý týden (12.4.-18.4) bude o něco teplejší. Teploty budou atakovat hranici 12 stupňů a i pršet by mělo méně. Srážkově by měl být celý týden spíše průměrný.

Víkend bude mrazivý, noční teploty klesnou pod nulu

ilustrační foto

Česko čeká mrazivý víkend. Noční teploty mohou podle meteorologů dosáhnout místy až k minus deseti stupňům, nejchladnější bude neděle. 

V pátek republiku čeká proměnlivá velká oblačnost, chvilkově může svítit slunce, chvilkově bude zataženo, prakticky všude se sněhovými přeháňkami. Nejčetnější by měly být na horách, kde může napadnout od 10 do 15 centimetrů, v nížinách nejčastěji do 8 centimetrů. Nejnižší noční teploty budou dosahovat od 0 do minus 4 °C. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 1 až 5 stupňů. Vát bude slabý proměnlivý vítr a během dne mírný severní vítr.

Bude zima, bude mráz. Minimálně dva týdny

ilustrační foto ber

Máme před sebou nejchladnější období letošní zimy. Ledový vzduch z Arktidy bude posílat rtuť teploměru po ránu až k -20 stupňům. Oteplení se v dohledné době očekávat nedá, informovala meteoroložka Dagmar Honsová.

Arktický vzduch, který bude do Česka proudit od severovýchodu, srazí průměrné denní teploty. „V ranních minimech bude během týdne po ránu teplota klesat až k -20 stupňům, v odpoledních maximech nejčastěji naměříme -8 až -3 stupně. Ojediněle nejsou vyloučené ani tzv. arktické dny – tj. s teplotou pod -10 stupňům.

Po oteplení se prudce ochladí. Teploty klesnou až na -12 °C

ilustrační foto pixabay

Počasí na konci ledna bude jako na houpačce. Zatímco o víkendu se dočkáme přes den až 8 °C, oteplení si nebudeme užívat příliš dlouho. V následujících dnech se totiž rapidně ochladí a v noci teploty klesnou až na -12 °C.

"Za studenou frontou, která v sobotu přejde přes naše území k jihovýchodu, k nám začne proudit studený vzduch od severu. Ve druhé polovině příštího týdne bude do střední Evropy proudit kolem tlakové níže nad severozápadní Evropou teplejší a vlhčí vzduch od západu,“ informoval na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bude zima, bude sníh

ilustrační foto pixabay.com

Nový týden přinese další sněhové přeháňky a oblačnou oblohu. Denní teploty budou v první polovině týdne nad nulou, na konci týdne se ochladí.

„Na konci pracovního týdne se může oblačnost protrhávat, a to se pak mohou noční teploty dostat výjimečně i k -10 stupňům,“ uvedl meteorolog Martin Tomáš. Nejvyšší denní teploty v týdnu vystoupají až k 7 stupňům na východě. Od čtvrtka budou teploty přes den klesat pod nulu.

V pondělí bylo převážně zataženo. Nejvyšší teploty se pohybovaly mezi 0 až 5 °C. 

Svatý Václav přiváží zimu, déšť a vítr

ilustrační foto pixabay.com

V pátek bude přes Česko postupovat vlnící se studená fronta a od severozápadu k nám začne proudit studený a vlhký vzduch, který srazí teploty až o 15 °C, nejvyšší odpolední teploty se budou zastavovat jen do 13 °C. Vydatné a trvalé srážky se srážkovými úhrny až kolem 40 mm/24 hodin očekáváme v pátek a v sobotu.

V pátek bude zataženo až oblačno, na většině území musíme počítat s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky. Noční teploty budou klesat na 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 13 až 17 °C, na východě až ke 20 °C. Foukat bude mírný, na východě území čerstvý severozápadní vítr s nárazy o rychlosti do 55 km/h.

Tropy pokračují. Přidají se k nim bouřky

ilustrační foto ber

Teploty nad tropickou třicítkou o uplynulém víkendu lidé naměřili na většině území Česka. Podobně teplé počasí má pokračovat i v tomto týdnu. K poměrně vysokým teplotám se v pondělí a úterý přidají bouřky. Naopak druhá polovina týdne má být slunečná.

V pondělí meteorologové ve své předpovědi očekávají jasno až polojasno, během dne až oblačno a zejména v Čechách přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty na většině území nepřesáhnou 31 stupňů, v severozápadní polovině Čech to může být až 33 stupňů.

Bouřky a přeháňky podle meteorologů přijdou i v úterý. Opět mohou být i silné. Teploty budou nadále poměrně vysoké –⁠ naměříme mezi 26 až 30 stupni. Vítr bude vát mírný, v bouřkách přechodně zesílí.

Prostějov zasáhly tropy

ilustrační foto pixabay.com

Předpovědi meteorologů se potvrdily i v Prostějově. Už po dva dny u nás teploty přesáhly 30 °C.

V pátek  v 17,31 hodin se teploměr v meteorologické stanici prostějovské hvězdárny vyšplhal na 32,3 °C, což je vůbec nejvyšší letošní naměřená teplota. V sobotu v 16,33 hodin pak dosáhl na 31,7 °C. Uvidíme, zda neděle překoná rekord. (ber)

 

Prostějov si užil tropického dne!

Ilustrační foto pixabay.com

Na 34,0 °C se v úterý v 17:29 hodin vyšplhala rtuť teploměru v meteorologické stanici prostějovské hvězdárny.

Jde o vůbec nejvyšší teplotu, jaká zde byla letos naměřena. Druhý nejteplejší letošní den byl 10. července, kdy v 15:48 hodin teploměr dosáhl na 31,8 °C. (ber)