věž

Hasiči trénovali záchranu z vyhlídkové věže. V Zoo Olomouc

Foto HZS ČR

Velmi netradiční pohled se v závěru minulého týdne naskytl návštěvníkům olomoucké zoologické zahrady, kteří mohli sledovat výcvik profesionálních hasičů – lezců na tamní vyhlídkové věži. Ti využili 32 metrů vysokou rozhlednu k výcviku vůbec poprvé.

Hasiči postupně během tří dnů za provozu vyhlídkové věže procvičili záchranu z výšky pomocí různých lezeckých technik. Vyzkoušeli lezení po konstrukci, postupové jištění, spouštění speciálních nosítek a jejich vytahování pomocí protiváhy.

 „Jde o prostředí, které je pro trénink našich lezeckých družstev naprosto ideální,“ vysvětlila mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová s tím, že hasiči by se na věž v rámci výcviku velmi rádi vrátili. (red)

Výstup na věž k výročí republiky

ilustrační foto internet

 

V pondělí se můžeme podívat na prostějovskou radniční věž. Prohlídky jsou po celý den v době od 9 do16 hodin.

Prohlídky se konají v 9, 10, 11, 13, 14 a 15 hodin a jsou zdarma,"uvedla mluvčí Magistrátu Jana Gáborová. Doufejme, že ti, kteří přijdou bez objednání, se k prohlídkám věže i krás Prostějova dostanou. (red)

Kam s tebou turisto? Letní atrakce jistí věž radnice nebo prohlídkové okruhy městem

ilustrační foto

Léto naplno vtrhlo do ulic města a s ním i otázka, zda má Prostějov turistům co nabídnout. Popravdě, míst, na které můžeme být právem hrdi je tu dostatek, otázkou ale je, jak se k nim výletníci dostanou. Zeptali jsme se mluvčí radnice Jany Gáborové.

Hlavním a už osvědčeným lákadlem je radniční věž. Poraďte lidem, kde se mohou hlásit o prohlídky?

Na prohlídky věže se mohou zájemci objednat na Regionálním informačním centru, v budově  zámku, což doporučujeme zejména pro organizované skupiny. Pro jednotlivce není přes prázdniny v zásadě nutné, aby se objednávali

Kolik lidí naráz se dá odbavit a jak dlouho prohlídka trvá?

Maximální počet osob v rámci jedné prohlídky je dvanáct plus průvodkyně. Prohlídka trvá zhruba pět a čtyřicet až pět a padesát minut.

Prostějovská ODS by chtěla v čele vlády například exministra Pospíšila

ilustrační foto

Sestavování nové vlády teď hýbe politickým světem. Své si k situaci v pondělí večer řekli i členové ODS v Prostějově.

Podle předsedy ODS v Prostějově Miloslava Musila by zdejší občanští demokraté v čele nové vlády nejraději viděli některého z důvěryhodných politiků jejich strany. "Největší podporu měl mezi členy našeho širšího vedení na pondělní schůzi Jiří Pospíšil. Samozřejmě myslím eministra Pospíšila, který je známý posílením nezávisloti státních zástupců či přistřihnutím moci exekutorů," řekl PvNovinkám předseda Musil.