zimní plavání

OBRAZEM: Zimní plavci ukončili sezónu v Zářičí

Foto plavci

Oddíl DZP HANÁ Prostějov, z.s. uspořádal týden po velikonocích v sobotu 7. března plavecké závody na pískovně v Zářičí, kde zimní plavci z ČR, Slovenska, Polska a dalších zemí ukončili 24. kolem Českého poháru v zimním plavání svoji plaveckou sezónu. Již po osmnácté zorganizovali Hanáci „Vítání jara na Hané“. A opravdu už to bylo jarní počasí! Závod doprovázela rekordní účast závodníků.

 „V historii zimního plavání k nám ještě tolik plavců nepřijelo“, řekla předsedkyně oddílu, přemožitelka kanálu La-Manche a mistryně světa v zimním plavání z roku 2017 Dana Zbořilová. „Svědčí to buď o vyšším zájmu o tento sport, nebo se zimním plavcům u nás prostě líbí a rádi sem jezdí“, s úsměvem dodala šéfka pořádajícího oddílu.

Dana Zbořilová bodovala na Mistrovství světa v zimním plavání v Estonsku

ilustrační foto MMP

Přemožitelka kanálu La Manche, národní i mezinárodní šampionka v zimním plavání, prostějovská rodačka a nositelka Ceny města Prostějova 2016 Dana Zbořilová byla úspěšná při „MS IWSA, 450m a kratší Talin“ v Estonsku.

Členka TJ Haná Prostějov z oddílu zimního plavání získala v kategorii 450 metrů kraul v Talinu 3. místo. Gratulujeme! (red)

Kdo je Dana Zbořilová?

OBRAZEM: Do výpusti se vrhlo 82 plavců

Foto ber

Tradiční akce oddílu DZP Haná Prostějov Vánoční koupel se letos na Štědrý den konala už po čtyřiatřicáté. Do výpusti se vrhlo dvaaosmdesát otužilců.

"Byl bych rád, abychom letos překonali konečně tu stovku," přál si před začátkem akce moderátor Michal Mucha, který byl v případě nouze ochoten se do výpusti vrhnout také. Ani poměrně teplá voda 1,8 °C ale další plavce nepřilákala. Do studené vody se nakonec ponořil mimo tradičního účastníka, Boba Pácla, i otužilec s rokem narození 1939. Ten uvedl, že je saunař a teplota lázně mu naprosto vyhovuje. Do vody se vrhla i prostějovská otužilecká legenda Dana Zbořilová, tentokrát co by tučňák. Nechyběli ani tradiční účastníci, skupina Boratů.

Hanáci potřetí třetí!

ilustrační foto zimní plavání

Spolek Dálkového a zimního plavání Haná Prostějov se pod vedením mistryně světa a přemožitelky kanálu La Manche Dany Zbořilové nezalekl početní převahy soupeřů a již potřetí za sebou vybojoval třetí místo v soutěži družstev Českého poháru v zimním plavání.

Plavci, které si možná vybavíte z exhibic pořádaných pro prostějovskou veřejnost na Štědrý den, objedou tůru 25 závodů konaných po celou zimní sezónu. Od prvního, který se koná začátkem října v Punkevních jeskyních na Macoše, až po poslední plavaný v dubnu v Nové Pace.

Oddíl Dálkového zimního plavání TJ Haná Prostějov zve na závody

ilustrační foto

Prvního června se na Skašovském rybníku u Tovačova uskuteční 5. ročník Tovačovského maratonu. Závody v dálkovém plavání pořádá Oddíl DZP JT Haná Prostějov.

Pro zájemce je připraveno hned několik kategorií - 3km (dorost, dospělí, masters), 5km (dorost, dospělí, masters), 10km (dorost, dospělí, masters), 15km (dorost, dospělí, masters), 3km (starší žáci), 5km (starší žáci), 1km (mladší žáci), 3km (mladší žáci).

Prezentace je naplánována od 9 do 10 hodin, startovat se začne od 10,30 hodin.

Připraven je i doprovodný program, taneční vystoupení dětí z Tovačova a ukázky techniky SDH Tovačov. Děti jistě uvítají možnost zařádit si v pěně. (red)

Otužilci budou vítat jaro!

ilustrační foto

Už po šestnácté pořádá oddíl dálkového a zimního plavání TJ HANÁ Prostějov vítání jara v zimním plavání. Tentokrát ve spolupráci s obcí Zářičí a tamnějším SDH. Zároveň poslední závod v rámci Českého poháru v zimním plavání se bude konat 9. dubna v pískovně u Zářičí. Plavci se do vln vrhnou v pravé poledne.

„Závodu se zúčastní velké množství plaveckých elit a plaveckých osobností. Svoji účast přislíbilo mnoho přemožitelů kanálu La-Manche, mistrů republiky, ale i mistrů světa v zimním plavání,“ slibuje jeden z organizátorů Michal Mucha. Občerstvení pro plavce i neplavce je zajištěno. (red)

Prostějov má mistryni světa!

Foto Michal Mucha

Skvěle a až neuvěřitelně reprezentovala česká výprava svoji vlast, ale i svá města a oddíly na Mistrovství světa v zimním plavání v Rusku v Tyumenu. Mistrovství se konalo od 8.3. do 12.3. a čeští plavci a plavkyně zde předvedli, že se ledové sibiřské vody nebojí. Mezi nimi byla i Dana ZBOŘILOVÁ, přemožitelka kanálu La-Manche z roku 2001 a současná předsedkyně oddílu dálkového a zimního plavání TJ HANÁ Prostějov.

Do Tyumenu jelo reprezentovat Českou republiku celkem 10 plavců a plavkyň. Přičemž tohoto 10. Mistrovství světa v zimním plavání se zúčastnilo celkem 1264 plavců a plavkyň (800 mužů a 264 žen) ze 42 zemí světa. Teplota vody se pohybovala okolo 1°C. Venkovní teplota vzduchu byla okolo 7°C. Česká republika si ze Sibiře odvezla celkem 7 medailí. 2 zlaté, jednu stříbrnou a 4 bronzové. Celkově se naše země umístila na 7. místě, což je v té obrovské světové konkurenci velice krásné umístění. Můžeme říci, že se řadíme mezi velmoci v zimním plavání.

OBRAZEM: Do (ne) studených vln se vrhlo 92 plavců!

Fota ber

 

 

Vánoční stromek, pirát, Borati, dvorní dámy, rytíř i královna vstoupili ve středu v pravé poledne do vln mostkovické výpusti. Tři stupně teplá voda přilákala 92 plavců a stovky diváků. Akci už po pětadvacáté pořádal Oddíl dálkového a zimního plavání TJ Haná Prostějov.

"Nejmladšímu účastníkovi Martinu Šenkýřovi je pouhých deset let,"  uvedl komentátor Michal Mucha, který si zvolil kostým Santy. Divákům představil i novou královnu a současně novou předsedkyni oddílu Danu Zbořilovou. Známá prostějovská plavkyně je pokořitelkou kanálu La Manche. Jejím rytířem byl druhý z členů oddílu, který kanál přemohl, Luděk Coufal.

"Doufejme, že příští rok se nám podaří překonat hranici sta účastníků," dodal Mucha, který jménem plavců popřál divákům krásné svátky. (ber)

Zdravé tělo, vlídná mysl?!

Foto Jana K.

 

"Potkala jsem náhodně na pláži v Tovačově partičku příjemných a usměvaných lidiček. Voda byla jen necelých 5 stupňů, ale náležitě si to užívali", začínal e-mail zaslaný paní Janou K. 

"My v bundách a kulichách, protože foukal nepříjemný severáček, oni v plavkách s pohledem na zapadající slunce a průzračnou vodu. Pochvalovali si, jak si letošní zimu s koupáním užili. Stála jsem vedle a hned mi bylo teplo, shodila jsem kulicha, rozepla bundu - no asi ta energie, která z nich sálala. Jen jsem si sáhla do vody a řekla brrr! Tam by mě nikdo nedostal. Úsměvná byla věta, že když vyšli z vody a oblékali se zpět do mikin, tak se domlouvali, že půjdou na pivo a že doufají, že bude hezky vychlazené.

Hanáci ve Svratce bojovali o tituly v extrémních podmínkách

Na závodníky čekala voda o teplotě pouhý jeden stupeň

V sobotu 11. února 2012 uspořádal Brněnský plavecký klub FIDES Brno Mistrovství ČR v zimním plavání. Teplota vody 1°C pod přehradou napovídala, že závod bude extrémní. Mimo mistrovské závody se plaval i Český pohár.

„Nominace na toto mistrovství byla náročná. Takhle přísné a tvrdé podmínky má málokterý sport,“ poznamenala přemožitelka kanálu La Manche a dlouholetá členka oddílu dálkového a zimního plavání TJ Haná Prostějov Dana Zbořilová. Letošní mistrovství bylo opravdu hodně „výživné.“ Voda byla hodně ostrá. „Zatímco ráno klesla teplota na -12°C, v poledne, kdy šli plavci do vody, se teplota pohybovala na sluníčku -3°C, a to bylo dobře," dodal další z plavců Michal Mucha. Nebylo snad plavce, který by tvrdil, že dnešní plavání bylo příjemné. Většina si hrábla trochu víc na dno svých sil.