Jaterník léčí játra, žlučník i močový měchýř

Jaterník léčí játra, žlučník i močový měchýř
ilustrační foto

Jaterník podléška nebo také jaterník trojlaločnatý, vítá každé jaro překrásnými modrofialovými květy.  Najdeme jej převážně na stinných místech.  Jaterník je prvořadým lékem při tvrdnutí (cirhóze), zánětech (hepatitidě), zvětšení (hepatomegalii), rozpadu a slabé funkci jater (jaterní hypofunkce), pomáhá při všech nemocech tohoto důležitého orgánu. Můžeme ho používat i samostatně, vhodné je ho užívat s podobně účinkujícími rostlinami.

Většina bylinek na léčení jater prospívá i žlučníku, tak je tomu i u jaterníku. Rostlina zastavuje tvorbu žlučových kamenů a písku ve žlučníku a v žlučových cestách, léčí podrážděný žlučník a slezinu, slouží jako močopudný prostředek, doporučuje se na čištění krve z moči a prospívá i při některých nemocech močového měchýře.

Jaterník sbíráme koncem kvetení, když mu již vyrostly listy. Ty tvoří hlavní léčivou drogu (bylinu), ale když jsou ještě květy, sbírá se celá kvetoucí nať. Při sběru dávejte pozor na kořínky, abyste porost co nejméně poškodili.

Lidově se doporučují čerstvé listy jaterníku přikládat zevně na rány, což je v tomto případě velmi výhodné, neboť listy jsou k dispozici v době, kdy ještě většina rostlin neroste.

Čajová směs na různé obtíže s játry:

list jaterníku 5 (dílů), nať řepíku 5, kořen pampelišky 5, kořen čekanky 5, nať čubetu benediktu 5, nať třezalky 4, květ heřmánku 4, nať rozrazilu 4.

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme přikryté asi 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme dva až třikrát denně nalačno, 20-30 minut před jídlem. (ber)

Poslat nový komentář