Tip na výlet. Hrad Helfštýn

Tip na výlet. Hrad Helfštýn
Foto ber
Další fotky: 
Tip na výlet. Hrad Helfštýn
Tip na výlet. Hrad Helfštýn

V úterý otevřel opět své brány návštěvníkům hrad Helfštýn. Prohlídky hradu jsou vzhledem k aktuálním protiepidemickým opatřením možné zatím bez průvodců, ale i tak se máte na co těšit. Můžete obdivovat zrekonstruované torzo hradního paláce, které se po několika letech otevřelo návštěvníkům koncem srpna loňského roku. Ti si jej však stihli užít jen necelé dva měsíce, poté musel hrad opět zavřít.

„V úrovni přízemí mohou návštěvníci procházet deseti místnostmi, ve kterých najdou značné množství informačních panelů. Ty obsahují zajímavosti o dějinách hradu – ať už těch obecných či stavebních, dále jsou zde různé obrázky a samozřejmě nechybí ani panely věnované akcím, které neodmyslitelně patří k hradu, a to je kovářské fórum a Hefaiston. Zároveň jsou v přízemí instalovány expozice uměleckého kovářství a součástí expozic budou i archeologické artefakty. Díky speciálním konstrukcím a chodníčkům se z přízemí dostanou návštěvníci i do vyšších úrovní hradu a momentálně asi největší atraktivitou je vyhlídková plošina, ze které se dá kochat pohledem do údolí Moravské brány," uvádí kastelán Jan Lauro.

Impozantním místem je bezpochyby tzv. Rytířský sál, který skýtá prostor pro nejrůznější kulturní akce. V plánu je zatím i oblíbený Hefaiston, tedy mezinárodní setkání uměleckých kovářů. To by mělo proběhnout v srpnu, ale jelikož jde o akci, která vyžaduje několik měsíců příprav, bude nutné co nejdříve rozhodnout, jak to bude s letošním ročníkem.

Hrad je otevřený ve standardní otevírací době, tedy od úterý do neděle vždy od 9:00 do 17:00, od 1. května se pak návštěvní doba rozšíří do 18 hodin. Přístupné budou zatím pouze vnější prostory. "Vzhledem k omezenému provozu jsme pro návštěvníky snížili cenu vstupného, zároveň také upozorňujeme na povinnost mít v areálu hradu zakrytá ústa i nos respirátorem či jiným ochranným prostředkem," dodává mluvčí hradu Eva Lehnertová. O tom, jaká hygienická opatření je v areálu nutné dodržovat a jak je to aktuálně s provozem občerstvení či suvenýrů, se dočtete na webových stránkách hradu.

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn se nachází u obce Týn nad Bečvou, asi 3 km od Lipníka nad Bečvou, 15 km od Přerova a cca 35 km od Olomouce.

Helfštýn je jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě. Historie hradu sahá až do 13. století a jde o jednu z nejnavštěvovanějších památek Olomouckého kraje.

Na Helfštýně se vystřídalo několik panovnických rodů a docházelo zde k častým stavebním úpravám. Původní hrad byl jen v místech aktuálně nově zpřístupněného torza, ostatní níže položené stavby přibyly později.

V srpnu 1982 se v prostorách hradu poprvé konalo mezinárodní setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston.

V srpnu 2020 se návštěvníkům po téměř deseti letech opět zpřístupnilo torzo hradního paláce a díky unikátní rekonstrukci se tak mohou podívat do úrovní hradu, ve kterých se naposledy procházeli Ditrichštejnové. (ber)

Poslat nový komentář