Helfštýn

Tip na výlet. Hrad Helfštýn

Foto ber

V úterý otevřel opět své brány návštěvníkům hrad Helfštýn. Prohlídky hradu jsou vzhledem k aktuálním protiepidemickým opatřením možné zatím bez průvodců, ale i tak se máte na co těšit. Můžete obdivovat zrekonstruované torzo hradního paláce, které se po několika letech otevřelo návštěvníkům koncem srpna loňského roku. Ti si jej však stihli užít jen necelé dva měsíce, poté musel hrad opět zavřít.

„V úrovni přízemí mohou návštěvníci procházet deseti místnostmi, ve kterých najdou značné množství informačních panelů. Ty obsahují zajímavosti o dějinách hradu – ať už těch obecných či stavebních, dále jsou zde různé obrázky a samozřejmě nechybí ani panely věnované akcím, které neodmyslitelně patří k hradu, a to je kovářské fórum a Hefaiston. Zároveň jsou v přízemí instalovány expozice uměleckého kovářství a součástí expozic budou i archeologické artefakty.

Hlasujte v anketě Turistické novinky 2020. Třeba pro Zoo Olomouc či hrad Helfštýn

Foto kudyznudy.cz

Rok 2020 je z pohledu dovolených jiný než ty předchozí. Optimistickou zprávou jsou četné novinky v turistické nabídce regionů. Portál Kudy z nudy vybral 20 nejzajímavějších novinek.  Můžete si vybrat "favorita" pro další výlet a také hlasovat v anketě.

Domácí turistika letos přináší řadu nových možností.

Rytíři svatého grálu, šerm, templáři, historická hudba. Zajeďte na Helfštýn!

ilustrační foto plakát

Sobota a neděle 19. a 20. května patří hradě Helfštýn Festivalu vojenské historie. Jeho návštěvníci na něm během jednoho víkendu uvidí historické bojovníky, ale nechybí ani hudba, tanec a kejklíři. Festival nabízí dvě oddělené scény, které fungují souběžně. O zábavu se postarají špičkové spolky vojenské historie a profesionální šermířská uskupení. Návštěvníci se tak dnes mohou těšit například na slovanské bojovníky, rytíře svatého grálu či tepláře. 

Program celého víkendu není pouze o boji, organizátoři přichystali i historickou hudbu a tanec, které doplňují kejklíři. Po helfštýnském areálu se také bude pohybovat přes sto kostýmovaných účinkujících, takže bude možné nahlédnout i do života dobových řemeslníků a prostých lidí.

Akci pořádá spolek šermířů Adorea Olomouc ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově. (red)

 

Tip na dnešek: Velikonoce na Helfštýně

ilustrační foto Helfštýn

Pokud přemýšlíte, kam dnes zamířit, vydejte se na hrad Helfštýn. Máte možnost tam prožít Velikonoce. Tradiční jarmark s doprovodným programem začal na Velký pátek.

„Na hrad jsme pozvali patnáct řemeslníků, kteří návštěvníkům představují své umění. Každý tak může nahlédnout a vyzkoušet si, jak se zdobí kraslice nebo pletou pomlázky," přidal pozvání kastelán Jan Lauro. Na své si přijdou i ti nejmenší, třeba u představení loutkového divadla Studio bez kliky. (ber)

Na druhém nádvoří hradu Helfštýn došlo k popálení dvou osob

ilustrační foto ZZS OK

Posádky vrtulníku letecké zdravotnické záchranné služby a další posádka s lékařem výjezdového stanoviště v Hranicích zasahovaly u vážné události po požáru stánku s občerstvením na druhém nádvoří hradu Helfštýn. 

"Na místě byly nalezeny dvě zraněné osoby s popáleninami na končetinách a v obličeji. Zdravotníci pacientům na místě poskytnuli komplexní přednemocniční neodkladnou péči. Po ošetření a zajištění dýchací cest s napojením na umělou plicní ventilaci žena ve věku jednapadesáti let s popáleninami druhého až třetího stupně byla přepravena ve vážném stavu na popáleninové centrum FN v Ostravě.

Helfštýn láká na svátek kovářů!

ilustrační foto plakát

Svátek uměleckého kovářství oslavíme na hradě Helfštýn poslední srpnový víkend, tj. 27. - 28. srpna 2016. Letos proběhne již 35. ročník největší akce pořádané Muzeem Komenského v Přerově.

Těšit se můžete na stovky tvůrců pracujících s kovem, kteří na Helfštýn zavítají z celého světa. Loni bylo na hradě vystaveno přes 330 exponátů. „Věříme, že i v letošním roce se jejich celkový počet přehoupne přes 300. Všechna nádvoří se promění v galerii pod širým nebem, jejíž neopakovatelný obsah doplní řada komorních prací z kategorií šperky a zbraně, které představíme v tzv. H-studiu na III. Nádvoří,“ zvou pořadatelé.

Máte rádi vojenskou historii? Jeďte na Helfštýn!

ilustrační foto plakát

Máme pro vás další tip na tento víkend. Letošní šestý oficiální ročník festivalu vojenské historie, který se koná na hradě Helfštýn, totiž připadá na víkend 21. - 22. května 2015. Jako vždy se můžete těšit na špičku šermířských a vojenskohistorických spolků a sdružení, nabitý program a spoustu zážitků.

Projekt si klade za cíl připravit a uskutečnit akci zaměřenou na historii vojenství nejen olomouckého kraje s bohatým doprovodným programem; festival vojenské historie je koncipován tak, aby zaujal co nejširší publikum, zejména rodiny s dětmi. Na hradě budou k vidění v hlavním programu prestižní spolky a kluby vojenské historie a tzv. living-history, a to od dob římských až po první světovou válku. V doprovodném programu se objeví to nejlepší z šermířské scény ČR, kapely, divadla, sokolník, historická střelnice, historické hry pro děti, kejklíř atd.

Poválečná auta na dlani. Na Helfštýně

ilustrační foto plakát

Pod názvem Poválečná auta na dlani slavnostně odstartuje v sobotu 23. dubna ve 14 hodin sezónní výstava na hradě Helfštýn, zaměřená na vývoj aut z let 1945 až 1990. Prostor hradní galerie vyplní několik stovek modelů zapůjčených z unikátní soukromé sbírky jediného sběratele.

Největší prostor dostanou modely v měřítku 1 : 43, obsah výstavy doplní ukázky automobilů v měřítkách: 1 : 18, 1 : 24 i 1 : 87. K vidění budou také dobové reálie a fotografie kultovních vozů. Hradní prostory ozdobí nablýskaní zástupci evropských značek, amerických vozů, ale i ryze české výrobky.

Chcete se stát hradním pánem? Hrad Helfštýn hledá průvodce na sezónu

ilustrační foto helfstyn.cz

Hrad Helfštýn hledá nového průvodce/průvodkyni na sezónu 2016. Zájemce by měl být komunikativní, ovládat alespoň jeden světový jazyk a měl by rád pracovat s lidmi.

„Nabízíme práci na plný úvazek od 1. dubna do 30. září 2016 nebo práci v rozsahu do 300 hodin na základě dohody o pracovní činnosti v minimálním trvání čtyř týdnů,“informuje kastelán Jan Lauro. K práci nabízí i možnost ubytování a stravování v hradní restauraci.

Přijímací řízení sezónních průvodců se uskuteční na hradě Helfštýn v pondělí 21. března 2016.

Bližší informace naleznete na helfstyn.cz. (red)

 

Tip na víkend: Svátek uměleckého kovářství na hradě Helfštýn

ilustrační foto vylety-naplno.cz

 

Už 34. ročník Mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston se uskuteční ve dnech 28. - 30. srpna na hradě Helfštýn. Největší akce pořádané Muzeem Komenského v Přerově se zúčastní stovky tvůrců pracujících z kovem, kteří na Helfštýn zavítají z celého světa. Všechna nádvoří se promění v galerii pod širým nebem, jejíž neopakovatelný obsah doplní řada komorních prací z kategorií šperky a zbraně.

Jedinečnou atmosféru prodchne vůně uhlí, symfonie zvonivých kovadlin a hypnotický žár plamenů výhní, na kterých se bude pracovat po celou dobu trvání setkání. Živá tvorba bude probíhat na louce před hradem, v historické hradní kovárně a na přilehlých pracovištích Kravařského nádvoří.

Program doplní hudební vystoupení na II. nádvoří, soutěže a rozsáhlý jarmark řemeslných výrobků na louce pod hradem. A milovníci jazzu se mohou těšit na jedinečného Laca Decziho a jeho Celulu.