Helfštýn

Tip na víkend. XIII. ročník Festivalu vojenské historie na hradě Helfštýn

Ilustrační foto helfstyn.cz

V sobotu 20. a neděli 21. května se v době od 9.30 do 18 hodin koná na hradě Helfštýn, v Týně nad Bečvou přehlídka skupin historického šermu.

Šermíři z různých období válečných dějin se opět po roce vrací na středověký hrad Helfštýn. Projekt si klade za cíl připravit a uskutečnit akci zaměřenou na historii vojenství nejen olomouckého kraje s bohatým doprovodným programem. Festival vojenské historie je připraven tak, aby zaujal co nejširší publikum, zejména rodiny s dětmi. Na hradě budou k vidění v hlavním programu prestižní spolky a kluby vojenské historie a tzv. Living-history, a to od dob římských až po první světovou válku.

Kasteláni hodnotí uplynulou sezónu. Do Čech pod Kosířem zavítalo 34 tisíc návštěvníků

Ilustrační foto ZČpK

Po dvou covidových letech mohly vloni památky v regionu konečně rozjet naplno turistickou sezónu. Z pohledu hradu Helfštýn i zámků v Čechách pod Kosířem a v Úsově byl minulý rok úspěšný, což se odrazilo především na návštěvnosti. Do všech tří zmiňovaných míst investuje Olomoucký kraj prostřednictvím svých příspěvkových organizací.

Zámek v Čechách pod Kosířem přivítal více než 34 tisíc návštěvníků. Do přilehlého zámeckého parku pak vyrazilo odhadem 150 tisíc lidí. „Prohlídkové trasy se těšily značnému zájmu, na zámeckém okruhu návštěvníky lákala novinka v podobě zapůjčeného posledního velkého díla od Josefa Mánesa s názvem Utonulý,“ řekl kastelán Martin Váňa.

Tip na sobotu. Novoroční výstup na hrad Helfštýn

ilustrační foto Helfštýn

Termín tradičního novoročního výstupu na hrad Helfštýn na Přerovsku připadá v roce 2022 na sobotu 8. ledna. Zájemci o tuto tradici nepřijdou. Brány Helfštýna budou v tento den pro veřejnost otevřeny.

"Půjde o 44. ročník Novoročního výstupu, loni se kvůli mimořádným opatřením neuskutečnil. Akce bude kvůli současné situaci probíhat pouze ve venkovních prostorách nádvoří, interiéry zůstanou uzavřené. Týkat se to bude také torza hradního paláce," řekl kastelán hradu Jan Lauro. Při novoročním výstupu určila správa hradu jednotné vstupné 20 korun. Helfštýnská nádvoří si budou moct zájemci projít v sobotu od 8 do 15 hodin.

Rekonstrukci hradu Helfštýn ocenila mezinárodní porota architektů. Prvním místem

ilustrační foto

Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2021 získala obnova paláce na hradě Helfštýn olomouckého atelieru-r. Již šestý ročník soutěže vyhlásila Česká komora architektů.

„Rekonstrukce hradního paláce se v letošním roce dočkala hned několika ocenění, ovšem to z rukou mezinárodní poroty určitě potěší nejvíc. Gratuluji atelieru-r a Muzeu Komenského v Přerově, které má hrad Helfštýn ve své péči. Mimochodem, památka je přístupná i v listopadu, tak nám pomozte překročit stotisícovou hranici návštěvnosti,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro kulturu.

Tip na výlet. Hrad Helfštýn

Foto ber

V úterý otevřel opět své brány návštěvníkům hrad Helfštýn. Prohlídky hradu jsou vzhledem k aktuálním protiepidemickým opatřením možné zatím bez průvodců, ale i tak se máte na co těšit. Můžete obdivovat zrekonstruované torzo hradního paláce, které se po několika letech otevřelo návštěvníkům koncem srpna loňského roku. Ti si jej však stihli užít jen necelé dva měsíce, poté musel hrad opět zavřít.

„V úrovni přízemí mohou návštěvníci procházet deseti místnostmi, ve kterých najdou značné množství informačních panelů. Ty obsahují zajímavosti o dějinách hradu – ať už těch obecných či stavebních, dále jsou zde různé obrázky a samozřejmě nechybí ani panely věnované akcím, které neodmyslitelně patří k hradu, a to je kovářské fórum a Hefaiston. Zároveň jsou v přízemí instalovány expozice uměleckého kovářství a součástí expozic budou i archeologické artefakty.

Hlasujte v anketě Turistické novinky 2020. Třeba pro Zoo Olomouc či hrad Helfštýn

Foto kudyznudy.cz

Rok 2020 je z pohledu dovolených jiný než ty předchozí. Optimistickou zprávou jsou četné novinky v turistické nabídce regionů. Portál Kudy z nudy vybral 20 nejzajímavějších novinek.  Můžete si vybrat "favorita" pro další výlet a také hlasovat v anketě.

Domácí turistika letos přináší řadu nových možností.

Rytíři svatého grálu, šerm, templáři, historická hudba. Zajeďte na Helfštýn!

ilustrační foto plakát

Sobota a neděle 19. a 20. května patří hradě Helfštýn Festivalu vojenské historie. Jeho návštěvníci na něm během jednoho víkendu uvidí historické bojovníky, ale nechybí ani hudba, tanec a kejklíři. Festival nabízí dvě oddělené scény, které fungují souběžně. O zábavu se postarají špičkové spolky vojenské historie a profesionální šermířská uskupení. Návštěvníci se tak dnes mohou těšit například na slovanské bojovníky, rytíře svatého grálu či tepláře. 

Program celého víkendu není pouze o boji, organizátoři přichystali i historickou hudbu a tanec, které doplňují kejklíři. Po helfštýnském areálu se také bude pohybovat přes sto kostýmovaných účinkujících, takže bude možné nahlédnout i do života dobových řemeslníků a prostých lidí.

Akci pořádá spolek šermířů Adorea Olomouc ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově. (red)

 

Tip na dnešek: Velikonoce na Helfštýně

ilustrační foto Helfštýn

Pokud přemýšlíte, kam dnes zamířit, vydejte se na hrad Helfštýn. Máte možnost tam prožít Velikonoce. Tradiční jarmark s doprovodným programem začal na Velký pátek.

„Na hrad jsme pozvali patnáct řemeslníků, kteří návštěvníkům představují své umění. Každý tak může nahlédnout a vyzkoušet si, jak se zdobí kraslice nebo pletou pomlázky," přidal pozvání kastelán Jan Lauro. Na své si přijdou i ti nejmenší, třeba u představení loutkového divadla Studio bez kliky. (ber)

Na druhém nádvoří hradu Helfštýn došlo k popálení dvou osob

ilustrační foto ZZS OK

Posádky vrtulníku letecké zdravotnické záchranné služby a další posádka s lékařem výjezdového stanoviště v Hranicích zasahovaly u vážné události po požáru stánku s občerstvením na druhém nádvoří hradu Helfštýn. 

"Na místě byly nalezeny dvě zraněné osoby s popáleninami na končetinách a v obličeji. Zdravotníci pacientům na místě poskytnuli komplexní přednemocniční neodkladnou péči. Po ošetření a zajištění dýchací cest s napojením na umělou plicní ventilaci žena ve věku jednapadesáti let s popáleninami druhého až třetího stupně byla přepravena ve vážném stavu na popáleninové centrum FN v Ostravě.

Helfštýn láká na svátek kovářů!

ilustrační foto plakát

Svátek uměleckého kovářství oslavíme na hradě Helfštýn poslední srpnový víkend, tj. 27. - 28. srpna 2016. Letos proběhne již 35. ročník největší akce pořádané Muzeem Komenského v Přerově.

Těšit se můžete na stovky tvůrců pracujících s kovem, kteří na Helfštýn zavítají z celého světa. Loni bylo na hradě vystaveno přes 330 exponátů. „Věříme, že i v letošním roce se jejich celkový počet přehoupne přes 300. Všechna nádvoří se promění v galerii pod širým nebem, jejíž neopakovatelný obsah doplní řada komorních prací z kategorií šperky a zbraně, které představíme v tzv. H-studiu na III. Nádvoří,“ zvou pořadatelé.