vojenská historie

Vojenská historie na zámku v Plumlově bavila. Nejen děti

Foto ber

Spousta zbraní, nejrůznějšího armádního vybavení, Čechoslováci, Rusové, Němci a Američani v dobových vojenských uniformách, vojáci římské legie, armádní psi a k tomu zajímavé soutěže. Dětský den, který na plumlovském zámku tradičně pořádal Klub vojenské historie Litava, přivábil v sobotu stovky návštěvníků.

„Mě se nejvíc líbilo, když jsem mohl bojovat s Římany,“ hlásil sedmiletý Honzík z Prostějova, který spolu s maminkou poctivě obešel všech šestnáct stanovišť.   Velitel Římanů, kteří podle jeho slov reprezentují dobou římskou za vlády císaře Marca Ulpia Traiana, je profesí policistou. Jelikož jsou pro něj římské legie srdeční záležitostí, které propadl už v roce 2008, změnil si i jméno. „V občanském průkazu mám zapsáno Titus Antonius,“ smál se. Vojáci si svou výstroj a výzbroj většinou vyrábí sami, některé věci jsou dělány na zakázku.

Tip na sobotu. Den s kluby vojenské historie na zámku Plumlov

Foto FB KVH Litava

Klub vojenské historie Litava, z.s. a zámek Plumlov zvou širokou veřejnost na Dětský den s kluby vojenské historie. Uskuteční se v sobotu 27. května na nádvoří a ve sklepení zámku Plumlov.

Program se rozjede v 9 hodin a potrvá do 17 hodin. Mimo nejrůznějších ukázek z minulosti vojenství jsou na programu soutěže pro děti.  Vstup na akci je VOLNÝ! (red)

Tip na víkend. XIII. ročník Festivalu vojenské historie na hradě Helfštýn

Ilustrační foto helfstyn.cz

V sobotu 20. a neděli 21. května se v době od 9.30 do 18 hodin koná na hradě Helfštýn, v Týně nad Bečvou přehlídka skupin historického šermu.

Šermíři z různých období válečných dějin se opět po roce vrací na středověký hrad Helfštýn. Projekt si klade za cíl připravit a uskutečnit akci zaměřenou na historii vojenství nejen olomouckého kraje s bohatým doprovodným programem. Festival vojenské historie je připraven tak, aby zaujal co nejširší publikum, zejména rodiny s dětmi. Na hradě budou k vidění v hlavním programu prestižní spolky a kluby vojenské historie a tzv. Living-history, a to od dob římských až po první světovou válku.

Tip na výlet. Poslední prázdninový týden je v Olomouci ve znamení vojenské historie

Foto Olomouc.eu

Týden vojenské historie je název zbrusu nové aktivity, která bude skutečně plná vojenské historie Olomouce. „Poslední srpnový týden ukáže, že Olomouc je nejen zemskou a církevní metropolí a nejstarším moravským univerzitním centrem, ale i bývalou hlavní říšskou pevností a významným posádkovým městem. Během týdne se lidé dostanou na místa, která zatím viděl jen málokdo,“ láká na akci náměstkyně primátora Markéta Záleská. Největším lákadlem budou otevřené forty a hlavně téměř neznámé podzemí z časů bastionové pevnosti.

Vše začíná už v sobotu a neděli 20. a 21. srpna. Otevírá se šest fortů a Korunní pevnůstka, jejichž návštěvu zájemcům usnadní speciální autobusová linka, která pojede v sobotu a neděli (přesný jízdní řád najdete na webu akce). Během prvního víkendu se uskuteční i komentované vycházky po „nenápadných stopách vojenské historie“ s historikem Zdeňkem Zemanem. Ten nabízí dvě trasy a provázet jimi bude o víkendu 20. až 21. srpna i v následující pátek a sobotu 26. a 27. srpna. Na vycházky není nutná rezervace a účast je bezplatná.