Pochutnejte si na plevelech. Kopřiva dvoudomá

Pochutnejte si na plevelech. Kopřiva dvoudomá
ilustrační foto
Další fotky: 
Pochutnejte si na plevelech. Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá bývala dříve jídána z nouze, dnes jako příjemné zpestření jarního jídelníčku. Kopřiva nic nestojí, pokrmy s ní jsou pikantní a je velmi zdravá.

Na sběr kopřivy dvoudomé se vypravíme s košíkem a rukavicemi, křehké ostny na lodyze i listech kopřivy žahají. Sbíráme mladé světlezelené rostliny, a pouze v místech, o nichž máme jistotu, že nejsou znečištěna. Pro kuchyňské účely trháme nekvetoucí vršek nati.

Nasbírané kopřivy vysypeme nejlépe do dřezu a spaříme je horkou vodou. Dále z nich vybereme nežádoucí rostlinné příměsi, a nakonec řádně kopřivy propereme. Vybíráme menší svazečky kopřivy, odkrojíme silnější stonky (ty můžeme později svařit jako zálivku na kvítka, nebo odvar pít jako čaj či si jím opláchnout vlasy). Kopřivy krátce povaříme. Vodu slijeme (přidáme k odvaru ze stonků). Tím kopřivy zbavíme intenzívní chuti a vůně, která ve větším množství nemusí být někomu příjemná. S uvařenou kopřivou pracujeme dále jako například se špenátem.

Kopřiva ala špenát. Asi dva litry kopřiv omyjeme, svaříme a rozmixujeme (stačí i ručním mixerem). Na oleji osmahneme cibuli, přidáme kopřivy, chvíli dusíme (je-li třeba, trochu podlijeme vývarem nebo vodou). Do protlaku vmícháme dvě vejce, několik rozetřených stroužků česneku, sůl, trochu pepře a hrst čerstvé strouhanky (odebere přebytečnou vodu). Podáváme jako špenát – s brambory, bramborovými knedlíky a nějakým kouskem dobrého masa.

Syrové nespařené kopřivy přidáváme do polévek (bramborová, zeleninová), několik hrstí nasekaných syrových kopřiv můžeme přidat do bramboráků (zvednou jejich nutriční hodnotu, odlehčí je a bramboráky dostanou pikantní chuť), nadrobno nasekané přidáváme do noků (buď noky do polévky nebo jako příloha). Sekané kopřivy obmění chuť karbanátků (z masa, zeleniny, ale zejména z obilnin – pohanka) a zapékaných masových fáší. Klasikou je přidávat kopřivy do nádivky z vajec, bílého pečiva a uzeného masa, což je sice velikonoční pokrm, ale chutná i koncem jara. Nesnědené kopřivy nasušíme na zimní období. Vaříme z nich čaj nebo si jimi oplachujeme vlasy. (ber)

Poslat nový komentář