betlémské světlo

Betlémské světlo dorazilo do Česka. Příští týden ho skauti přivezou i do Prostějova

ilustrační foto betlemskesvetlo.cz

Betlémské světlo přivezli čeští skauti z Vídně 10. prosince. Moderní symbol Vánoc dorazil do Česka už po čtyřiatřicáté. Sedmnáctého prosince ho pak dobrovolní skautští kurýři rozvezou vlaky po celé zemi. Od tohoto dne bude k dispozici na celé řadě lokálních akcí. V Prostějově bude k mání 23.12. 

Cestu z Betléma do Vídně absolvoval plamínek letecky. Desátého prosince ho pak rakouští skauti předali skautským delegacím z celé Evropy ve vídeňském kostele Neuottakring při ekumenické bohoslužbě. Odsud čeští skauti dovezli Betlémské světlo do Brna vlakem RJ 370 Vindobona. V neděli skauti plamínek slavnostně předali biskupovi v katedrále sv. Petra a Pavla, kde se  uskutečnila slavnostní mše.  

Betlémské světlo je v Česku. V Prostějově bude 18. prosince

ilustrační foto Betlémské světlo

Plamínek, který je pro mnohé již neodmyslitelnou součástí Vánoc, převzali čeští skauti od těch rakouských v neděli 12. prosince. V sobotu 18. prosince ho pak rozvezou po celém Česku.

„Betlémské světlo je předvánoční služba skautů a skautek společnosti. Je symbolem míru, naděje a přátelství, zároveň také v tomto často hektickém období lidem připomíná, že ty nejdůležitější věci jsou křehké a vyžadují naši pozornost,” uvádí mluvčí Betlémského světla Zuzana Hrbková.

I letos bude možnost si Vánoce prozářit plamínkem z Betléma

ilustrační foto Skauti Prostějov

Současná epidemiologická situace nám činnost zkomplikovala a chvíli to i vypadalo, že skauti nebudou mít možnost plamínek zajistit. Naštěstí Betlémské světlo získalo od ministerstva zdravotnictví status schválené hromadné akce a při plném respektu k protiepidemickým opatřením tak skautky a skauti i letos roznesou tento vánoční symbol naděje a sounáležitosti po celé zemi.

Kvůli nejasnostem a zákazu akcí s dětmi nebylo letos v Prostějově zorganizováno tradiční rozdávání Betlémského světla na náměstí TGM. Jako náhradu budou prostějovští skauti ale betlémské světlo rozdávat v klubovně na Sokolské 30 ve středu 23. prosince od 17:00 do 18:00 hodin. (Text Skauti Prostějov)

Betlémské světlo bude i v Prostějově

ilustrační foto

Betlémské světlo, nebo také Světlo přátelství, je plamínek, který každoročně putuje z betlémské jeskyně, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, po celé Evropě již od roku 1986. Po republice se pak světlo rozváží díky Českým drahám třetí adventní sobotu – přijít si pro něj můžete na nádraží, náměstí, do kostelů nebo třeba i k sousedovi. Motto letošního ročníku Betlémského světla zní Mír potřebuje rozmanitost – společně pro tolerantní společnost.

Do Prostějova dorazí Betlémské světlo v neděli 16. prosince 2018 v 8.33 hodin rychlíkem R 919 z Brna. Na rozdávání Betlémského světla v Prostějově se tradičně podílejí všechna prostějovská skautská střediska: středisko Děti přírody Prostějov, středisko Pelikáni Prostějov a středisko Járy Kaštila Prostějov.

OBRAZEM: Příjezd a rozdávání betlémského světla

Foto Skauti Prostějov

Jak jsme již informovali, dnes ráno přivezli brněnští skauti, kteří vyzvedli betlémské světlo ve Vídni, do Prostějova.

Prostějovské oddíly skautů se střídali od deváté ranní do poledne v blízkosti betléma a světlo rozdávali. Donesli jste si domů též? (red)

Nezapomeňte! Skauti rozdávají betlémské světlo!

Foto čtenář

Právě dnes dorazilo z Brna vlakem v devět hodin betlémské světlo. Prostějovští skauti jej vyzvedli a právě nyní již stojí jako každým rokem v blízkosti vyřezávaného betléma a světlo rozdávají.

Světlo si můžete vyzvednout až do dvanácté hodiny. (red)

Obrazem: Betlémské světlo vítaly ve městě Světlušky a Proměny

Foto ber

Dnes dopoledne patřilo prostějovské hlavní náměstí Betlémskému světlu. Spolu s pěveckým sborem Proměny ho na cestu do domácností doprovodily Světlušky.

Desítky lidí si odnášely domů chvějivý plamínek poselství lásky, který Betlémské světlo symbolizuje. "Vždycky se na to moc těšíme, je to krásné. Proměny zpívají famózně a ve spojení s dětmi to prostě nemá chybu. Teď jen doufáme, že než dojedeme domů, světýlko nám nezhasne, jak se to stalo vloni," nechala se slyšet Marie Hamplová.

Není bez zajímavosti, že Proměny už dnes myslí na posily. Pokud si prohlédnete galerii, objevíte nastávající členku, která projevila mimo jiné i výjimečné taneční schopnosti. Tak krásné svátky, se světýlkem i bez něj. (ber)

V sobotu se bude rozdávat Betlémské světlo! Do domovů je doprovodí světlušky a Proměny

ilustrační foto plakátek

Jedinečné hudební spojení pěveckého sboru Proměny a skautského roje světlušek ze střediska Děti přírody v Prostějově bude k slyšení v sobotu 17. prosince 2016 od 11 hodin na náměstí T. G. Masaryka u vánočního stromku.

Betlémské světlo pro Vás skauti u stromečku rozdávají celé dopoledne! (red)

Skautky a skauti přivezou Betlémské světlo 17. prosince

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Betlémské světlo, symbol míru a přátelství, skauti a skautky do Česka přivezou i tento rok už 10. prosince z Vídně, aby ho následující sobotu 17. prosince vlaky rozvezli do všech koutů republiky. 

Na mnoha místních akcích si jej budou moci lidé připálit a odnést do svých domovů. V Prostějově jej skauti veřejnosti nabídnou v sobotu 17. prosince  dopoledne.

Plamínek putuje z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy. Letos se tak stane v sobotu 10. prosince v kostele syrské pravoslavné církve Mor Ephrem na náměstí Stefan‐Fadinger‐Platz. V pátek 16. prosince v 15 hodin světlo převezmou od skautů a skautek v pražské katedrále sv. Víta, Václava a&nbsp

OBRAZEM: Betlémské světlo je v Prostějově, doprovodil ho sborový zpěv

Foto ber

V sobotu dopoledne připutovalo do Prostějova betlémské světlo. Zájemci si pro něj mohli dojít na náměstí TGM přímo k betlému, kde je celé dopoledne, od deváté ranní do dvanácté rozdávali prostějovští skauti.

Na cestu do prostějovských domovů světýlkům zazpívaly Proměny a skautské Světlušky. Ty posléze světýlka rozdávaly zájemcům. "Je to krásná tradice a to zpívání je bonus. Doufám, že i letos nám světýlko vydrží až do Štědrého dne," nechala se slyšet paní Eva. (ber)