Čubernice

Čubernice vítá jaro. Mávají první koniklece

Foto ber

Do fialového hávu se pomalu halí stráně Čubernice. Rozkvétají zde první koniklece velkokvěté.

Přírodní památka Čubernice se nachází necelý kilometr severně od Plumlovské přehrady na strmém skalnatém svahu, a zahrnuje i travnaté návrší kolem kóty 332 m n. m. Toto chráněné území je v regionu zcela výjimečné. Od roku 1952 je lokalita vyhlášena jako zvláště chráněné území. Určitě stojí za návštěvu. (ber)

Čubernice vítá jaro. Mávají sněženky a první koniklece

Foto ber

Do fialového hávu se pomalu halí stráně Čubernice. Rozkvétají zde první koniklece velkokvěté, kterým dělají společnost bělounké sněženky. 

Přírodní památka Čubernice se nachází necelý kilometr severně od Plumlovské přehrady na strmém skalnatém svahu a zahrnuje i travnaté návrší kolem kóty 332 m n. m. Toto chráněné území je v regionu zcela výjimečné. Od roku 1952 je lokalita vyhlášena jako zvláště chráněné území. Určitě stojí za návštěvu. (ber)

OBRAZEM: Čubernice zmizela

Foto ber

Bývalé rekreační středisko OP a posléze motel Čubernice u Plumlovské přehrady je definitivně minulostí.

Před lety byla vyhledávanou lokalitou, dlouho čekala na svou další šanci. Tu už nikdy nedostane, tedy nikoli v původní podobě. (ber) 

Čubernice vítá jaro. Mávají sněženky a koniklece

Foto ber

Do fialového hávu se pomalu halí stráně Čubernice. Rozkvétají zde první koniklece velkokvěté, kterým dělají společnost bělounké sněženky.

Přírodní památka Čubernice se nachází necelý kilometr severně od Plumlovské přehrady na strmém skalnatém svahu a zahrnuje i travnaté návrší kolem kóty 332 m n. m. Toto chráněné území je v regionu zcela výjimečné. Podobný biotop stejné velikosti - 1,2 hektaru  a teplomilnou vegetací bychom v širším okolí Prostějova hledali jen těžko. Od roku 1952 je lokalita vyhlášena jako zvláště chráněné území. (ber)

OBRAZEM: Příroda si bere zpět, co člověk opustil

Foto Jiří Pospíšil

Náš pravidelný dopisovatel, fotograf a kameraman, Jiří Pospíšil, zaslal do redakčního e-mailu spousty fotografií i video ze své návštěvy na Čubernici. Napsal k zaslaným materiálům následující:

Hotel Čubernice, dříve krásná a slavná dominanta svého okolí. Pořádaly se zde večírky, svatby, jezdily sem školy v přírodě. Součastným vlastníkem objektu je společnost M.B.S. Mini Brewery Systém. Společnost zatím neprozradila, k jakému účelu bude objekt Hotelu Čubernice sloužit. Doufejme, že bude mít tolik štěstí, jako Hotel Zlechov. Čubernice je přírodní památkou, najdeme ji jižně od obce Ohrozim, na okraji chatové osady u severního okraje městečka Plumluv. Toto území bylo vyhlášeno přírodní památkou v roce 1952, zaujímá rozlohu 1,2 hektaru a je v nadmořské výšce 286 - 332 m.

OBRAZEM: Čubernice chátrá dál

Foto ber

Bývalé rekreační středisko OP a posléze motel Čubernice u Plumlovské přehrady je dnes v dezolátním stavu. Před lety byl vyhledávanou lokalitou, už dlouho čeká na svou další šanci. 

Rozebrané chatky, pozemek s absencí kusů plotu, smetiště, na které místní odkládají stavební i zahradní odpad. Rozbitá okna, střecha, smutně vrzající kolotoč. To je pohled na areál, který před léty hojně navštěvovali nejen lidé z prostějovského regionu. "Když tady správcovali manželé Vykopalovi, chodili jsme sem na obědy každou neděli. Paní byla skvělá kuchařka, bylo zde krásně. Škoda," posteskl si jeden z pravidelných návštěvníků Ladislav Dostál. Areál vlastní společnost M.B.S. Mini Brewery System s.r.o.

Tabule na Čubernici je na zemi. Vítr nebo vandalové?

Foto čtenář

"Ochránci přírody nebudou mít radost! Na Čubernici někdo shodil tabuli, která informuje o zajímavých rostlinách v této lokalitě z dřevěného rámu," připsala k fotografii čtenářka Jarmila.

"Byl to silný vítr z minulého týdne nebo vandal? Chtěla bych věřit, že lidé to nebyli," dodala. (red)