korunovační klenoty

Tip na výlet: Vlastivědné muzeum Olomouc nabízí korunovační klenoty

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Výstava korunovačních klenotů patří k největším lákadlům, které aktuálně nabízí Vlastivědné muzeum. To má po pauze, vynucení vládními opatřeními, opět otevřeno. K vidění je, kromě přesných replik Svatováclavské koruny, žezla a jablka, i svatováclavský meč či husitské zbraně.

Mistrovské repliky korunovačních klenotů v kompletní sestavě. To jsou hlavní exponáty výstavy české korunovační klenoty na dosah, která byla znovu otevřena. Výstava toho ale nabízí mnohem více. "Máme tu i repliky původního gotického žezla a jablka, které jsou uloženy ve Vídni," zmínil ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.

Výstava se také věnuje příběhu 22 korunovaných panovníků, které doplní i další exponáty jako je kopie Pražského Jezulátka s kopií šatiček vyšívaných Marií Terezií, replika Řádu zlatého rouna a mnoho dalšího. (ber)

Na korunovační klenoty se můžete podívat on-line, vzkazuje olomoucké muzeum

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Vlastivědné muzeum Olomouc je sice zavřené, ale přes muzejní Facebook, Instagram a webové stránky přenáší několik aktuálních výstav. Začíná se s výstavou korunovačních klenotů, která měla být původně představena veřejnosti v polovině října.

O výrobu mistrovských replik českých korunovačních klenotů se postaral proslulý český zlatník a výtvarník Jiří Urban. Jeho ceněná díla najdeme po celém světě. Navrhoval a realizoval kříž pro papeže Jana Pavla II., šperky pro Její Veličenstvo, anglickou královnu Alžbětu II. nebo kopii císařské koruny Svaté říše římské, kterou můžete obdivovat na hradě Karlštejně a o její výrobě vznikl i dokument v produkci ČT.