krokodýl

Máme pět krokodýlích kluků, hlásí ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

V zoologické zahradě Olomouc určovali pohlaví pěti mláďat krokodýlů čelnatých (Osteolaemus tetraspis) vylíhnutých v září roku 2020. Při poslední kontrole ještě zdaleka nebylo nic jasné, protože do určitého věku krokodýla se penis od klitorisu dá rozpoznat jen stěží, pohlavnímu orgánu v té době se přezdívá kliteropenis. Mláďata však již výrazně povyrostla a šance na úspěch se zvýšily.

„Tentokrát se k nám přidala i legenda české zoologie a teraristiky, emeritní ředitel ZOO Jihlava, Vladislav Jiroušek. Postačil rychlý pohmat v kloace krokodýlů a nyní už víme, že máme v zoo pět samců. Při odchytu jsme je změřili a zvážili. Délka se pohybuje mezi 91 a 103,5 cm, váha od 3 do 4,3 kg,“ uvádí kurátor plazů a ptáků Jan Kirner. Otcem těchto odrostlejších mláďat byl samec, který pobýval v ZOO Olomouc 28 let. Potomky zplodil ještě před svým úhynem v roce 2020. Samice začala mláďata již vyhánět, proto je oddělená a pět krokodýlů zanedlouho zamíří do jiných zoo.

V ZOO Olomouc kontrolovali krokodýlí dorostence

Foto ZOO Olomouc

V olomoucké ZOO proběhla opětovná kontrola hmotnosti a růstu téměř rok a půl starých krokodýlů čelnatých, spojená s jejich odchytem. Tomuto procesu předcházelo nutné oddělení samice. Ačkoli se nejedná o velký druh krokodýla, je obezřetnost na místě.

„Chovatel Filip Vařeka, vyzbrojen sítí a letně vyhlížejícím outfitem, se zanořil do vodní nádrže, kde bez větších obtíží postupně odchytil všechna mláďata. Ta jsme následně změřili, zvážili a načetli jejich čipy. Největší z mláďat mělo 82 cm a 2060 g, naopak nejmenší 71 cm a 1279 g. Rozdíly v růstu jsou tak poměrně markantní a na první pohled patrné. Krátce po vylíhnutí vážili malí krokodýlci od 66–94 g a měřili okolo 30 cm. Hmotnost se jim tak za dobu jejich dosavadního života zvětšila skoro 21x a délka až téměř 3x.

V olomoucké zoo se těší z mláďat krokodýlů čelnatých

foto ZOO Olomouc

Velkou radost mají v těchto dnech zaměstnanci Zoo Olomouc. Přivítali tam totiž mláďata krokodýlů čelnatých. Narodila se po smrti svého otce, který v zahradě žil 28 let, letos v červenci ale uhynul. Mláďata přišla na svět postupně v první polovině září.

„Ve volné přírodě matka vzorně hlídá hnízdo, které si staví ze zetlelého materiálu. Jakmile slyší zvuky podobné žabímu kvákání, začne pomáhat mláďatům při líhnutí. U nás tuto péči zastává ošetřovatel a líheň, protože je větší pravděpodobnost, že nedojde k případnému poškození vajec samicí, současně v líhni jsou pro zdařilý odchov optimální podmínky a vejce se dají jednoduše kontrolovat. 3 mláďata z celkových 6 jsme po vylíhnutí umístili do expozice k matce, která je bedlivě střeží,“ popisuje první dny krokodýlů zooložka Jitka Vokurková.