nevidomí

Rozsviťme Vánoce nevidomým. Sbírka v Kauflandu opět podpoří Světlušku

ilustrační foto palakát

Tradiční vánoční sbírka v prodejnách Kaufland odstartovala v pondělí 23. listopadu a bude se konat do 6. prosince. I v letošním roce výtěžek podpoří Světlušku, veřejnou sbírku Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá zrakově postiženým po celé České republice. Zákazníci se mohou zapojit nákupem vánočních jmenovek, jež budou k dispozici na pokladnách a informacích všech 134 prodejen po celé ČR za cenu 30 Kč. Kaufland navíc přidá další 10 Kč za každý prodaný arch.

V loňském roce vybrali zákazníci rekordních 9 070 500 korun, které pak Kaufland dorovnal na rovných 10 miliónů. „Věříme, že i v této nelehké době bude vlna solidarity stejně velká jako v loňském roce a společně tak s našimi zákazníky rozsvítíme Vánoce nevidomým. Celý výtěžek bude prostřednictvím Fondu Kaufland rozdělen do poslední koruny lidem se zrakovým postižením ve všech krajích,“ dodává Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland.

Bílý den na Prostějovsku patřil tradičně lidem se zrakovým postižením

Foto Bílý den

Dvaadvacátého srpna 2020 se v Hamrech u Prostějova uskutečnil Bílý den. Tuto akci již několik let pořádá TyfloCentrum Olomouc, o.p.s., konkrétně jeho prostějovské regionální středisko.

Akce je věnovaná lidem se zrakovým postižením, ale i široké veřejnosti, která se o problematiku zajímá nebo se chce lecčemu přiučit.

Celá událost měla pestrý program, během kterého probíhaly ukázky střelby z laserové pistole, her pro nevidomé, pletení z pedigu, psaní na Pichtově psacím stroji či ukázka elektronických kompenzačních pomůcek. Svůj stánek s kompenzačními pomůckami zde měla i sociální firma Ergones a Chráněná dílna Zuzana s pedigem.

Kupte si pastelku a podpořte nevidomé. Právě dnes!

ilustrační foto

Ve středu 17. října probíhá u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole celonárodní veřejná sbírka Bílá pastelka. Ta symbolizuje bílou hůl, která je znakem nejen slepoty, ale také důstojného života nevidomých. Sbírka se letos uskuteční již poosmnácté a její výtěžek půjde na podporu zrakově postižených lidí.

Obyvatelé Olomouce, Mohelnice, Litovle, Lutína, Šternberka, Prostějova, Přerova, Zábřehu, Šumperka, Hanušovic a Jeseníku, stejně jako ostatních měst na celém území republiky, budou mít příležitost koupit si bílou pastelku s nápisem „Umění žít ve tmě“. Podpoří tím služby pro zrakově postižené, které bezplatně poskytuje obecně prospěšná společnost Tyfloservis a Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) ČR. Regionální střediska obou organizací sídlí v Olomouci v ulici I. P. Pavlova 69 (budova Jalta, tel: 585 428 111).

Prostějov čeká přehlídka umění osob se zrakovým postižením

ilustrační foto plakát

V rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě se v areálu Městské knihovny Prostějov představí díla zrakově znevýhodněných „umělců“.

Podívat se na ně můžete v prostějovské knihovně 20. dubna od devíti hodin. K vidění budou výrobky zrakově postižených a obrazy slabozraké malířky Sally Boot. V kulturním programu, který začne ve 14,30 hodin, vystoupí mimo jiné slabozraký prostějovský skladatel a muzikant Pavel Vlček. (red)

Vyčnívající rampa ve Školní ulici je překážkou pro nevidomé

ilustrační foto

Nevidomí a slabozrací lidé si brzo, při chůzi Školní ulicí, oddechnou. V cestě jim stojí vyčnívající rampa trafostanice budovy městského úřadu, která zasahuje až nad chodník. Místo, které není nijak označeno, je pro slabozraké nebezpečné. Magistrát proto vyčlenil finance na zábradlí a speciální předláždění chodníku.

„Dostali jsme upozornění od organizace nevidomých, že toto místo je problém a tak s tím musíme rychle něco udělat,“ uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer. Metrová rampa vyčnívající nad chodník ohrožuje všechny, kteří o překážce nevědí. Magistrát proto vyčlenil třicet tisíc korun na úpravy, které mají na nebezpečné místo upozornit.