přednost v jízdě

Ministerstvo bere zpátečku: Přednost na kruháčích zůstává nezměněná

ilustrační foto ber

Ministerstvo dopravy vydalo metodický pokyn k novele vyhlášky, která upravuje provoz na kruhových objezdech. Opravilo tak původní verzi vyhlášky, která vyděsila značnou část motoristů. Na kruhových objezdech totiž měla platit přednost zprava.

Ministerstvo dopravy vydáním metodického pokynu upřesnilo novelu vyhlášky, kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích. Tato vyhláška od 1. ledna tohoto roku stanovila obcím možnost, rozhodnout se, zda značky upravující přednost na kruhový objezd umístí, nebo zde zůstane přednost určena standardně pravidlem pravé ruky, jako na jiných neznačených křižovatkách.

Kruhová křižovatka Jezdecká - Šárka bude na silnici zatím jen namalovaná

ilustrační foto

Připravovaná změna přednosti v jízdě, na kterou před nedávnem upozorňoval magistrát, se nekoná. Rada postup přehodnotila a v řešení dopravní situace jde jednodušší cestou. Řidiči začnou v ulici Jezdecká – Šárka hned využívat avizovaný rondel. Zatím bude na silnici jen namalovaný.

Původní záměr, který při změně dopravy počítal se změnou přednosti v jízdě a následně se stavbou minirondelu, rada přehodnotila. Pro motoristy připravila jednodušší cestu.

OK4Inovace? Nechceme, říkají konšelé

ilustrační foto

Magistrát vystupuje ze sdružení OK4Inovace. Radní vyhodnotili, že členství v tomto zájmovém sdružení právnických osob, nemá pro magistrát žádný konkrétní přínos.

„Sdružení se zabývá inovačními procesy v Olomouckém kraji. Jde o více méně aplikaci vědy a výzkumu pro výrobní organizace. Město jako takové určitě nic vyrábět nebude. To je důvod, proč navrhujeme ukončení spolupráce,“ vysvětlila náměstkyně primátora Alena Rašková. Reakce zastupitelů přišla od Petra Kousala (KDU-ČSL).

„To už jsme nevěděli před rokem? Už tehdy jsem se ptal na smysl našeho vstupu a myslím si, že už tehdy jsme to mohli vědět.“ S tím zcela nesouhlasila náměstkyně Rašková, která tvrdí, že během půl roku se teprve vyprofiloval směr sdružení.

Rada města ztrácí pravomoci. Nejvyšší soud mění pravidla hry u veřejných zakázek

ilustrační foto

Radní města rozhodující o veřejných zakázkách už nebudou mít právo určit, kdo bude vítězem výběrového řízení. Jde o rozhodnutí Nejvyššího soudu, které musí magistrát respektovat. Městu se to příliš nezamlouvá.

 

 

Žádnou radost ani úlevu nevyvolalo rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, že veřejné zakázky může schvalovat pouze a jen zastupitelstvo města. Radní tak přicházejí o jednu ze svých pravomocí a je otázkou, jak rychlé bude nové rozhodování zastupitelů. Ti se totiž schází jen jednou v měsíci.