veřejné zakázky

Museli bychom se naučit rumunsky!, říká Zdeněk Fišer k předávání Spitznerových sadů

ilustrační foto MMP

 

Prostějovem v posledních měsících hýbaly dvě stavby, které se zrovna moc nepovedly. Týkaly se neustále předlažďovaného prostoru před radnicí a revitalizace Spitznerových sadů. Zatímco Skanska si dokončením náměstí TGM reputaci vylepšila, Green Project Průhonice to projel na celé čáře.

Radnice už několikrát připustila, že vítěz výběrového řízení na revitalizaci „Spitznerek“ byl těžkým šlápnutím vedle. „Bohužel musíme výhercem vyhlásit toho, kdo nabídne nejpříznivější cenu. Na reference se v dnešní době už ze zákona nehraje,“ uvedl už kdysi náměstek primátora Zdeněk Fišer.

Rada města ztrácí pravomoci. Nejvyšší soud mění pravidla hry u veřejných zakázek

ilustrační foto

Radní města rozhodující o veřejných zakázkách už nebudou mít právo určit, kdo bude vítězem výběrového řízení. Jde o rozhodnutí Nejvyššího soudu, které musí magistrát respektovat. Městu se to příliš nezamlouvá.

 

 

Žádnou radost ani úlevu nevyvolalo rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, že veřejné zakázky může schvalovat pouze a jen zastupitelstvo města. Radní tak přicházejí o jednu ze svých pravomocí a je otázkou, jak rychlé bude nové rozhodování zastupitelů. Ti se totiž schází jen jednou v měsíci.

Magistrát posvětil změny v postupu zadávání veřejných zakázek

ilustrační foto
ilustrační foto

Na posledním jednání vedení města, které se uskutečnilo 24. dubna, odsouhlasili radní změnu  v zásadách postupu při zadávání veřejných zakázek. Změny se dotknou především úseků transparentnosti a povinného zveřejňování, členění zakázek podle hodnoty a způsobu zadávání.

Primátor Miroslav Pišťák uvedl souvislost tohoto rozhodnutí se zasedáním Svazu měst a obcí ČR, kde se k tomuto bodu a především k nové celostátní právní úpravě kriticky vyslovila řada starostů měst a obcí. „Unisono zazněl názor, že současná právní úprava při zadávání veřejných zakázek je nevyhovující a škodlivá a směrnice by se měla změnit. Celostátní právní úprava skutečně není šťastná a pokud se má zamezit zneužívání ekonomického prostředí, je nutné na ní pracovat. Jednotlivé postupy veřejných zakázek jsou velmi složité a narůstá administrativa,“ řekl primátor. 

Všechny zakázky města nad sto tisíc budou na webu

ilustrační foto

Radní města Prostějova na svém posledním jednání schválili další krok směrem k otevřenému úřadu. Všechna výběrová řízení nad 100 tisíc korun vyhlášená městem budou k dispozici na radničním webu prostejov.eu v této záložce.

Najdete tady aktuální přehled veřejných zakázek vyhlášených městem Prostějov včetně kompletní zadávací dokumentace. Přes webové rozhraní je možná registrace uchazečů do jednotlivých zadávacích řízení a následné podání nabídek. Zároveň tady budou zveřejněny základní informace o realizovaných veřejných zakázkách.