dluhy

Magistrátu dlužíme sedmdesát milionů

ilustrační foto MP

Finanční pohledávky prostějovského magistrátu dosahují sedmdesáti milionů korun. Dlužíme za pokuty, odpadky i nájemné.

"Jednotlivé odbory Magistrátu města Prostějova evidují pohledávky ve výši téměř 70 milionů korun," sdělila na posledním jednání Zastupitelstva města Prostějova primátorka Alena Rašková. Podle pracovníků magistrátu se v mnoha případech jeví vymáhání jako marné. "Jde třeba o lidi bez domova, u kterých je vymáhání jakýchkoli finančních prostředků víceméně bezpředmětné. Třeba platba za pobyt na záchytce," nechal se slyšet jeden z nich. Značnou část výše pokut eviduje též odbor dopravy.

Dětskému domovu otec dluží 46 tisíc korun

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Z přečinu zanedbání povinné výživy podezírají policisté čtyřiačtyřicetiletého muže z Přerova. Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit tím, že řádně nepřispívá na výživu své patnáctileté dcery umístěné v dětském domově. 

Tato povinnost mu obecně vyplývá z ustanovení Občanského zákoníku a Okresním soudem v Přerově mu byla stanovena na částku 1 tisíc korun měsíčně. "Od měsíce června 2013 do dubna 2017 však s jedinou výjimkou na výživu své dcery záměrně ničím nepřispěl. Dětskému domovu tak dluží částku 46 tisíc korun. V případě prokázání viny a odsouzení mu tak za tento přečin hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta", uvedl František Kořínek, mluvčí PČR Olomouckého kraje. (red)

Za komunální odpad dluží Prostějované 11,5 milionu

ilustrační foto ber

I když  prostějovská městská kasa prázdnotou nezeje, přece v ní chybí docela citelná částka. Celých 44 milionů, které dluží občané za odpady, pokuty, nájmy, přestupky či odvoz a pobyt na záchytce. Dluh za odvoz odpadů se vyšplhal na 11,5 milionu, pro město bude peníze vymáhat exekutor.

Dlužné částky vymáhal pro město exekutor a podle rozhodnutí radních tomu tak bude i nadále. „Dlužné částky od občanů vymáhal exekutor, podklady zpracovávala advokátní kancelář. Smlouva s ní ale trvala do konce roku 2015,“ informovala primátorka Alena Rašková. Možnost přijmout nové pracovníky, kteří by peníze vymáhali, nakonec radnice zamítla. „I nadále budeme spolupracovat s exekutorem, změna spočívá pouze v tom, že podklady budeme zasílat elektronickou poštou přímo my,“dodala Rašková.

Na výživném dluží 48 000 korun

ilustrační foto

Ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy je podezřelý 41letý muž z Prostějovska, který od července roku 2015 doposud řádně a včas nepřispívá na výživu svých dvou nezletilých dětí. Hrozí mu dlouleté vězení.

Na děti ve věku  17 a 14 let má rozhodnutím soudu přispívat částkou 6 000 korun měsíčně k rukám matky. K dnešnímu dnu se dlužná částka vyšplhala na 48 000 korun. "V případě prokázání viny a odsouzení mu hrozí až dvouletý pobyt za mřížem," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. (red)

Vzal si úvěry, nesplácel je. Dluží přes sto tisíc

ilustrační foto

 

Prostějovští kriminalisté zahájili trestní stíhání devětašedesátiletého muže z Prostějovska, kterého obvinili ze spáchání přečinů podvod a úvěrový podvod. Dluží přes sto tisíc.

"Tohoto protiprávního jednání se měl dopustit v roce 2011 tím, že si sjednal celkem 6 úvěrů od různých společností. Úvěry v různých výškách – od 9 500 korun do 60 000 korun se zavázal splácet v pravidelných měsíčních splátkách. V některých případech část z půjček splatil, jiné však nehradil vůbec," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. Při prověřování kriminalisté zjistili, že při sjednávání úvěrů uvedl nepravdivé informace, týkající se jeho finančních možností a možností splácení. K dnešnímu dnu mu tak vznikl dluh ve výši 133 000 korun.

Myslíte si, že nic nedlužíte? Omyl!

ilustrační foto internet

 

Každý Čech dlužil ke konci roku 2013 něco přes 160 tisíc korun. Podle Ministerstva financí stoupl totiž státní dluh České republiky loni o 15,7 miliardy korun na 1,68 bilionu korun. Dluh můžete pomoci srovnat přispěním na zvláštní účty.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Pokud vás výše státního dluhu trápí, může přispět na jeho snížení hned na dva účty. Jeden založilo ministerstvo financí, druhý prezident Zeman. (red)

Totální vyčerpání z dluhů mu zkrátilo život, pláče osmdesátiletá seniorka

ilustrační foto internet

 

Stále čteme o stoupající zadluženosti českého národa. Jednou z nejohroženějších kategorií jsou senioři. Zadlužují se totiž hlavně ze dvou důvodů. Jedním z nich je důvěřivost, druhým snaha pomoci nejbližším. Příkladem jsou manželé N., které do zoufalé situace dostala vnučka.

Vrátím vám všechno

Nikdy jsem si nepůjčila na kraviny, ale dětem dát najíst musím!

ilustrační foto internet

 

Jak často to slýcháme. Nepůjčujte si, když víte, že splátky budou nad vaše síly. Neutrácejte za zbytečnosti. Většina lidí se v dluhové pasti ocitá právě kvůli lichvářským půjčkám. Hezky se to čte. Jenže jsou lidé, kteří jinou možnost nemají. 

„Jsem s dětmi sama už osm let. Po rozvodu mi zůstala část domu, která je ale neprodejná, protože spoluvlastníci ho koupit nechtějí a s nimi ho zas nikdo nechce. Bývalého manžela jsem musela vyplatit a od té doby jsem finančně v mínusu,“ řekla PvNovinkám pětatřicetiletá Marta. Pracuje jako prodavačka, s bývalým manželem se neustále tahá o alimenty a každý problém v domácnosti ji finančně srazí na kolena. „Před třemi lety odešel plynový kotel. Samozřejmě uprostřed zimy, na nový jsem neměla a tak jsme holkama topily asi tři měsíce přímotopy.

Když sklapne dluhová past!

ilustrační foto internet

 

Celospolečenským problémem, se kterým se stále častěji setkávají i prostějovští kriminalisté, jsou úvěrové podvody. Lidé se jich mnohdy dopouštějí v dobré víře, že se z kolotoče zadlužení dostanou právě díky jim. Často je ale opak pravdou, k dluhům přibude i vězení.

Případ z poslední doby, který se týká manželského páru, popsal vyšetřující komisař Martin Skokánek. Trestného činu se jako první dopustila manželka. „Sedmatřicetiletá žena si sjednala několik úvěrů u nejrůznějších společností. Uvedla mimo jiné, že je zaměstnaná a navíc pobírá příspěvek na péči o invalidního dědečka. Přitom byla nezaměstnaná a dědeček byl tři roky po smrti,“ uvedl Skokánek. Žena úvěry nestačila splácet a tak se přiznala manželovi. Ten situaci řešil nabráním dalších půjček a tak se manželům nějaký čas dařilo „vytloukat“ klín klínem.

Jen "pár" milionů a dávná prestiž oděvářů je ta tam.

ilustrační foto

Podnikatel z Luhačovic nabídl za celý areál Oděvního podniku v Prostějově 25 milionů korun. Výběrového řízení se zúčastnili ještě další dva zájemci. Jeden nesplnil podmínky, druhý měl zájem pouze o část komplexu.

„To není možné, tak málo za to zaplatí, to si děláte legraci," zasmál se jeden z bývalých zaměstnanců OP Prostějov, dnes již důchodce Emil, který pro firmu pracoval jako řidič.

„Odešel jsem včas, tedy mi nikdo nic nedluží, ale těch lidí tam, co jim teď chybí výplaty, je mi líto. Jak to tak vypadá, moc toho nedostanou." Paní Hana z Vrahovic pracovala v OP celý život.