online

Údajný lékař ze Sýrie připravil ženu o půl milionu korun

Ilustrační foto pixabay.com

Ke konci října oslovil 55letou ženu z Prostějovska prostřednictvím sociální sítě muž, vydávající se za lékaře aktuálně působícího v Sýrii. Původně kamarádsky laděné zprávy postupně přešly do módu důvěrnějších, až zamilovaných vět.

Údajný doktor se svěřil s tím, že jej opustila manželka a jeho dcera studuje v Americe. Dále napsal, že se snaží neúspěšně dostat domů, aby si mohl vyřešit osobní záležitosti. Ženě také uvedl, že ke svému účtu, na kterém má dost peněz, nemá v Sýrii přístup. To mělo být hlavní překážkou odjezdu z mise. Důvěřivá žena se pod představou domluvené společné budoucnosti ihned nabídla s finanční výpomocí. Souběžně jí kontaktoval muž, který se představil jako nadřízený jejího virtuálního přítele. Ten po ní požadoval uhradit přes 130 000 korun, jakožto platbu za to, aby za ní mohl lékař odcestovat.

Moravská filharmonie bude koncertovat online. Už ve středu

ilustrační foto Moravská filharmonie Olomouc

Tuto středu od 19 hodin mohou zájemci shlédnout velikonoční koncert Moravské filharmonie Olomouc ze slavnostní dvorany Arcibiskupského paláce v Olomouci. Pod vedením šéfdirigenta MFO Jakuba Kleckera na koncertu zazní výběr z Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha. Koncert bude k vidění na webu a facebooku Moravské filharmonie.

Bachovy Matoušovy pašije měly premiéru na Velký pátek 15. dubna roku 1729 a jejich námětem je úryvek z Matoušova evangelia, který líčí umučení Ježíše Krista. Jde o nejznámější zhudebnění tohoto evangelního textu. V rámci koncertu zazní 45 minutový výběr recitativů, árií a chorálů za účasti vynikajících sólistů. V průběhu večera uslyšíme Terezu Zimkovou, Lucii Hilscherovou, Matúše Šimka a Romana Hozu. Koncert bude řídit šéfdirigent MFO Jakub Klecker. "Jsem velmi rád, že se podařilo pro tento mimořádný velikonoční koncert přizvat špičkové sólisty, kteří se barokní hudbě pravidelně věnují.

Sčítání lidu on-line nezačalo dobře. Formulář nefungoval

ilustrační foto

Formulář pro sčítání lidu na internetových stránkách www.scitani.cz měl už od soboty poskytnout občanům možnost pohodlného vyplnění všech údajů. Start sčítání ale nevyšel. Služba byla na internetu od sobotního rána dočasně nedostupná, i když sčítání začalo oficiálně už o půlnoci v noci na sobotu.

„Elektronický sčítací formulář je dočasně nedostupný kvůli enormnímu zatížení systému. Kvůli předchozí nedostupnosti je od dnešních 8:15 hodin pozastaven,” uvedl Český statistický úřad (ČSÚ) v sobotu ráno na Twitteru. Formulář se na internetu rozběhl až po sobotní 17. hodině. Některé technické problémy al přetrvaly i potom.

Loutkáři mají internetové Studio Pronitka. Podívejte se

Foto FB

Loutkové divadlo Pronitka nemohlo zahájit sezónu loutkových pohádek pro nejmenší. Opatření v souvislosti s nákazou COVID-19 je přivedla na myšlenku vytvoření internetového studia.

"V dramaturgickém plánu Studia Pronitka jsou upoutávky, představování a krátké medailonky různých loutek, pohádky, jak je z loutkového divadla neznáte. Naše videa jsou interaktivní. Vyzývají děti i jejich rodiče naučit se básničku, nakreslit obrázek, naučit se hru…. Myslíte, že přijde i Mikuláš? Nebo čerti?

Tip na virtuální výlet. Pražské Jezulátko v olomouckém muzeu

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

On-line seriál zajímavostí z aktuálních výstav uzavřeného Vlastivědného muzea pokračuje. Ve Vlastivědném muzeu Olomouc by v těchto dnech byla k vidění výstava českých korunovačních klenotů, která měla být původně představena veřejnosti v polovině října. Výstava je sice nainstalovaná, ovšem návštěvníci do muzea nesmí. Tak jde muzeum za nimi a průběžně přináší zajímavosti z této výstavy online. Přečtěte si něco o jednom z nejvzácnějších exponátů této výstavy - Pražském Jezulátku.

Soška Pražského Jezulátka je 48 centimetrů vysoká dřevěná soška s povrchem z barevného vosku, která nenapodobitelným způsobem zobrazuje Ježíše Krista v dětství. Dle pramenů pochází ze Španělska z období poloviny 16. století. Podle legendy se Ježíšek zázračně ukázal jistému mnichovi, který dle jeho podoby sošku vymodeloval.

Do Prahy sošku přivezla vévodkyně Marie Manriquez de Lara, která ji darovala jako svatební dar své dceři Polyxéně z Lobkovic. Ta ji věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné, kde ji mohou obdivovat návštěvníci až do dneška.