Vlastivědné muzeum Olomouc

Tip na výlet. Olomoucká výstava Dětský svět – dítětem v 19. a 20. století

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Výstava Dětský svět – dítětem v 19. a 20. století, kterou Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo na konci loňského roku, se blíží do finále. Své poslední návštěvníky přivítá v neděli 27. srpna. Zajeďte se s dětmi podívat, stojí to za to.

Výstava návštěvníkům v největším výstavním sále muzea přibližuje, jak se za posledních dvě stě let proměnilo dětství. A nejen to. Výstava je unikátní také ve své celistvosti. Nabízí spoustu hraček, ale také informace provázející dětství každého z nás od porodu až po hry a volný čas. "V expozici nechybí dobové věci, spousta hraček, ale také interaktivní prvky jako je skluzavka nebo dokonce speciální počítačová hra. Mohlo by se zdát, že Dětský svět je výstava určená primárně pro děti. Není to však úplně pravda.

Tip na výlet. Vlastivědné muzeum Olomouc nabídne průřez tvorbou Jana Saudka

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Jan Saudek je světoznámý český fotograf, který 13. května oslavil 87 narozeniny. Vlastivědné muzeum Olomouc při této příležitosti nabízí možnost, prohlédnout si jeho tvorbu, mimo jiné fotky adjustované a kolorované samotným autorem, který tuto techniku používá od roku 1977. Výstava je přístupná od 23. května do 21.srpna.

Saudek se věnuje převážně ateliérové fotografii, která je pro jeho dílo stěžejní a známá široké veřejnosti. Nejčastějším předmětem fotografií je žena, ženské tělo a vztah ženy a muže. Na výstavě však uvidíte i méně známou tvorbu raných let, kdy se fotograf zabýval spíše tematikou dětství a rodiny. Může tak návštěvníka překvapit svou jemností…

Tip na výlet. Kreslený humor Lubomíra Lichého v Olomouci

ilustrační foto

První výstava v roce 2022, kterou pořádá Vlastivědné muzeum v Olomouci, se nese v duchu starého dobrého humoru. Až do 27. března si můžete prohlédnout jedinečné kreslené vtipy Lubomíra Lichého.

„Mám rád černý humor, konečně dost kreseb se dá zařadit do téhle škatulky, ale nevyhýbám se ani jinému zaměření. Také to je ilustrování knížek a úplně naposled komiksy. V nich je kresba trochu z jiného soudku. Protože patřím do staré generace autorů, všechno je to ruční práce, žádné grafické programy. No a co se týká inspirace, tak to je pro mne i po všech těch letech velká neznámá. Nechám to spíš na návštěvnících výstavy," říká autor. .

Lubomír Lichý – výtvarník, hudebník, textař a golfista, narozen 24.12.1945 v Bánské Bystrici

Tip na výlet. Výstavou ve Vlastivědném muzeu v Olomouci vás provede hologram Rudolfa II.

ilustrační foto

Vlastivědné muzeum otevírá 8. prosince novou exkluzivní výstavu zaměřenou na římského císaře a českého krále Rudolfa II. Návštěvníky uvítá a expozicí provede samotný "digitálně oživený" Rudolf II., který jim přiblíží jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, ale i své unikátní sbírky. Výstava bude k vidění do 10. dubna 2022.

Unikátní multimediální expozice poodhalí různá tajemství panovníkova života a představí celou řadu zajímavých exponátů. Pomocí hologramů Rudolf II. seznámí návštěvníky se symboly svého majestátu – všemi korunami, jimiž byl korunován, a také s nejvýznamnějšími předměty legendárních císařských sbírek. Výstavního Rudolfa II. na multivideomappingu zpodobnil syn Jana Wericha – tedy Císařova pekaře a Pekařova císaře – herec, dabér, moderátor, ale i ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.

Tip na výlet. Unikátní meteority ve Vlastivědném muzeu Olomouc

ilustrační foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Od 5. do 14. listopadu čeká návštěvníky Vlastivědného muzea Olomouc unikátní výstava, která představí jednu z největších záhad Slezského muzejnictví. Meteority nalezené na lokalitě blízko Opavy představují unikátní mezioborový nález, který kombinuje archeologický a geologický výzkum na této lokalitě. Meteority našli dělníci v Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích v červenci roku 1925.

První kusy nápadně těžkých kamenů našli v kulturní vrstvě sídliště paleolitických lovců, přičemž stáří lokality s ohništi a pazourkovými nástroji je datováno do doby před 18 tisíci lety. Byli tak paleolitičtí lovci svědci pádu meteoritu? Nebo jeho fragmenty sesbírali až později a udělali si z nich ohniště, či je chtěli využít zcela jinak?

Tip na výlet: Vlastivědné muzeum Olomouc nabízí korunovační klenoty

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Výstava korunovačních klenotů patří k největším lákadlům, které aktuálně nabízí Vlastivědné muzeum. To má po pauze, vynucení vládními opatřeními, opět otevřeno. K vidění je, kromě přesných replik Svatováclavské koruny, žezla a jablka, i svatováclavský meč či husitské zbraně.

Mistrovské repliky korunovačních klenotů v kompletní sestavě. To jsou hlavní exponáty výstavy české korunovační klenoty na dosah, která byla znovu otevřena. Výstava toho ale nabízí mnohem více. "Máme tu i repliky původního gotického žezla a jablka, které jsou uloženy ve Vídni," zmínil ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.

Výstava se také věnuje příběhu 22 korunovaných panovníků, které doplní i další exponáty jako je kopie Pražského Jezulátka s kopií šatiček vyšívaných Marií Terezií, replika Řádu zlatého rouna a mnoho dalšího. (ber)

Tip na virtuální výlet. Pražské Jezulátko v olomouckém muzeu

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

On-line seriál zajímavostí z aktuálních výstav uzavřeného Vlastivědného muzea pokračuje. Ve Vlastivědném muzeu Olomouc by v těchto dnech byla k vidění výstava českých korunovačních klenotů, která měla být původně představena veřejnosti v polovině října. Výstava je sice nainstalovaná, ovšem návštěvníci do muzea nesmí. Tak jde muzeum za nimi a průběžně přináší zajímavosti z této výstavy online. Přečtěte si něco o jednom z nejvzácnějších exponátů této výstavy - Pražském Jezulátku.

Soška Pražského Jezulátka je 48 centimetrů vysoká dřevěná soška s povrchem z barevného vosku, která nenapodobitelným způsobem zobrazuje Ježíše Krista v dětství. Dle pramenů pochází ze Španělska z období poloviny 16. století. Podle legendy se Ježíšek zázračně ukázal jistému mnichovi, který dle jeho podoby sošku vymodeloval.

Do Prahy sošku přivezla vévodkyně Marie Manriquez de Lara, která ji darovala jako svatební dar své dceři Polyxéně z Lobkovic. Ta ji věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné, kde ji mohou obdivovat návštěvníci až do dneška.

Na korunovační klenoty se můžete podívat on-line, vzkazuje olomoucké muzeum

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Vlastivědné muzeum Olomouc je sice zavřené, ale přes muzejní Facebook, Instagram a webové stránky přenáší několik aktuálních výstav. Začíná se s výstavou korunovačních klenotů, která měla být původně představena veřejnosti v polovině října.

O výrobu mistrovských replik českých korunovačních klenotů se postaral proslulý český zlatník a výtvarník Jiří Urban. Jeho ceněná díla najdeme po celém světě. Navrhoval a realizoval kříž pro papeže Jana Pavla II., šperky pro Její Veličenstvo, anglickou královnu Alžbětu II. nebo kopii císařské koruny Svaté říše římské, kterou můžete obdivovat na hradě Karlštejně a o její výrobě vznikl i dokument v produkci ČT.