ČOI

Obchodníci nás šidí na slevách. A hodně, konstatuje inspekce

ilustrační foto

Česká obchodní inspekce kontrolovala dodržování nabídky a prodeje zboží za akční slevy a ve slevových akcích, které na tuzemském trhu probíhají prakticky celoročně. V průběhu roku 2018 uskutečnila 5 161 kontrol a porušení zákonů zjistila v 2 464 případech. Nejčastěji byl porušován zákon o ochraně spotřebitele, kdy například obchodníci nesprávně účtovali deklarovanou cenu zboží nebo neuváděli konečnou cenu výrobků. Olomoucký a Moravskoslezský kraj se ukázal jako vůbec nejproblematičtější, pochybení bylo zjištěno v 55,6 %.

Česká obchodní inspekce v období od 2. ledna do 31. prosince 2018 uskutečnila kontrolní akci zaměřenou na nabídku a prodej zboží za akční ceny a zboží ze sezónních slev. Kontrolní akce probíhala na celém území České republiky bez ohledu na formu nabídky a prodeje zboží a poskytování služeb. Celkem bylo provedeno 5 161 kontrol a v 2 464 případech (47,7 %) bylo zjištěno porušení právních předpisů.

Nejčastěji docházelo k nedodržení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele:

ČOI šetří firmu Český mincovní obchod

ilustrační foto

Česká obchodní inspekce obdržela za poslední tři roky 83 podnětů spotřebitelů, které upozorňují na jednání společnosti, která vystupuje na českém trhu pod názvem „Český mincovní obchod“. Doposud bylo ukončeno deset kontrol a každá kontrola obsahuje několik desítek kontrolních úkonů. 

Pravomocně bylo společnosti uloženo pět pokut v celkové výši 1 580 000 Kč. „Další správní řízení máme ještě v běhu. V drtivé většině šetřených podnětů naši inspektoři prokázali takzvanému Českému mincovnímu obchodu užití agresivní obchodní praktiky, která spočívá v zasílání nevyžádaných zásilek,“ říká Jan Řezáč, ředitel České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj a dodává: „Prodávající také například nepravdivě informoval spotřebitele, že kámen, který byl umístěn na pamětní minci, je tzv. český granát, ačkoli to nebyla pravda.

Prodejci šidili i na Dušičky

ilustrační foto ber

Česká obchodní inspekce (ČOI) se v minulých týdnech zaměřila na květinářství a stánky u hřbitovů. Inspekce prověřila v Olomouckém a Moravskoslezském kraji celkem sto prodejců. Zaměřila se jak na kamenné prodejny, tak na stánky přímo u hřbitovů. 

"Kontroly byly zaměřené na dodržování zákona o ochraně spotřebitele při prodeji zboží a služeb. K relativně vysokému počtu kontrol se inspektorát rozhodl po špatné zkušenosti z minulých let, kdy se nedostatky při prodeji vyskytovaly zhruba při každé druhé kontrole," vysvětluje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Obchodníci lákají na slevy. Účtované ceny jsou jiné!

Zdroj: ČOI

Pokud rádi kupujete ve slevách, měli byste si dát pozor, jestli skutečně zaplatíte tolik, kolik prodejce avizuje. Téměř polovina kontrolovaných obchodníků totiž podle České obchodní inspekce zákazníky šidila. Někdy i o víc než stovku.

Stále častěji se stává, že obchodníci při slevových akcích naúčtují zákazníkům jinou cenu, než sleva slibuje. Právě na to se v prvních třech měsících letošního roku zaměřila Česká obchodní inspekce. Provedla 1620 kontrol a porušení zákona zjistila téměř ve 45 %, což je o 5 % víc než za stejné období v minulém roce.

Lékárny při kontrolách ČOI neobstály

ilustrační foto znak lékárny

Česká obchodní inspekce Olomouckého a Moravskoslezského kraje provedla na základě častých dotazů spotřebitelů kontroly volně prodejného sortimentu v lékárnách. Celkem uskutečnila 49 kontrol a porušení zákona inspektoři zjistili u 36 z nich, což je 73 %.

Česká obchodní inspekce provedla v Olomouckém a Moravskoslezském kraji 49 kontrol v lékárnách. Zaměřila se na prodej volného doplňkového sortimentu, který nespadá do rámce lékárenské péče. Konkrétně se jednalo o kontroly poctivosti prodeje, řádné označení nabízených výrobků cenou, povinnými informacemi o výrobcích, reklamace, slevy a doklad o zakoupení. Nedostatky byly zjištěny u 36 prodávajících, tj.

Potravinářská inspekce nechala stáhnout z trhu filé. Chyběl podíl masa

Foto ČOI

Nevyhovující šarži rybího filé, u kterého chyběl více než dvacetiprocentní podíl masa oproti informaci na obalu, zjistili v rámci kontrol inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Jedná se o výrobek: VICI Rybí filé porce, glazované, hluboce zmrazené, hmotnost balení: 300 g, DMT: 05 05 2019, šarže: L051117A, výrobce: As Paljassaare Kalatööstus, Paljassaare tee 30 Tallinn 103 13, Estonsko, dovozce/prodávající: VICIUNAI Central Europe, s.r.o., Pod Pekárnami 161/7, 190 00 Praha 9.

Pozor na chechtací pytlík. Je nebezpečný

Foto ČOI

Před nebezpečným chechtacím pytlíkem varuje Česká obchodní inspekce (ČOI). Hračka je nevhodná především pro děti, které se mohou velmi snadno dostat k bateriím. Představuje tak pro ně značné zdravotní riziko.

Zvukové hračky jsou mezi dětmi velice oblíbené. Jejich nákup by měl být uvážený a je vždy vhodné si zkontrolovat, jestli je hračka dostatečně bezpečná. "Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje trh s hračkami a zjistila, že na trhu v nabídce je hračka chechtací pytlík na baterie, která představuje pro děti zdravotní riziko," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. "Hlavním důvodem nebezpečnosti hračky je to, že nevyhověla bezpečnostním požadavkům.

Pozor při koupi nábytku!

ilustrační foto

Vybavení domácnosti je pro mnoho rodin zásadním krokem v jejich životě. Proto je jistě pro některé zklamáním, že již při samotném prodeji nábytku si prodejci neplní své zákonné povinnosti. ČOI Moravskoslezského a Olomouckého kraje uskutečnila v druhé polovině roku 2016 kontroly prodeje nábytku. Porušení právních předpisů zjistili téměř z 80 procent.

Inspektoři Moravskoslezského a Olomouckého ČOI v období od 1. září do 31. prosince 2016 provedli 29 kontrol v oblasti prodeje nábytku. Nedostatky byly zjištěny u 23 prodávajících, což je 79,3 %.

Moravské vinotéky v hledáčku ČOI neuspěly

ilustrační foto ČOI

Nákup vín přímo z vinoték je u Čechů velice populární. Mnoho konzumentů i labužníků předpokládá, že víno z vinotéky je kvalitní a obvykle je nabízeno obchodníkem, který této problematice rozumí a dodržuje všechny náležitosti, které s tímto prodejem souvisí. Česká obchodní inspekce Moravskoslezského a Olomouckého kraje uskutečnila v průběhu minulého roku 45 kontrol právě v regionu, který je mimo jiné také vinařskou oblastí. Nedostatky byly zjištěny téměř v padesáti procentech.

Česká obchodní inspekce Moravskoslezského a Olomouckého kraje uskutečnila v období od 1.9 do 31. 12. 2016 v tomto regionu 45 kontrol. Nedostatky byly zjištěny u 21 prodávajících, což je 46,7 %.

Konzultační den České obchodní inspekce již v pondělí

ilustrační foto MMP

Konzultační den ČOI proběhne v pondělí dne 6. června 2016 od 13.00 do 16.00 hodin v zasedací místnosti Odboru rozvoje a investic, č. dv. 435 ve třetím poschodí Magistrátu města Prostějova, Školní 4.

Bližší informace je možno získat na Odboru obecní živnostenský úřad Prostějov, Školní 4, v přízemí budovy (dv. č. 143 – 147). (red)