ČOI

Inspekce přepadla potraviny v Konici. A hned je zavřela

Foto SZPI

V poslední době mají inspektoři státní zemědělské potravinářské inspekce v našem regionu žně. Bohužel ve špatném slova smyslu. 23. ledna zavřeli kuchyni, přípravnu a sklad restaurace U Ječmínka v Újezdu v Prostějově, 29. ledna kvůli hlodavcům a špíně potraviny Liliana v Kostelci na Hané, o den později ze stejného důvodu Večerku v Mostkovicích a 1. února kvůli abnormálnímu výskytu hlodavců i Rudolfovo pekařství v Prostějově.

Ve čtvrtek 8. února se vypravili do Konice, do Potravin a večerky ve Švehlově ulici. A hned ji provozovateli ĐĂNG CÔNG MAU zavřeli. V provozovně totiž našli trus hlodavců, stopy po jejich působení, výrazně zanedbaný úklid a znečištění prostor. Špína byla na podlahách, regálech a zařízeních, sekundovalo jí poškození stěn a podlah a také velký zápach.

„Provozovnu jsme ten sám den uzavřeli,“ sdělila inspekce na svých stránkách Potraviny na pranýři. (ber)

Bez respirátoru vás v obchodě neobslouží, vzkazuje ČOI

ilustrační foto pixabay.com

I přesto, že povinnost nosit respirátor (nebo obdobný prostředek) ve vnitřních prostorech stanoví mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, někteří lidé se nechali zmást hoaxem na Facebooku a Instagramu. Česká obchodní inspekce teď vydala prohlášení, ze kterého jasně vyplývá, jak to s respirátory v obchodech aktuálně je.

„Pokud prodávající z důvodu ochrany před šířením nemoci COVID-19 odmítne obsloužit zákazníka, který porušuje opatření tím, že nemá předepsaný ochranný prostředek dýchacích cest, nelze takové jednání považovat za zakázanou diskriminaci ve smyslu § 6 zákona o ochraně spotřebitele, neboť sleduje legitimní cíl – ochranu dalších zákazníků a zaměstnanců provozovny před jejich nakažením nemocí COVID-19,“ vysvětluje tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich v prohlášení, které inspekce uveřejnila na svém webu.

Inspekce zakázala teplákovou soupravu. Dítě se v ní může uškrtit

Foto

Česká obchodní inspekce zjistila na trhu v ČR výrobek, který může být pro děti nebezpečný. Jedná se o dětskou teplákovou soupravu značky Yvon Fashion, která nesplňuje požadavek na bezpečnost dětských oděvů. Pokud se při obvyklém používání tohoto výrobku utáhnou šňůry v oblasti hrdla dítěte, může dojít k následnému uškrcení dítěte.

„Tato dětská tepláková souprava, respektive mikina s kapucí, nesplňuje požadavky na bezpečnost dle zákona č. 102/2001 Sb. Oblečení určené pro malé děti nesmí být navrhováno, vyráběno nebo dodáváno se šňůrami na stažení nebo funkčními šňůrami v oblasti hlavy, krku nebo horní části hrudníku. Utažením šňůr v oblasti hrdla dítěte může dojít až k následnému uškrcení,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Nárůst online obchodování zvýšil i počty porušení práv spotřebitele, varuje ČOI

ilustrační foto ČOI

Česká obchodní inspekce i v období pandemie pokračovala v kontrolách internetových obchodů. Ve 3. čtvrtletí 2020 uskutečnila jedno sto šedesátá kontrola a porušení zákona o ochraně spotřebitele zaznamenala ve 128 případech, což je 80 %. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji to bylo dokonce 93,8%, ze 48 kontrolovaných sítem neprošlo 45!

Česká obchodní inspekce v období od 1. července do 30. září 2020 provedla kontrolní akci zaměřenou na provozovatele internetových obchodů. U nich kontrolovala dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a dalších právních předpisů. ČOI uskutečnila 160 kontrol a porušení právních předpisů zjistila ve 128 případech (80,0 %).

Konkrétně se jednalo:

Na 28. října mohou mít supermarkety výjimečně otevřeno

Ilustrační foto pixabay.com

Velké obchody s potravinami mohou zůstat pro spotřebitele otevřené i v den, kdy si připomínáme vznik samostatného státu. Platí totiž nouzový stav a ten umožní podnikatelům prodávat 28. října 2020 i v prostorách nad 200 m², což v předchozích letech nebylo ze zákona možné.

Tedy například i velké prodejny potravin s prodejní plochou nad 200 m² mohou prodávat opět bez omezení. Zjednodušeně řečeno – zákon o prodejní době v maloobchodě po dobu nouzového stavu „neplatí“.  

Ale pozor – uvedená výjimka se týká pouze zákona o prodejní době v maloobchodě. Veškerá opatření Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví týkající se maloobchodu samozřejmě nadále platí.  (Zdroj ČOI)

Česká inspekce zakázala na trhu tlakový hrnec

Foto ČOI

Tři kusy tlakového hrnce pro domácí použití BRAVO typ De Luxe B-4569 zkontrolovali inspektoři ČOI. A u dvou ze tří testovaných vzorků následně zjistili rizika. Okamžitě jej zakázala a varuje všechny, kteří ho mají doma.

U zmíněného tlakového hrnce je střední riziko úrazu uživatele formou zasažení horkou párou při aktivaci bezpečnostního ventilu, kdy pára začne unikat šikmo vzhůru, střední riziko úrazu uživatele formou zasažení horkou párou při snižování tlaku (regulátorem tlaku), kdy pára začne unikat šikmo vzhůru.

ČOI nařídila stažení nebezpečného čínského slizu

Foto ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) nařídila stáhnout z trhu sliz na hraní, ve kterém je o polovinu více boru, než povolují normy. Bor se může ukládat v těle a při velké dávce může vyvolat akutní nevolnost.

Stahovaný oranžový sliz s označením Jun Tao -– Super Light Clay podle etikety pochází z Číny. V průhledném plastovém kelímku se prodává po půl kilogramu. Laboratorní test ve slizu odhalil zhruba 474 miligramů boru na kilogram, v tekutém nebo viskózním materiálu hračky je přitom pro bor limit 300 mg/kg.

„Při velké dávce se toto zvýšené množství boru může projevit i akutními příznaky, jako je například zvracení, průjem či vyrážky,“ sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

ČOI zakázala na trhu nebezpečné chrastítko pro děti

ilustrační foto

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele hračka, která může znamenat pro nejmenší děti riziko. Jedná se o dětské chrastítko. Provedením příslušných zkoušek bylo zjištěno uvolnění některých malých částí, které by malé dítě mohlo vdechnout nebo polknout.

Česká obchodní inspekce zjistila na trhu nebezpečnou hračku - dřevěný bubínek na tyčce v provedení růžové a bílé barvy, který má na obou bočních částech připevněny smyčky zhotovené z červeného provázku. Na každé smyčce je navlečený červený korálek. Na lícové straně bubínku je nakreslený obličej kočičky, která má na hlavě žlutozelený klobouček s červenou mašlí. Výrobek je distribuován v transparentním blistru.

Obchodníci nás šidí na slevách. A hodně, konstatuje inspekce

ilustrační foto

Česká obchodní inspekce kontrolovala dodržování nabídky a prodeje zboží za akční slevy a ve slevových akcích, které na tuzemském trhu probíhají prakticky celoročně. V průběhu roku 2018 uskutečnila 5 161 kontrol a porušení zákonů zjistila v 2 464 případech. Nejčastěji byl porušován zákon o ochraně spotřebitele, kdy například obchodníci nesprávně účtovali deklarovanou cenu zboží nebo neuváděli konečnou cenu výrobků. Olomoucký a Moravskoslezský kraj se ukázal jako vůbec nejproblematičtější, pochybení bylo zjištěno v 55,6 %.

Česká obchodní inspekce v období od 2. ledna do 31. prosince 2018 uskutečnila kontrolní akci zaměřenou na nabídku a prodej zboží za akční ceny a zboží ze sezónních slev. Kontrolní akce probíhala na celém území České republiky bez ohledu na formu nabídky a prodeje zboží a poskytování služeb. Celkem bylo provedeno 5 161 kontrol a v 2 464 případech (47,7 %) bylo zjištěno porušení právních předpisů.

Nejčastěji docházelo k nedodržení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele:

ČOI šetří firmu Český mincovní obchod

ilustrační foto

Česká obchodní inspekce obdržela za poslední tři roky 83 podnětů spotřebitelů, které upozorňují na jednání společnosti, která vystupuje na českém trhu pod názvem „Český mincovní obchod“. Doposud bylo ukončeno deset kontrol a každá kontrola obsahuje několik desítek kontrolních úkonů. 

Pravomocně bylo společnosti uloženo pět pokut v celkové výši 1 580 000 Kč. „Další správní řízení máme ještě v běhu. V drtivé většině šetřených podnětů naši inspektoři prokázali takzvanému Českému mincovnímu obchodu užití agresivní obchodní praktiky, která spočívá v zasílání nevyžádaných zásilek,“ říká Jan Řezáč, ředitel České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj a dodává: „Prodávající také například nepravdivě informoval spotřebitele, že kámen, který byl umístěn na pamětní minci, je tzv. český granát, ačkoli to nebyla pravda.