dětské domovy

Děti se přestěhují z dětských domovů do bytů a rodinných domků

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj pracuje na transformaci dětských domovů. Záměrem je dostat děti z velkokapacitních budov do menších domů a bytů, kde se budou cítit víc jako doma. První fáze plánu proto počítá s nákupem či výstavbou vhodných nemovitostí. Přestěhování dětí do menších objektů má zásadní výhody – kromě posílení pocitu domova je to také lepší začlenění těchto dětí a mládeže do společnosti.

V nových domovech mají jejich obyvatelé společně s vychovateli fungovat jako běžná rodina a sdílet spolu každodenní aktivity. Společně tak budou například vařit, nakupovat a starat se o svoje okolí. Ve skupinkách má být maximálně šest dětí. Kraj nejdříve pořídí tři menší nemovitosti, postupně plánuje přikoupit dalších sedm.

Kraj chystá proměnu dětských domovů

ilustrační foto

Hejtmanství odstartovalo proces, jehož cílem je transformace dětských domovů s ústavní a ochrannou výchovou. Z velkých budov se mají děti a mládež rozejít do menších bytových jednotek nebo domů a snáze se tak zapojit do společnosti. Krajští radní už schválili první příslušné smlouvy. Změny se budou týkat osmi zařízení, jež patří mezi příspěvkové organizace Olomouckého kraje.

„Praxe je dnes taková, že například pro jídlo si děti v domovech chodí s tácky – podobně jako ve školní jídelně. Po transformaci by si měly společně s vychovateli potraviny samy nakupovat, vařit, uklízet a dělat všechno tak jako v běžné domácnosti,“ vysvětlil Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

Děti z dětských domovů potřebují vztahy. Staneme se jejich patrony?!

ilustrační foto

Liga otevřených mužů, Atmosféra ve Zlíně a Múzy dětem jsou organizace, které se spojily pod projekt Patron, aby mladým lidem z dětských domovů pomáhaly začlenit se do společnosti a připravit se na samostatný život. Dospívající chlapci a dívky jsou totiž po odchodu z dětského domova na většinu věcí sami. Je tak pro ně důležité mít komu věřit a na koho se obrátit. Po opuštění dětských domovů se jim totiž otevírá svět se zcela jinými pravidly, než na která byli doposud zvyklí, a málokdy mají ve své blízkosti někoho, kdo je podpoří.

Úkolem patrona není převzít roli sponzora ani rodiče, ale nabízet svůj čas a životní zkušenosti. Fungovat jako pozitivní vzor a průvodce každodenními činnostmi. Pomoci mladým lidem se osamostatnit, najít si bydlení, práci nebo vybudovat si vztah.

Obchůdky s Albertem startují. Dárky od dětí z domovů si budete moci koupit i v Prostějově

ilustrační foto

Devátým rokem zpříjemňují Obchůdky s Albertem zákazníkům sváteční chvíle a těší děti z domovů a sociálně ohroženého prostředí. Malí obchodníci v posledních týdnech připravovali vánoční ozdoby a další vlastnoručně vyrobené dekorace, aby je mohli na Obchůdcích nabídnout a udělat tak radost nakupujícím.

Vánoční Obchůdky se postupně objeví do soboty 19. prosince před vybranými dvěma desítkami prodejen Albert v Čechách i na Moravě. Nově je možné je pořídit i online. „Aktuální situace ovlivnila i organizaci našich Obchůdků. Oproti minulým ročníkům bude prodej probíhat venku před obchody v stáncích. Část jsme také přesunuli do online prostředí. Každý si tedy může vybrat dárečky z pohodlí domova,“ říká Petra Režná z Nadačního fondu Albert. „Obchůdky pravidelně organizujeme již od roku 2012. Za tu dobu přinesly dětem téměř 3 miliony korun,“ doplňuje.

Staňte se pro děti Ježíškem. Chybí zakoupit jedenáct dárků!

ilustrační foto ber

„Milý Ježíšku, moc bych si přála na Vánoce kolečkové brusle a přeji také Veselé Vánoce,“ vzkazuje 12letá Evička z Dětského domova v Plumlově. Dárky ze Stromu splněných přání chybí ještě jedenácti dětem. Stanete se pro ně Ježíškem?

Už čtvrtý ročník akce Strom splněných přání pořádá Okrašlovací spolek města Prostějova ve spolupráci s občanským sdružením Dobré místo pro život. Na webových stránkách občanského sdružení Dobré místo pro život http://www.dobremistoprozivot.cz/stromProstejov je možné si zarezervovat a následně zakoupit dárek. Radost jím uděláte dětem z dětských domovů v Prostějově a v Plumlově. Dárek můžete předat po předchozí domluvě Miladě Sokolové (tel. 603 218 887, e-mail: miladasokolova@seznam.cz) nebo poslat poštou na adresu: Okrašlovací spolek města Prostějova, o.s., Vrlova 7, Prostějov.

Pod vánoční strom přibyla další tři přání, pomozme!

ilustrační foto dobremistoprozivot.cz

 

Již třetí ročník akce Strom splněných přání pořádá Okrašlovací spolek Prostějova ve spolupráci s občanským sdružením Dobré místo pro život. „Pojďme udělat radost dětem zakoupením jejich vánočního přání,“ vyzývá prostějovská hlavní organizátorka Milada Sokolová. V této chvíli zbývají poslední čtyři.

Na webových stránkách občanského sdružení Dobré místo pro život http://www.dobremistoprozivot.cz/stromProstejov je možné si zarezervovat a následně zakoupit dárek. "Jsem velmi potěšena, že se velmi rychle se našli ochotní dárci. Už byl volný pouze jeden, když se ozval ředitel dětského domova v Prostějově, že jim v domově přibyli tři chlapci.

Přátelé, stále jsou volné dárky k zakoupení pro děti z dětských domovů, prosí Sokolová

ilustrační foto obrázek DD Plumlov

 

Již třetí ročník akce Strom splněných přání pořádá Okrašlovací spolek Prostějova ve spolupráci s občanským sdružením Dobré místo pro život. „Pojďme udělat radost dětem zakoupením jejich vánočního přání,“ vyzývá prostějovská hlavní organizátorka Milada Sokolová.

Na webových stránkách občanského sdružení Dobré místo pro život http://www.dobremistoprozivot.cz/stromProstejov je možné si zarezervovat a následně zakoupit dárek. Radost jím uděláte dětem z dětských domovů Prostějov a Plumlov. Dárek můžete doručit na adresu občanského sdružení ve Vrlově ulici číslo 7 v Prostějově, či předat osobně zástupcům dětských domovů na vánočním večírku Spolku, který se koná 20. prosince v 18 hodin v restaurační části Národního domu.

Strom splněných přání pro děti z domovů je tu opět!

ilustrační foto okrašlovací spolek

 

Již třetí ročník akce Strom splněných přání pořádá Okrašlovací spolek Prostějova ve spolupráci s občanským sdružením Dobré místo pro život. „Pojďme udělat radost dětem zakoupením jejich vánočního přání,“ vyzývá prostějovská hlavní organizátorka Milada Sokolová.

Na webových stránkách občanského sdružení Dobré místo pro život http://www.dobremistoprozivot.cz/stromProstejov je možné si zarezervovat a následně zakoupit dárek. Radost jím uděláte dětem z dětských domovů Prostějov a Plumlov. Dárek můžete doručit na adresu občanského sdružení ve Vrlově ulici číslo 7 v Prostějově, či předat osobně zástupcům dětských domovů na vánočním večírku Spolku, který se koná 20.

Neztratila jsem víru v lidi, raduje se Milada Sokolová

ilustrační foto

 

Již druhý ročník akce Strom splněných přání pořádá Okrašlovací spolek Prostějova ve spolupráci s občanským sdružením Dobré místo pro život. V těchto dnech byla všechna přání, která děti z dětských domovů v Plumlově a Prostějově měly, splněna.

Všechny dárky už byly zakoupeny a poputují k těm, kdo si je toužebně přáli. „Jsem nesmírně ráda, že se to podařilo. Chci touto cestou poděkovat všem, kdo se na akci podíleli a dětem tak splnili jejich sny,“ říká prostějovská hlavní organizátorka Milada Sokolová.

Některým dětem dárky chybí, pomozte, prosí Sokolová

ilustrační foto internet

 

Jak PvNovinky již informovaly, druhý ročník akce Strom splněných přání je v plném proudu. Pořádá jej Okrašlovací spolek Prostějova ve spolupráci s občanským sdružením Dobré místo pro život. „Stále ještě několik dárků chybí, obzvláště pro děti z Dětského domova v Plumluvě. Udělejte radost zakoupením vánočního přání i zbylým dětem,“ vzkazuje předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová.

Na webových stránkách občanského sdružení Dobré místo pro život (http://www.dobremistoprozivot.cz/stromProstejov) je možné si zarezervovat a následně zakoupit dárek. Radost jím uděláte dětem z dětských domovů Prostějov a Plumlov. Na ten svůj stále ještě dost dětí čeká. Třeba 14letá Valerie si přeje cestovní tašku na kolečkách, 9letý Lukáš koloběžku.