galerie

Tip na výlet. Bratři Saudkovi v Olomouci

Foto Galerie Mona Lisa

V pátek v 17 hodin se v Galerii Mona Lisa uskuteční setkání s rodinou Káji Saudka a autogramiáda Jana Saudka.

Výstava známých dvojčat Jana a Káji Saudkových se koná u příležitosti 85. výročí jejich narození. Současně je výstava Uchvancancující dobrodružství dvou bratrů prodloužena do 25. července. Galerie Mona Lisa je na Horním náměstí 20 v Olomouci. (red)

Lomená galerie nabízí street graffiti

Foto ber

Lomená galerie v Denisově ulici v Olomouci vznikla v jednom z průchodů zdejších domů v roce 2014. Její součástí bylo i piáno, které ale muselo koncem téhož roku zmizet kvůli stížnostem obyvatel okolních domů. 

Frekventovaný průchod budovou jezuitské univerzity v Denisově ulici v historickém centru Olomouce býval častým cílem sprejerů. Lomená galerie nabídla prostor mladým umělcům tvořícím na poli streetartu. Bohužel, za tři roky její existence se i zde vyřádili ti, kterým tohle umění nic neříká. Škoda. Ale jako nápad je to víc než dobré. (ber)

 

Léčebna se pomalu, ale jistě, stává galerií umění

ilustrační foto

V Domě domácí péče Agentury SANCO ve Vrahovicích vsadili kromě klasické léčby i na léčbu alternativní. Navázali spolupráci s výtvarníkem Milošem Karáskem a vznikl projekt Pozdní světlo.

Projekt jsme vám na stránkách PvNovinek již představili. V podstatě jde o to, jak zpříjemnit pobyt v tomto nestátním zdravotnickém zařízení dlouhodobě nemocným klientům. Prostory Domu domácí péče rozzářily obrazy Miloše Karáska, v minulých dnech k nim přibyly fotografie jeho bratra Iva.

Ivo Karásek se fotografiií zabývá již od mládí. Vždy hledal věci mezi nebem a zemí, které normální smtelník nevidí. Cyklus fotografií Cesty je volným pokračováním jeho předchozího projektu Stěny, na nějž navazovaly dvě fotografické výstavy v Praze.

Galerie Cyril přivítala první návštěvníky

Foto MMP

Náměstkyně primátorky Ivana Hemerková ve čtvrtek otevřela zbrusu novou galerii moderního umění. Lidé netradiční expozici najdou v Brněnské ulici, ve věži kostela Cyrila a Metoděje. Aktuálně je v galerii k vidění výstava Nadi Máčalové s názvem „Tam, kam se dívají.“

„Jde o první a otvírací výstavu této galerie. Autorka ji tematicky propojila s naším městem, které však sama nezná. Rozhodla se jej poznat za pomocí zdejších lidí, kteří ji nevědomky provázeli po celém Prostějově. Tam, kde se zastavili a zadívali se, si je Naďa vyfotila a toto místo zakreslila,“ popsala vystavované téma. Její slova doplnil kurátor výstavy David Bartoš, který expozicí návštěvníky provedl.

Galerie Bašta bude dál kulturním stánkem

ilustrační foto

Po nečekaném úmrtí galeristy Dušana Kamzíka zalitovala řada příznivců výtvarného umění ztráty jednoho ze specifických a oblíbených míst, kde se pořádaly kvalitní výstavy obrazů či fotografií. Radní schválili na svém posledním jednání nového nájemce – Baštu bude provozovat Jindřich Skácel, který se zavázal uspořádat v tomto roce čtyři výstavy.

Bašta byla vždy vyhlášená svými originálními výstavami, účast na vernisáži byla vždy jedinečnou a prestižní záležitostí. Galerista Dušan Kamzík dokázal získat takové celebrity ze světa výtvarného umění, jako byl například Kristián Kodet. Jindřich Skácel začal spolupracovat s galeristou Dušanem Kamzíkem už před časem. Nyní chce navázat na jeho výstavnickou činnost a požádal město o pronájem uvolněného prostoru v Baště.

Biatlon včera a dnes na výstavě v galerii U Hanáka

Místopředseda Antonín Bůžek si cení všech úspěchů, na první místo však staví práci s mládeží.

V galerii U Hanáka ve Školní ulici připomíná expozice sestavená z fotografií, dokumentů a tiskovin historii a současnost prostějovského biatlonu. 

Co předcházelo biatlonu na Prostějovsku i jeho aktuální situaci mapuje zajímavá výstava v galerii U Hanáka. Jde o retrospektivní ohlédnutí za aktivitami na fotografiích, v dokumentech a tiskovinách zachycující sport, který byl v minulosti jedním z nejrozšířenějších. Základem biatlonu byly branné závody, které dřív provozovaly masově všechny školy. Na Prostějovsku byli průkopníky tohoto sportu Radomil Večeřa a Antonín Dušek, který je současným předsedou klubu biatlonu.